Migracja do GCP przy wykorzystaniu StrataZone

7 czerwca 2021

Migracja do GCP przy wykorzystaniu StrataZone

Migracja do chmury działającej aplikacji może wpłynąć m.in. na zwiększenie elastyczności aplikacji, poprawę efektywności działania w najbardziej newralgicznych okresach, czy obniżenie kosztów utrzymania. Proces migracji musi być przemyślany i odpowiednio zorganizowany. W tym artykule prezentujemy aplikację StratoZone, która wspiera proces migracji do chmury Google Cloud Platform.


Chmura oferuje między innymi: możliwość dynamicznej zmiany zasobów, mniejszą ilość pracy związanej z zarządzaniem, unowocześnienie firmy poprzez nadążanie za trendami, możliwość lepszego nadzorowania nad rachunkami oraz bezpieczeństwo i spełnianie standardów. Jednak, mimo widocznych atrybutów, droga do chmury nieodzownie łączy się z wyzwaniami i ryzykiem. Organizacja zainteresowana technologią chmurową powinna posiadać odpowiednie kompetencje w zakresie chmurowym, a także co do złożoności własnych aplikacji lub ich wpływu na zmiany infrastruktury. Należy upewnić się, że znamy różnice pomiędzy chmurą a tradycyjnymi usługami on-premise oraz korzystamy ze sprawdzonych standardów w kwestii bezpieczeństwa i prywatności. Chmura domyślnie, w większości przypadków, umożliwia spełnienie certyfikatów, ale równocześnie narzuca nam konieczność bardzo świadomego podejmowania decyzji i wiedzy na temat konsekwencji swoich działań. Infrastruktura chmury jest specyficzna - żeby działała na najwyższych obrotach oraz korzystnie dla naszego biznesu, należy prawidłowo z niej korzystać.Proces migracji:

Proces migracji składa się z czterech głównych kroków, z oceny istniejącej infrastruktury i organizacji, zaplanowania priorytetów migracji i przygotowania podstaw, migracji własnych zasobów do Google Cloud Platform oraz zoptymalizowania ich.

etapy migracji

  • Krok pierwszy to analiza własnych aplikacji, bazując na aktualnych dokumentacjach lub pełnym rekonesansie sieciowym, pełnej analizie zasobów z wylistowaniem potrzebnych informacji do pierwszej próby weryfikacji bazowego budżetu. Do uzyskania takich raportów możemy skorzystać z aplikacji StratoZone, której zadaniem jest zeskanowanie infrastruktury i zebranie informacji w jednej web-aplikacji. Posiadając te dane, można wykonać pierwszą symulację kalkulacji miesięcznych kosztów posiadanych infrastruktur w Google Cloud.
  • Krok drugi stanowi etap planowania - tutaj przychodzi czas na dokładniejsze opracowywanie kolejnych działań,  na grupowanie serwerów i wybieranie dla nich indywidualnych ścieżek działania. Zanim nasz biznes dotrze do punktu migracyjnego, dochodzi do procesu zwanego Cloud Onboardingiem – po zweryfikowaniu planów, GCP pomaga klientowi w stworzeniu organizacji, potrzebnej dla pierwszej maszyny wirtualnej. W zależności od wymagań  i możliwości deweloperów, ścieżka migracji i używane narzędzia migracyjne mogą się różnić. Dla przykładu -  istnieją narzędzia umożliwiające konwersję maszyny wirtualnej z VMware’a na format Google Cloud Engine oraz takie, które ułatwiają import tych maszyn, tak, aby były możliwe do uruchomienia w GCE.
  • Ostatnim krokiem migracji będzie optymalizacja – bardzo złożony krok, nie jednorazowy. Środowisko chmurowe powinno być stale monitorowane pod każdym względem - od działania do płatności. Wraz z wzrostem doświadczenia w nowej technologii obserwujemy ewolucję modelu operacyjnego na natywny (native’ny) w chmurze. W konsoli po migracyjnej znajduje się możliwość dostosowywania infrastruktury, dzięki mechanizmowi rekomendującemu wielkość maszyn.

StratoZone


StratoZone to oprogramowanie, które pozwala na skanowanie środowiska bez instalacji agentów na hostach. Im większe  środowisko, tym większe są korzyści płynące z tego, co oferuje to narzędzie. StratoZone dostarczane jest jako aplikacja do zainstalowania na maszynę wirtualną z systemem operacyjnym Windows. Podczas procesu migracji, program ten pomaga na wielu płaszczyznach – w pierwszym etapie automatycznie dopasowuje maszyny wirtualne i powiązania między nimi, pomaga dopasować wielkość chmury, przygotowuje etapy migracyjne oraz raport budżetu i zużywanych kosztów. Należy pamiętać, że to narzędzię nie tylko wspiera proces migracji do chmury, ale równeiż środowisk chybrydowych.

StratoZone składa się z dwóch komponentów:

  • portal –  to serwis w chmurze, w której zakłada się konto dla klienta,
  • kolektor -  to maszyna wirtualna, znajdująca się w centrum danych, jej zadaniem jest skanowanie środowiska, należy pamiętać, że ten komponent ma dostęp do wszystkich danych firmowych.

Proces od założenia konta dla klienta, przygotowaniu kolektora w portalu, do pobrania i zainstalowania go szacuje się na trzydzieści, czterdzieści minut. Konfiguracja (wskazanie sieci, sposób na odczytanie informacji na temat infrastruktury) trwa również około pół godziny, a zbieranie danych już od trzydziestu minut do siedmiu dni.

Gromadzone dane zawierają informacje na temat charakterystyki maszyn, zainstalowanych aplikacji, a nawet danych na temat sieci. W kwestii bezpieczeństwa, należy zwrócić na to uwagę, że wszystkie dane są szyfrowane podczas przesyłania.

Proces migracji w oparciu o StrataZone jest przeprowadzany w oparciu o najlepsze praktyki. Rekomendacje dotyczące optymalnych celów migracji i modernizacji w oparciu o istniejące zasoby (w tym szacowanie TCO), proponowanie optymalnego połączenia usług w chmurze oraz faz migracji, które minimalizują zakłócenia działania aplikacji aplikacji. 

 

PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zobacz również:

 

 

Case Studies
Referencje

Bardzo istotną zaletą jest szybkie i fachowe wsparcie techniczne Hostersów, którzy wiedzą, że każda chwila przerwy technicznej w dostępie do serwisów WWW oznacza poważny uszczerbek na wizerunku każdej firmy, zwłaszcza instytucji państwowej, jaką jest Instytut Pamięci Narodowej.

Sebastian Górkiewicz
Kierownik Samodzielnej Sekcji ds. Serwisów Internetowych
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.