Raport szybkości

W tych e-sklepach najszybciej zrobisz zakupy

Znamy wyniki czwartego badania szybkości ładowania najpopularniejszych platform e-commerce w Polsce, cyklicznie przeprowadzanego przez firmę Hostersi, któremu patronuje Izba Gospodarki Elektronicznej. Sprawdźcie, gdzie najszybciej zrobicie zakupy, a gdzie najwolniej. 

Najszybszym serwisem w badaniu pod kątem załadowania się wszystkich elementów na stronie (tzw. last visual change) okazało się zalando.pl z czasem 0,6 sekundy, choć niewiele gorzej wypadły serwisy bonprix.pl z czasem 1,1 sekundy i rossmann.pl z czasem 1,6 sekund. Najwolniej w całym zestawieniu ładował się serwis empik.com z czasem 4,0 sekundy.

– Te wyniki obrazują szerszą tendencję w sieci. E-sklepy i serwisy internetowe w porównaniu z ubiegłym rokiem dokonały optymalizacji, a co za tym idzie, wszystkie badane serwisy mocno przyśpieszyły – mówi Mariusz Juszczyk z firmy Hostersi.

Pierwszym etapem był wybór najbardziej popularnych platform e-commerce w roku 2018. W drugim etapie badania przez 7 kolejnych dni (7-14.12.2018) dokonywaliśmy pomiarów first, last visual change. Pomiary w tak gorącym okresie zakupowym, wskazuję bardzo mocno, że serwisy e-commerce bardzo zadbały o to, żeby klienci nie musieli czekać zbyt długo na załadowanie się strony, a co za tym idzie, mogli to właśnie na niej dokonać zakupów. Każdy pomiar wykonywany był co 30 minut. Każda ze wskazanych stron testowana była z 3 lokalizacji: Frankfurt (Amazon Web Service), Warszawa Oktawave, Rybnik Hostersi Data Center. W każdej z lokalizacji uruchomione zostały serwery i na nich prowadzone były fizycznie testy ładowania. Test wykonywany był w oparciu o zestaw skryptów, pozwalających na symulacje ładowania stron w przeglądarkach, zbieranie danych i pomiary czasu. W sumie dokonano ponad 11000 pomiarów ładowania badanych serwisów.

Badanie szybkości e-commerce IV edycja

7-14.12.2018

Pobierz raport badania

raport e-commerce 2018

Strony internetowe przyspieszyły, jak nigdy dotąd

Najpopularniejsze polskie serwisy internetowe, po raz pierwszy od wielu lat, ładują się znacznie szybciej. Rekordzistom zajmuje to mniej niż sekundę! To wnioski z najnowszych badań firmy Hostersi, która wzięła pod najczęściej odwiedzane strony w sieci.

Najszybszym serwisem w badaniu okazał się money.pl z czasem 0,6 sekundy, choć niewiele gorzej wypadły serwisy informacyjne wp.pl i onet.pl z czasem 1 sekundy oraz otomoto.pl z czasem 1,2 sekundy. Najwolniej w całym zestawieniu ładował się serwis filmweb.pl z czasem 3,8 sekundy, facebook.com z czasem 2,9 sekundy oraz naszemiasto.pl z czasem 2,8 sekundy.

– Patrząc na tegoroczne wyniki badania szybkości ładowania najpopularniejszych serwisów internetowych w Polsce, można odnieść wrażenie, że ich wydawcy wzięli sobie do serca zeszło roczne wyniki i dokonali optymalizacji, tak żeby jak najszybciej trafić do internautów. Należy przede wszystkim pochwalić serwisy informacyjne, które bardzo mocno przyśpieszyły: onet.pl i wp.pl – mówi Mariusz Juszczyk z firmy Hostersi.

Warto też zwrócić uwagę na czas ładowania pierwszej użytecznej wersji strony (first visual change), gdzie bezkonkurencyjny okazał się serwis onet.pl z czasem ładowania 0,2 sekundy, a zaraz po nim uplasowały się serwisy wikipedia.org, google.pl i interia.pl z czasem 0,3 sekundy. Na końcu stawki znalazły się wp.pl z czasem 0,7 sekundy oraz facebook.pl z czasem 0,6 sekundy. Należy podkreślić, że najgorszy czas w roku 2018, a więc 0,7 sekundy i tak było 0,1 sekundy lepszym wynikiem od najszybszego serwisu w 2017 roku, który to należał do google.pl i wynosił 0,8 sekundy.

Podstawą wyboru serwisów do badania był ranking Gemius/PBI za październik 2018. Dla każdej lokalizacji testowany był pojedynczy adres URL i mierzony był czas do załadowania użytecznej wersji strony z niezbędnymi jej elementami i odwołaniami zewnętrznymi oraz czas końcowy z załadowanymi wszystkimi elementami, skryptami i odwołaniami. Testy zostały przeprowadzone z 3 lokalizacji, dwóch w Polsce (Warszawa, Rybnik) i jednej z zagranicy – Frankfurtu (chmura Amazon Web Services).

Badanie IX edycja

22-28.12.2018

Pobierz raport z badania

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Najpopularniejsze strony internetowe ładują się coraz dłużej

Najczęściej odwiedzane w polskiej sieci serwisy każą internautom coraz dłużej na siebie czekać. To wnioski z najnowszych badań firmy Hostersi, która wzięła pod lupę czasy ładowania najpopularniejszych stron internetowych.

Najszybszym serwisem w badaniu okazała się wikipedia.org z czasem 3,4 sekundy, choć niewiele gorzej wypadły serwisy google.pl z czasem 6 sekund i facebook.com z czasem 8,9 sekund. Najwolniej w całym zestawieniu ładował się serwis eska.tv z czasem 35 sekund, wp.pl z czasem 30,4 sekund oraz onet.pl z czasem 23,3 sekund

– Patrząc na tegoroczne wyniki badania szybkości ładowania najpopularniejszych serwisów internetowych w Polsce, można odnieść wrażenie, że ich wydawcy spoczęli nieco na laurach. O ile w zeszłym roku chwaliliśmy ich za lepsze czasy ładowania w porównaniu do roku 2015, o tyle tym razem nie ma kogo chwalić, bo wszystkie serwisy wyraźnie zwolniły – mówi Mariusz Juszczyk z firmy Hostersi.

Warto też zwrócić uwagę na czas ładowania pierwszej użytecznej wersji strony (first visual change), gdzie bezkonkurencyjny okazał się serwis google.pl z czasem ładowania 0,8 sekundy, a zaraz po nim uplasował się serwis wikipedia.org z czasem 1 sekundy oraz interia.pl z czasem 1,3 sekundy. Na końcu stawki znalazły się natomiast serwisy eska.tv z czasem 4 sekund oraz allegro.pl z czasem 2,6 sekund.

Podstawą wyboru serwisów do badania był ranking Gemius/PBI „TOP 20 wydawców” z października 2017 r. Dla każdej lokalizacji testowany był pojedynczy adres URL i mierzony był czas do załadowania użytecznej wersji strony z niezbędnymi jej elementami i odwołaniami zewnętrznymi oraz czas końcowy z załadowanymi wszystkimi elementami, skryptami i odwołaniami. Testy zostały przeprowadzone z 3 lokalizacji, dwóch w Polsce (Warszawa, Rybnik) i jednej z zagranicy – Frankfurtu (chmura Amazon Web Services)

Badanie VIII edycja

14-20.12.2017

Pobierz raport z badania

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Groupon.pl najszybszym serwisem e-commerce w polskiej sieci

Znamy wyniki trzeciego badania szybkości ładowania najpopularniejszych platform e-commerce w Polsce, cyklicznie przeprowadzanego przez firmę Hostersi, któremu patronuje Izba Gospodarki Elektronicznej. Sprawdźcie, gdzie najszybciej zrobicie zakupy, a gdzie najwolniej.

Najszybszym serwisem w badaniu pod kątem załadowania się wszystkich elementów na stronie (tzw. last visual change) okazał się groupon.pl z czasem 7,3 sekundy, choć niewiele gorzej wypadły serwisy euro.com.pl z czasem 7,7 sekundy i eobuwie.com.pl z czasem 9,3 sekund. Najwolniej w całym zestawieniu ładował się serwis mediamarkt.pl z czasem 33,5 sekund, choć niewiele lepiej wypadły serwisy mediaexpert.pl z czasem 26,6 sekund oraz zalando.pl z czasem 25,9 sekund.

Te wyniki obrazują szerszą tendencję w sieci. E-sklepy i serwisy internetowe w coraz większych ilościach korzystają z różnych zewnętrznych dodatków, trackerów, systemów analitycznych i marketing automation, żeby zwiększać konwersje zakupowe. Należy jednak pamiętać, że powinna za tym iść optymalizacja serwisu, bo zwykle odbywa się to kosztem zwiększonego czasu ładowania e-sklepu. Co za tym idzie, zamiast lepszych konwersji, mamy mniejszy ruch na stronie, bo internauci nie lubią czekać.

Podstawą wyboru grupy badawczej był ranking Gemius/PBI z czerwca 2017 r. ?Popularność serwisów e-commerce w polskiej sieci?, który był najbardziej aktualny w momencie rozpoczęcia badania. Badanie przeprowadzono w dniach 9-15.11.2017. Każdy pomiar wykonywany był co 1h. Każda ze wskazanych stron testowana była z 3 lokalizacji: Frankfurt Amazon Web Services, Warszawa Oktawave, Rybnik Hostersi Data Center. W każdej z lokalizacji uruchomiony został serwery VPS z Selenium i na nich prowadzone były fizycznie testy ładowania. Test wykonywany był w oparciu o zestaw skryptów, pozwalających na symulacje ładowania stron w przeglądarkach, zbieranie danych i pomiary czasu. W sumie dokonano ponad 6000 pomiarów ładowania badanych serwisów.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przesłania opinii na temat niniejszego badania, a wszelkie sugestie uwzględnimy w jego kolejnej edycji. Opinie prosimy kierować na adres: badanie@hostersi.pl

Badanie szybkości ecommerce III edycja

9.11.2017 – 15.11.2017

Pobierz raport z badania


Wikipedia, Google i Facebook najszybszymi stronami w polskim Internecie! Sprawdź wyniki speedtestu 2016.

Znamy wyniki siódmego już badania szybkości ładowania najpopularniejszych serwisów internetowych w Polsce. Na podstawie 4704 pomiarów, wiemy dokładnie, które strony mogą świętować, a które powinny popracować nad formą. 

Na podium najszybciej ładujących się stron w 2016 r. znalazły się serwisy wikipedia.org (0,7 sek.), google.pl (1,0 sek.) oraz facebook.pl (1,3 sek.). Obecność wikipedia.org oraz google.pl to podtrzymanie statusu quo ? serwisy te od 7 lat zajmują czołowe miejsca z najszybszymi czasami ładowania. Do pierwszej trójki, po zeszłorocznej detronizacji przez onet.pl, ponownie wraca także facebook.pl.

Najbardziej przyspieszyły na przestrzeni ostatniego roku serwisy eska.tv (poprawa czasu ładowania aż o 46,3 sek.), interia.pl (poprawa o 9,8 sek.) oraz player.pl (poprawa o 8 sek.). Najgorzej w badaniu wypadły natomiast portale: gazeta.pl (12. miejsce z wynikiem 14,4 sek.), wp.pl (13. miejsce z wynikiem 26,8 sek.) oraz cda.pl (14. miejsce z wynikiem 31 sek.).

Podobnie, jak w poprzednich edycjach badania, podstawą wyboru grupy badawczej był ranking TOP20 wydawców stron www z największą liczbą użytkowników ogółem ? opracowany na podstawie badania PBI/Gemius za maj 2016.

Szybkość ładowania to nie tylko wygoda dla użytkowników, ale również większe konwersje i sprzedaż. Działa to również w drugą stronę. 79% internautów mniej chętnie wraca do sklepu, gdy ten podczas poprzednich zakupów miał problemy z szybkością działania. Pamiętajmy przy tym, że szybkość działania strony to również jeden z kluczowych czynników, które bierze pod uwagę Google przy rankingowaniu w wynikach wyszukiwania

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przesłania opinii na temat niniejszego badania, a wszelkie sugestie postaramy się uwzględnić w jego kolejnej edycji. Opinie prosimy kierować na adres: badanie@hostersi.pl

Badanie – VII edycja

10.06.2016 – 16.06.2016

Pobierz raport z badania

Wyniki_infografika_2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Onet.pl wśród najlepszych, a co z WP.pl? – sprawdź raport szybkości 2015

2 lokalizacje, 7 dni intensywnych badań, 4704 zebranych pomiarów i poznaliśmy zwycięzcę tegorocznego speed testu przeprowadzonego przez Hostersów! Kto zdobył laur, a kto ledwo doczołgał się do mety? W wyścigu wzięło udział 14 najchętniej odwiedzanych serwisów (na podstawie badań Megapanel PBI/Gemius – marzec 2015). Sprawdź, kto może otwierać szampana, a kto powinien mocno popracować nad formą.

Triumfatorką okazała się ponownie Wikipedia.org (1,2 s.), która pomimo nieco gorszego rezultatu (czas gorszy o 0,5 s.) niż w ubiegłym roku, zostawiła resztę stawki daleko w tyle. Druga, z czasem ładowania 1,8 s., była wyszukiwarka Google.pl. Trzecie miejsce to spore zaskoczenie, ponieważ zajmuje je Onet.pl, który poprawił swój wynik aż o 3 sekundy (2014 r. – 5,0 s.) i z 11. miejsca zajmowanego w ubiegłym roku przebojem wdarł się do czołówki.

Szczegółowe dane dotyczące tegorocznego badania zostały zaprezentowane na infografice.

Liczymy, że wyniki przeprowadzonych pomiarów dostarczą Państwu wielu ciekawych informacji, a także uświadomią właścicielom serwisów internetowych, jak ważna jest optymalizacja ich działania.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przesłania opinii na temat niniejszego badania, a wszelkie sugestie uwzględnimy w jego kolejnej edycji. Opinie prosimy kierować na adres: badanie@hostersi.pl

Badanie – VI edycja

09.06.2015 – 15.06.2015

Pobierz raport z badania

badanie2015

Najszybsze platformy e-commerce 2015 – znamy wyniki!

Za nami druga edycja badania szybkości ładowania wiodących platform e-commerce w Polsce. Jak kształtują się wyniki tegorocznych pomiarów? Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem dostępnym tutaj.

Zdecydowanym liderem tegorocznego rankingu jest serwis Nokaut.pl, który osiągnął czas ładowania 2,1 s. Najwolniejszy okazał się sklep internetowy Answear.com, który na załadowanie zawartości potrzebuje 7,3 sekundy. Z kolei średnia szybkość ładowania wszystkich badanych platform znacznie się poprawiła w porównaniu do roku poprzedniego i wynosi obecnie 4,6 sekundy. Szczegółowe dane dotyczące tegorocznego badania zostały zaprezentowane na infografice po prawej stronie.

Liczymy, że wyniki przeprowadzonych pomiarów dostarczą Państwu wielu ciekawych informacji, a także uświadomią właścicielom serwisów internetowych, jak ważna jest optymalizacja ich działania. W końcu szybciej ładujący się sklep internetowy, to więcej klientów, którzy mogą go odwiedzić i bez komplikacji dokonać zamówienia.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przesłania opinii na temat niniejszego badania, a wszelkie sugestie uwzględnimy w jego kolejnej edycji. Opinie prosimy kierować na adres: badanie@hostersi.pl

Badanie platform e-commerce II edycja

21.01.2015 – 27.01.2015

Pobierz raport z badania

badanie2015 (1)


Wyniki jubileuszowego badania szybkości ładowania najczęściej odwiedzanych serwisów internetowych w Polsce już są!

Już po raz piąty przeprowadziliśmy badanie szybkości ładowania najpopularniejszych serwisów internetowych w Polsce. Otrzymane wyniki są wyjątkowo interesujące!

Okazało się, że nowe odsłony znanych serwisów internetowych nie zawsze idą w parze z poprawą szybkości ładowania strony, jakich oczekuje internauta.

Wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Hostersi wyraźnie pokazują, że o ile Interia.pl poradziła sobie z wprowadzeniem zmian w swoim serwisie i nie tylko nie zwolniła szybkości ładowania, ale znacznie poprawiła swój wynik, to jednocześnie serwis Wirtualna Polska odnotował najgorszy wynik pod względem szybkości ładowania wśród badanych serwisów.

Liczymy, że wyniki kolejnego badania przeprowadzonego przez firmę Hostersi zwrócą uwagę, że zmiany i nowe funkcjonalności wprowadzane na stronie internetowej powinny iść w parze z optymalizacją kodu serwisu oraz obsługujących je technologii. Jest to szczególnie istotne w przypadku popularnych serwisów, które posiadając ogromne grono czytelników, mają również najwięcej do stracenia.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zachęcamy do wyrażenia opinii na temat niniejszego badania, a wszelkie sugestie uwzględnimy w jego kolejnej edycji. Państwa opinie prosimy kierować na adres: badanie@hostersi.pl

Badanie – V edycja

04.08.2014 – 10.08.2014
12.09.2014 – 18.09.2014

Pobierz raport z badania

badanie2014

Badanie szybkości ładowania wiodących platform e-commerce w Polsce

Prędkość ładowania internetowych platform handlowych ma ogromny wpływ na satysfakcję użytkowników z dokonywania zakupów online.

Element szybkości jest tak samo ważny, jak przyjazny wygląd i intuicyjna nawigacja e-sklepu.
Dlatego, wspólnie z e-Izbą postanowiliśmy sprawdzić czas ładowania platform e-commerce, bo przecież szczególnie w tej branży czas to pieniądz!

Pod patronatem Izby Gospodarki Elektronicznej, po raz pierwszy postanowiliśmy zbadać szybkość ładowania wiodących sklepów internetowych w Polsce.
Mamy nadzieję, że wyniki przeprowadzonego pomiaru pozwolą zwiększyć świadomość właścicieli sklepów internetowych oraz firm projektujących platformy e-commerce o istotności przemyślanej budowy takich rozwiązań.

Hostersi zapowiadają kolejne edycje badania, aby zweryfikować postępy w skracaniu czasu ładowania najpopularniejszych sklepów internetowych w Polsce. Badanie będzie realizowane co roku w okresie zwiększonej sprzedaży internetowej.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przesłania opinii w kwestii badania, a sugestie prosimy kierować na adres: badanie@hostersi.pl

Badanie platform e-commerce I edycja

16.12.2013 – 22.12.2013

Pobierz raport z badania


Badanie szybkości ładowania najczęściej odwiedzanych serwisów internetowych w Polsce

Szybkość ładowania strony internetowej jest jednym z najistotniejszych elementów, którego nie można lekceważyć w trakcie tworzenia serwisu internetowego.

Według badań Amazon, każde 100 milisekund opóźnienia w ładowaniu serwisu internetowego, kosztuje jego właściciela 1% spadku sprzedaży. Definicja szybkości ładowania sprowadza się tu do czasu oczekiwania na załadowanie danej strony WWW.

Mając doświadczenie w optymalizacji serwisów WWW i aplikacji on-line, od roku 2010 Hostersi badają szybkość ładowania najczęściej odwiedzanych serwisów internetowych w Polsce. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam sądzić, że wydajność każdego systemu można zwiększyć przynajmniej 10 razy.

Celem naszego badania jest weryfikacja szybkości ładowania serwisów WWW. Mamy również nadzieję, że wyniki pomiarów pozwolą zwiększyć świadomość o istotności przemyślanej budowy serwisu internetowego. Pierwsze badanie przeprowadziliśmy w sierpniu 2010 r.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zachęcamy do wyrażenia opinii na temat niniejszego badania, a wszelkie sugestie uwzględnimy w jego kolejnej edycji. Państwa opinie prosimy kierować na adres: badanie@hostersi.pl

Badanie – IV edycja

13.06.2013 – 19.06.2013

Pobierz raport z badania


Badanie – III edycja

28.05.2012 – 03.06.2012

Pobierz raport z badania


Badanie – II edycja

30.05.2011 – 05.06.2011

Pobierz raport z badania


Badanie – I edycja

02.08.2010 – 09.08.2010

Pobierz raport z badania