Jak zaprojektować Infrastrukturę IT pod AI lub ML?

24 kwietnia 2024

Jak zaprojektować Infrastrukturę IT pod AI lub ML?

Współczesne organizacje coraz częściej inwestują w technologie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML), aby poprawić swoje operacje, analizować dane i tworzyć innowacyjne produkty. Jednak aby skutecznie wdrożyć te zaawansowane technologie, konieczne jest zaprojektowanie solidnej i skalowalnej infrastruktury IT. Poniższy przewodnik przedstawia kluczowe kroki i najlepsze praktyki, które należy uwzględnić przy projektowaniu infrastruktury IT pod AI/ML.

 1. Zrozumienie Wymagań Projektu

Zanim przystąpimy do projektowania infrastruktury, musimy dokładnie zrozumieć specyficzne wymagania naszego projektu AI/ML. Warto zadać sobie kilka kluczowych pytań:

 • Jakie dane będziemy przetwarzać? Określenie rodzaju danych (strukturalne, niestrukturalne) oraz ich źródeł jest podstawą. Dane mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak bazy danych, strumienie danych z czujników IoT, media społecznościowe czy logi systemowe.
 • Jakie są wymagania dotyczące skalowalności? Musimy prognozować przyszły wzrost ilości danych i mocy obliczeniowej. Czy nasze rozwiązanie musi być skalowalne w poziomie (dodawanie więcej maszyn) czy w pionie (dodawanie więcej zasobów do istniejących maszyn)?
 • Jaka jest złożoność modeli? Analiza złożoności algorytmów i modeli ML, które planujemy używać, pomoże określić wymagania dotyczące mocy obliczeniowej i pamięci.
 1. Wybór Odpowiedniego Sprzętu

Wydajność infrastruktury AI/ML w dużej mierze zależy od odpowiedniego sprzętu. Kluczowe elementy to:

 • Procesory (CPU): Idealne do zadań wymagających obliczeń ogólnych. CPU są wszechstronne i dobrze sprawdzają się w wielu zastosowaniach, ale mogą być niewystarczające do bardziej intensywnych zadań ML.
 • Układy graficzne (GPU): Są niezbędne do przetwarzania dużych zbiorów danych i przyspieszania treningu modeli ML. GPU mają tysiące rdzeni, które mogą wykonywać wiele operacji równocześnie, co czyni je idealnymi do zadań związanych z ML.
 • Pamięć RAM: Wysoka pojemność RAM jest konieczna do przetwarzania dużych zbiorów danych w pamięci. Więcej pamięci RAM pozwala na przechowywanie większych zestawów danych i bardziej złożonych modeli bez konieczności korzystania z pamięci masowej, co znacznie przyspiesza procesy obliczeniowe.
 1. Przestrzeń Dyskowa

Przestrzeń dyskowa jest kluczowym elementem każdej infrastruktury AI/ML. Musimy zadbać o odpowiednie rozwiązania magazynowania danych:

 • Dyski SSD: Szybsze odczytywanie i zapisywanie danych w porównaniu do tradycyjnych dysków HDD. Dyski SSD znacznie przyspieszają dostęp do danych, co jest kluczowe w aplikacjach ML, gdzie dane są często odczytywane i zapisywane.
 • NAS/SAN: Rozwiązania do przechowywania danych na dużą skalę z możliwością łatwej rozbudowy. Network Attached Storage (NAS) i Storage Area Network (SAN) umożliwiają łatwe skalowanie przestrzeni dyskowej i zapewniają wysoki poziom niezawodności i dostępności danych.
 1. Oprogramowanie i Narzędzia

Wybór odpowiedniego oprogramowania i narzędzi może znacząco wpłynąć na efektywność pracy zespołu AI/ML. Kluczowe elementy to:

 • Frameworki ML: TensorFlow, PyTorch, scikit-learn to jedne z najpopularniejszych frameworków, które wspierają rozwój modeli ML. Frameworki te oferują szeroką gamę narzędzi i bibliotek, które ułatwiają tworzenie, trenowanie i wdrażanie modeli.
 • Platformy do zarządzania danymi: Apache Hadoop, Apache Spark umożliwiają efektywne przetwarzanie i analizę dużych zbiorów danych. Te platformy są zaprojektowane do pracy z ogromnymi ilościami danych i oferują skalowalność oraz niezawodność potrzebną w projektach AI/ML.
 1. Chmura vs. Lokalne Rozwiązania

Decyzja między chmurą a lokalnymi rozwiązaniami zależy od specyficznych potrzeb i budżetu organizacji:

 • Chmura: Chmura oferuje elastyczność, skalowalność i brak konieczności dużych inwestycji początkowych. Usługi takie jak AWS, Google Cloud i Microsoft Azure umożliwiają szybkie wdrożenie infrastruktury AI/ML bez konieczności zakupu i utrzymania sprzętu.
 • Lokalne rozwiązania: Dają większą kontrolę nad danymi i mogą być bardziej opłacalne przy dużych i stałych obciążeniach. Inwestycja w lokalną infrastrukturę może być opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej, szczególnie jeśli organizacja przetwarza wrażliwe dane, które nie mogą być przechowywane w chmurze.
 1. Zabezpieczenia i Prywatność

Zabezpieczenie danych i modeli jest kluczowe w każdej infrastrukturze AI/ML. Musimy zadbać o:

 • Szyfrowanie: Dane powinny być szyfrowane zarówno w trakcie transferu, jak i przechowywania. Szyfrowanie zapewnia, że nawet jeśli dane zostaną przechwycone, nie będą mogły być odczytane bez odpowiednich kluczy.
 • Zarządzanie dostępem: Implementacja rygorystycznych polityk dostępu i autoryzacji użytkowników. Systemy zarządzania tożsamością i dostępem (IAM) pozwalają kontrolować, kto ma dostęp do danych i systemów, oraz monitorować te dostępy.
 1. Monitoring i Utrzymanie

Regularne monitorowanie i utrzymanie infrastruktury zapewnia jej optymalną wydajność i niezawodność. Kluczowe aspekty to:

 • Monitoring wydajności: Narzędzia takie jak Prometheus i Grafana do monitorowania zasobów i wydajności systemów. Regularne monitorowanie pozwala szybko identyfikować i rozwiązywać problemy z wydajnością.
 • Regularne aktualizacje: Utrzymanie oprogramowania i systemów operacyjnych na bieżąco z aktualizacjami bezpieczeństwa i wydajności. Aktualizacje często zawierają poprawki błędów i nowe funkcje, które mogą poprawić wydajność i bezpieczeństwo systemów.

Podsumowanie

Projektowanie infrastruktury IT pod AI/ML wymaga starannego planowania i zrozumienia specyficznych wymagań projektu. Wybór odpowiedniego sprzętu, narzędzi, oraz decyzja o korzystaniu z chmury lub lokalnych rozwiązań to kluczowe elementy, które wpływają na sukces wdrożenia. Pamiętajmy również o aspekcie bezpieczeństwa i regularnym utrzymaniu, aby zapewnić niezawodność i efektywność infrastruktury. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej infrastrukturze, organizacje mogą w pełni wykorzystać potencjał AI i ML, przekształcając dane w wartościowe informacje i przewagi konkurencyjne.

Case Studies
Referencje

Jesteśmy ogromnie zadowoleni ze współpracy z firmą Hostersi. Ich specjaliści bardzo nam pomogli w procesie migracji oraz zaprojektowania infrastruktury hybrydowej (Amazon Web Services i on-premise). Polecamy zespół Hostersi jako rzetelnego i profesjonalnego partnera o ogromnych kompetencjach w obszarze DevOps i Cloud Computingu.

Zbigniew Ćwikliński
Director of the Customer Relationship and Technology Development Department
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.