Konfiguracja Ansible krok po kroku

2 listopada 2023

Konfiguracja Ansible krok po kroku

Ansible to jedno z najpopularniejszych narzędzi do automatyzacji zadań administracyjnych, zarządzania konfiguracjami oraz orkiestracji w chmurze. Jego prostota, czytelność i elastyczność przyciągnęły wielu administratorów systemów. W tym wpisie przeprowadzimy Cię przez proces konfiguracji Ansible krok po kroku.

Ansible to potężne, ale jednocześnie proste w użyciu narzędzie, które przynosi wiele korzyści dla administratorów systemów, deweloperów i zespołów operacyjnych. Umożliwia skuteczne i efektywne zarządzanie złożonymi środowiskami IT, minimalizując jednocześnie ryzyko błędów ludzkich. Bazuje głównie na komunikacji przez SSH, co eliminuje potrzebę instalowania dodatkowych agentów na zdalnych maszynach. Skrypty Ansible, zwane playbookami, są pisane w czytelnym formacie YAML.

 

Główne korzyści z użycia Ansible:

 • Brak agentów: W przeciwieństwie do wielu innych narzędzi, Ansible nie wymaga instalowania agentów na zarządzanych maszynach. Dzięki temu jest mniej inwazyjny i łatwiejszy w utrzymaniu.
 • Prostota i czytelność: Playbooki Ansible są napisane w formacie YAML, który jest czytelny i łatwy do zrozumienia. Umożliwia to szybkie wdrażanie skryptów oraz łatwe dzielenie się nimi z innymi członkami zespołu.
 • Idempotentność: Ansible jest idempotentny, co oznacza, że można go wielokrotnie uruchamiać na tym samym zestawie maszyn bez obaw o różne efekty. Jeśli system jest już w oczekiwanym stanie, Ansible nie wprowadzi żadnych zmian.
 • Modularność: Ansible posiada szeroką gamę modułów, które umożliwiają zarządzanie różnymi aspektami systemu, od pakietów i usług po użytkowników, grupy i pliki. W razie potrzeby można również tworzyć własne moduły.
 • Wsparcie dla wielu platform: Ansible może zarządzać zarówno systemami Linux, jak i Windows, a także innymi urządzeniami, takimi jak przełączniki czy routery.
 • Integracja z chmurami: Ansible oferuje moduły do zarządzania infrastrukturą w różnych środowiskach chmurowych, takich jak AWS, Azure czy Google Cloud, co czyni go uniwersalnym narzędziem dla administratorów.
 • Orkiestracja: Poza zarządzaniem konfiguracją, Ansible jest również zdolny do orkiestracji złożonych procesów, takich jak równoczesne aktualizacje w wielu środowiskach czy koordynowanie działań pomiędzy różnymi systemami.
 • Bezpieczeństwo: Dzięki wykorzystywaniu SSH i możliwości korzystania z Ansible Vault do szyfrowania poufnych danych, Ansible jest bezpiecznym narzędziem do zarządzania infrastrukturą.
 • Wspólnota i wsparcie: Jako popularne oprogramowanie open source, Ansible posiada aktywną społeczność, która tworzy nowe moduły, udostępnia playbooki i pomaga rozwiązywać problemy.

Instalacja Ansible

Aby rozpocząć pracę z Ansible, musisz najpierw go zainstalować. Najłatwiej to zrobić za pomocą menedżera pakietów w Twoim systemie:

 • Na systemach opartych na Debianie/Ubuntu:

Konfiguracja Ansible krok po kroku

 • Na systemach opartych na RedHat/CentOS:

Konfiguracja Ansible krok po kroku

Konfiguracja Ansible

Po zainstalowaniu Ansible, plik konfiguracyjny (zazwyczaj /etc/ansible/ansible.cfg) będzie punktem startowym dla personalizacji środowiska. To tam określasz m.in. ścieżki do kluczy SSH czy poziom szczegółowości logów.

Utworzenie inwentarza

Aby Ansible wiedział, z którymi maszynami ma się łączyć, musisz utworzyć inwentarz. Może to być plik w formacie INI lub YAML. Przykładowy plik inwentarza:

Konfiguracja Ansible krok po kroku

W tym przypadku mamy dwie grupy: webserwery i bazy, z odpowiednimi hostami w każdej z nich.

Połączenie z hostami

Ansible używa SSH do komunikacji z hostami. Upewnij się, że możesz połączyć się z każdą maszyną za pomocą klucza SSH. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wygeneruj klucz SSH:

Konfiguracja Ansible krok po kroku

Następnie skopiuj swój klucz publiczny na każdy host:

Konfiguracja Ansible krok po kroku

Test połączenia

Aby przetestować połączenie z hostami, użyj poniższego polecenia:

Konfiguracja Ansible krok po kroku

Jeśli wszystko jest skonfigurowane poprawnie, otrzymasz odpowiedź od każdej maszyny.

Pisanie playbooków

Playbooki to skrypty Ansible napisane w formacie YAML, które definiują serie zadań do wykonania na hostach. Przykładowy playbook:

Konfiguracja Ansible krok po kroku

Aby uruchomić playbook, użyj:

Konfiguracja Ansible krok po kroku

Podsumowanie

Ansible to potężne narzędzie, które oferuje wiele możliwości. Podstawowa konfiguracja, o której wspomniano powyżej, to dopiero początek. Ansible posiada wiele modułów i wtyczek, które pozwalają na zarządzanie niemal każdym aspektem systemów i aplikacji.

Zachęcamy do eksperymentowania z różnymi funkcjami i tworzenia własnych playbooków. Z czasem zobaczysz, jak Ansible może uprościć Twoje codzienne zadania administracyjne i przyspieszyć wiele procesów w Twojej infrastrukturze IT.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest praktyka. Im więcej czasu spędzisz na konfiguracji i testowaniu różnych scenariuszy w Ansible, tym bardziej zrozumiesz jego moc i elastyczność.

 

Powodzenia w przygodzie z Ansible!

Case Studies
Referencje

Firma Hostersi pozwoliła nam osadzić ogólne zagadnienia programu Well Architected Framework w kontekście naszej firmy. Oszczędziło nam to wiele czasu i pozwoliło znaleźć lepiej dopasowane rozwiązania do specyfiki naszego biznesu. WAF był świetnym katalizatorem do wprowadzenie szeregu zmian w obszarze niezawodności, szybkości i bezpieczeństwa edrone. 

Piotr Stachowicz
CTO
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.