Jaki jest koszt utrzymania serwera?

4 czerwca 2020

Jaki jest koszt utrzymania serwera?

Ujęcie kosztów serwera w liczbach to zadanie trudne i czasem wręcz karkołomne. Dziś spróbujemy odpowiedzieć, jakie elementy składają się na koszt utrzymania serwera.

 

Jaki jest koszt utrzymania serwera?

Koszt utrzymania własnego serwera może sięgać kwoty 4000 zł rocznie, ale równie dobrze może być to 20-30 tys. zł. Zależy to od tego, jak dobry to serwer. Zwykle nie opłaca się go kupować na własność a dzierżawić. Sam koszt zakupu może sięgać 12000 - 30000 zł jednorazowo, ale jego kolokacja i łącze pochłoną i tak grubsze kilkaset złotych miesięcznie. Skąd takie różnice skoro cała usługa może być już dostępna za 4000 zł rocznie? Usługodawca oferujący całość usługi dokonuje mocnej optymalizacji fizycznej wielkości maszyn w szafach serwerowych, dokonując zakupów hurtowych, stosując również rozwiązania, które mocno zredukują koszty zużycia energii. Dlatego koszt dzierżawy serwera w dużych centrach danych jest znacznie niższy niż zakup na rynku gdzie, dochodzą takie opłaty jak gwarancja. Cenniki gwarancyjne potrafią w okresie eksploatacji serwera podwoić jego cenę. Usługodawca wylicza swój koszt bez tego składnika, bo ma swój własny support, w przeliczeniu na ilość serwerów, o wiele tańszy. Wszystko więc sprowadza się do hurtowych zakupów, optymalizacji przestrzeni i zużycia energii oraz wykorzystania własnych zasobów ludzkich. Także dobrej kalkulacji realnego czasu życia takiego serwera, który może być sprzedawany przez wiele lat.
 
Jednak infrastruktura to nie tylko koszt utrzymania serwera czy ogólnie mówiąc wszelkiego sprzętu, ale także, a może nawet przede wszystkim, koszt usługi administracji serwerem. Może się okazać, że koszt ten będzie znacznie większy niż samej infrastruktury. Są to koszty specjalistów, których cenniki nie są niskie. Wszyscy wiemy, że taśmowo robione rzeczy są tańsze od tych ręcznie wytwarzanych, dlatego produkty tzw. rękodzieła mogą być kilkadziesiąt albo i kilkaset razy droższe. Cena, jaką trzeba zapłacić za zarządzanie chmurą, serwerami czy infrastrukturą jest też uzasadniona często koniecznością wsparcia 24/7 i faktem, że usługę świadczą jedni z lepiej opłacanych w Polsce fachowców IT. Analizując koszty, pamiętaj, że mówimy o kluczowym elemencie, bez którego Twój biznes być może nie będzie dział, nie będzie klientów. To tak jakbyś nie zapłacił za prąd lub telefon, pod który dzwonią klienci. Infrastruktura to strategiczne aktywo.
 
 

Koszt utrzymania serwera to m.in.:

 
  • cena infrastruktury - serwery, zasoby chmurowe, transfer, zakup urządzeń, ubezpieczenie itp.
  • koszt bieżącego zarządzania - aktualizacje, zmiany, rozwój itp.
  • cena zapewnienia ciągłości działania 24/7, całodobowy monitoring, nocne prace serwisowe itp.
 
Zarządzanie chmurą nie musi się różnić kosztowo od ceny zarządzania inną infrastrukturą (serwery, dedyki, on-premis). Cennik zarządzania serwerami nie jest zależny od rodzaju infrastruktury, a zależy od jej złożoności i SLA, czasów reakcji i jakości infrastruktury. Paradoksalnie w wielu wypadkach dobra chmurowa infrastruktura będzie tańsza w utrzymaniu niż serwery dedykowane. Może to wymagać większych nakładów pracy przy konfiguracji, ale także dobrej architektury aplikacji tworzonej czy wdrażanej przez Developerów. Mimo że to wszystko IT mało co jest zero-jedynkowe.
 
Przy analizie kosztów tych usług warto też zwrócić uwagę na okres zakontraktowany na świadczenie usługi w umowie, gdyż koszt utrzymania serwera przez rok może nie być czystym mnożnikiem miesięcznego kosztu (często jest niższy, a nawet dużo niższy). Mogą się też pojawić inne okresy rozliczeniowe czy związania umową na kilka lat. A usługi chmurowe mają atrakcyjne modele rezerwacji zasobów i ich opłacenia z góry. Podobnie będzie z kosztami pracy ludzi - szczególnie składnik bieżącego zarządzania spada w czasie kiedy usługodawca ustabilizuje architekturę i systemy i może poświęcać na nie mniej czasu. Dłuższy kontrakt to też zwykle wynik umowy i pewności, że zostaniecie klientem dłużej.

 

Czy administracja serwerem Windows a administracja serwerem Linux wpływa na cenę usługi? 


Nie, cena jest taka sama, nie ma zależności pomiędzy systemem operacyjnych, na którym pracuje serwer. Oczywiście niektóre systemy wymagają zakupu licencji - te koszty nie wynikają jednak z zarządzania. Oba systemy są tak samo czasochłonne w zarządzaniu i nie wpływają na cennik zarządzania serwerami. Istnieją w obu systemach rzeczy łatwiejsze i trudniejsze do wykonania z naciskiem na większą ilość płatnych aplikacji służących do zarządzania serwerem Windows, który to jako system operacyjny uchodzi za bardziej komercyjny i korporacyjny. Na koszt nie wpływa też istotnie wersja systemu, czy to Windows 2012, 2016 czy 2019, czy dystrybucja Linuxa (Debian, Ubuntu, CentOS itp.). Do pewnej granicy, bo jeśli system przestaje być wpierany, problemy mogą rosnąć lawinowo, a ich rozwiązania wymagać ręcznych korekt konfiguracji czy oprogramowania.
 
Utrzymanie serwera to koszt, jaki warto ponieść. Tylko dzięki profesjonalnej administracji serwerem będziesz mieć pewność, że będzie on dobrze skonfigurowany. Szczególnie w zakresie bezpieczeństwa. W przypadku hostingu to własnie RODO jest elementem krytycznym, kary, jakie wynikają z rozporządzenia RODO, mogą być bardzo dotkliwe, ale najbardziej dotkliwa będzie utrata reputacji. W świecie IT zmienia się tak dużo, że tylko wyspecjalizowany administrator może zapewnić bezpieczeństwo. Oczywiście zawsze mówimy o istotnym ograniczeniu ryzyka bo na każdy serwer można się włamać przy wykorzystaniu błędów. Naszym zadaniem jest dołożenie należytej staranności, aby to ryzyko ograniczyć. A takim jest zlecenie zarządzania profesjonalistom, których cennik zarządzania serwerami nie jest przy takim ryzyku wygórowany.
 

Ile więc kosztuje administracja serwerem? 

Koszt zarządzania wynosi w Hostersach od 625 zł miesięcznie, przy gwarantowanych czasach reakcji do 4h. Jeśli wsparcie ma reagować całodobowo a czas reakcji na awarie spać do 30 minut, jest to 2500 zł miesięcznie. Cały czas jest to jednak ułamek kwoty, jaką należy zapłacić własnemu administratorowi, nawet jeśli jest to zdalny admin pracujący za niższe stawki to pytanie, czy będzie w stanie zapewnić całodobowe i pewne wsparcie? Nikt nie wytrzyma samodzielnej pracy pod taką presją zbyt długo dlatego to idealna usługa do outsourcingu. Porównanie ceny utrzymania i administracji serwerem u Hostersów z kosztami samodzielnego zapewnienia wsparcia całodobowego nie ma kompletnie sensu bo wymaga to, co najmniej 5 etatów (np konieczność pracy w weekend), których koszty to już dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie a taki zespół będzie słabo wykorzystany i po jakimś czasie i tak przemęczony. Dodatkowo poziom automatyzacji czynności wykonywanych na serwerach wpływa na cenę opieki nad serwerem. Ta automatyzacja jest najwyższa u wyspecjalizowanych podmiotów i dodatkowo ogranicza ludzkie błędy, a także, pozwala wprowadzać zmiany i usprawnienia szybko. Koszt tworzenia automatyzacji tylko dla małej infrastruktury jest bardzo duży - tutaj działa taka sama optymalizacja jak przy dzierżawie serwerów od wyspecjalizowanej firmy.
 
Zobacz, jak wygląda u nas administracja i zarządzanie serwerami.
Zobacz, jak zarządzamy serwerami naszych klientów na przykładzie Webankieta.pl
Case Studies
Referencje

Firmę Hostersi rekomendujemy jako rzetelnego i wysoce profesjonalnego partnera. Dzięki zaangażowaniu Hostersi Sp. z o.o., wydajność platformy AleRabat.com wzrosła aż 8-krotnie!

Rafal Kopyto
CEO
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.