Ekomersy z branży modowej biły rekordy szybkości w Black Weekend!

14 grudnia 2023

badanie serwisów podczas black weekend 2023

Wiemy, które sklepy internetowe okazały się najszybsze podczas tegorocznego Black Weekend.

W tegorocznym raporcie dwa serwisy e-commerce z branży modowej – zalando-lounge.pl oraz bonprix.pl – zajęły czołowe pozycje pod względem czasu ładowania się wszystkich elementów na stronie, znanych jako 'last visual change'. Oba zwycięskie osiągnęły czas ładowania 2,7 sekundy, natomiast na drugim miejscu uplasował się serwis answear.com z czasem 2,8 sekundy. Na trzecim miejscu znalazł się serwis amazon.pl, którego strona ładowała się w czasie 2,9 sekundy. Warto zauważyć, że wszystkie serwisy z podium zmieściły się w magicznej granicy ładowania strony z czasem do 3 sekund. Pozostałe serwisy e-commerce ładowały się powyżej 3 sekund, a najwolniejszym w tym roku okazał się serwis douglas.pl z czasem 7,2 sekundy. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Google, strony internetowe powinny ładować się maksymalnie w ciągu 3 sekund. Przekroczenie tego limitu prowadzi do zmniejszenia konwersji, gdyż użytkownicy często rezygnują z dalszego korzystania z danej strony.

Patrząc na porównanie wyników z rokiem 2022, można zauważyć, że wszystkie serwisy nieco zwolniły. Niemniej jednak, podium wciąż należy do serwisów modowych. Warto także wspomnieć o znacznej poprawie czasu ładowania serwisu amazon.pl (w 2022 wynosił 5,9 sekundy, a w 2023 poprawił się do 2,9 sekundy) oraz empik.com, który w 2022 zamykał ranking z czasem ładowania 10,3 sekundy, natomiast w 2023 poprawił wynik do 6,1 sekundy.

Analizując zestawienie serwisów z pięciu ostatnich lat, można zauważyć, że niektóre z nich przyśpieszyły, podczas gdy inne zwolniły. Serwis empik.com wykazał największe przyśpieszenie w tym roku, osiągając najlepszy wynik w ciągu pięciu lat badań – czas ładowania 6,1 sekundy. Drugi pod względem osiągnięć w tym roku serwis, mediaexpert.com, również poprawił swój wynik do 4,8 sekundy. Jeden z badanych serwisów uzyskał najgorszy wynik w tym roku – 6,8 sekundy – było to euro.com.pl, który w 2020 ładował się z czasem 1,4 sekundy.

Wszystkie dane zostały zebrane w oparciu o testy automatyczne, których celem było zbadanie rzeczywistych czasów ładowania określonych witryn. Dla każdej lokalizacji testowano pojedynczy adres URL, mierząc czas do załadowania użytecznej wersji strony z niezbędnymi elementami i odwołaniami zewnętrznymi, oraz czas końcowy z załadowanymi wszystkimi elementami, skryptami i odwołaniami.

Testy zostały przeprowadzone z wykorzystaniem 4 lokalizacji – dwóch w Polsce (Warszawa, Rybnik) oraz dwóch zagranicznych (Frankfurt – chmura Amazon Web Services i Eu North – chmura Microsoft Azure). Rozlokowanie miejsc testowych miało na celu zwiększenie liczby pomiarów i eliminację potencjalnych problemów z pojedynczymi lokalizacjami testowymi. Każdy pomiar był dokonywany co godzinę, a łącznie przeprowadzono ich ponad 5300.

infografika black weekend 2023

Case Studies
Referencje

Jesteśmy pełni uznania dla kompetencji administratorów firmy Hostersi i dotychczasowy poziom usług, świadczonych nam przez firmę Hostersi jest dla nas w pełni satysfakcjonujący.

Szymon Krupa
Dyrektor Biura Informatyki i Przetwarzania Informacji
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.