Badanie serwisów e-commerce z branży spożywczej i aptek podczas koronawirusa

11 maja 2020

Badanie serwisów e-commerce z branży spożywczej i aptek podczas koronawirusa

W czasach pandemii, gdy wszędzie wokół słyszymy i widzimy hasła w stylu #zostańwdomu, wielu z nas wybiera zakupy on-line. Jeśli wcześniej korzystaliśmy już z jakiejkolwiek formy e-zakupów, to w czasach lockdowna robimy to jeszcze częściej. Najnowsze informacje dotyczące polskiego rynku e-commerce wskazują, iż najszybciej zrobimy zakupy online w kategorii – produkty spożywcze, natomiast najwięcej czasu poświęcimy na e-zakupy produktów farmaceutycznych

Wiele dotychczasowych badań wskazywało na wzrost handlu przez Internet, a obecna sytuacja niejako wymusiła na nas, że robimy zakupy w sieci. W związku z tym postanowiliśmy zbadać, jaki czas musi przeznaczyć e-klient na załadowanie się strony tych sklepów, które umożliwiają zakupy online.

Zmierzyliśmy czasy ładowania się stron i serwisów związanych ze sprzedażą produktów spożywczych oraz aptek w czasach, gdy obowiązuje zasada #zostańwdomu.

Badaniu podlegały sklepy on-line, które również oferują sprzedaż online oraz najpopularniejsze apteki. W sumie wykonano ponad 6000 pomiarów. Czasy wczytywania stron przedstawione w raporcie mogą różnić się od faktycznego czasu ładowania strony „przeciętnemu” użytkownikowi ze względu na to, że w badaniu wykorzystano instancje chmurowe oraz bardzo szybkie łącze, eliminując kwestie wydajności środowiska użytkownika. 3 lokalizacje pomiarów (Rybnik, Warszawa, Frankfurt)

Pełny raport