Outsourcing zarządzania chmurą - dlaczego większość firm z tego korzysta?

23 lipca 2020

outsourcing zarządzania chmurą

Według polskich i międzynarodowych badań, większość firm korzysta z usług zewnętrznych dostawców usług IT, w tym także w obszarze zarządzania chmurą obliczeniową. Aż 75% przedsiębiorstw potwierdza, że jest to skuteczna albo bardzo skuteczna metoda obniżania kosztów. Takie rozwiązanie pozwala na skupienie się na core biznesie – a więc na tym, co pozwala zarabiać. Z takim stwierdzeniem zgadza się aż 50% przedsiębiorstw, które skorzystały z zewnętrznych firm IT.

 

Czy outsourcing zarządzania chmurą się opłaca?

Można zauważyć, że coraz większa ilość firm z różnych sektorów decyduje się na wsparcie w zakresie outsourcingu zarządzania chmurą. Tendencja ta wynika z potrzeby wprowadzenia zmian i innowacyjności w biznesie. Dług technologiczny, który pojawia się w wielu firmach, staje się poważnym problemem w dalszym rozwoju. Rozwiązania, które świetnie sprawdzały się jeszcze kilka lat temu, nie sprawdzają się w obecnych realiach. Pojawia się konieczność wprowadzenia zmian, a do tego niezbędna jest ekspercka wiedza oraz doświadczenie.

 

Szkolenie własnych pracowników IT trwa zwykle kilka miesięcy, wymaga czasu i dodatkowych środków. Doświadczenia jednak nie można zbudować na podstawie kursów, webinarium czy szkoleń. Doświadczenie zdobywa się dzięki wielu zrealizowanym projektom, opartym na różnych środowiskach serwerowych, napotykając problemy i ucząc się na błędach. Należy pamiętać, że obecni pracownicy na pewno świetnie sprawdzają się w swoich dziedzinach, świetnie rozwijają aplikacje, wprowadzają zmiany w sklepie internetowym, tworzą nowe funkcjonalności, tylko czy znajdują jeszcze czas, żeby nadzorować infrastrukturę?

 

Korzystając z wiedzy ekspertów w danej dziedzinie – zewnętrznej firmy – nie tylko zyskamy wsparcie wyspecjalizowanego zespołu, który będzie w stanie wprowadzić zmiany na miarę potrzeb, ale i w najbardziej efektywny sposób. Takie rozwiązanie pozwoli pracownikom skupić się na swoich zadaniach, a Tobie na rozwoju biznesu, pozostawiając kwestie zarządzania chmurą zewnętrznym specjalistom.

 

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na dwa ostatnie raporty z 2019 i 2020 roku, realizowane przez Oracle i KPMG. Chodzi o Cloud Threat Report, w ramach którego oprócz analizy trendów związanych z wdrażaniem chmury, analizowano również kwestie automatyzacji oraz najlepsze praktyki w zakresie zarządzania i konfiguracji. W najnowszym raporcie Cloud Threat Report z 2020 r.,  aż 88% organizacji zadeklarowało korzystanie z infrastruktury chmury publicznej. W tym samy badaniu aż 51% respondentów przyznało, że błędna konfiguracja usług w chmurze miała wpływ na utratę danych.

 

outsourcing zarządzania chmurą

W raporcie przygotowanym przez Oracle i KPMG w 2019 można znaleźć informację, że 24% ankietowanych przyznaje się, że w ostatnich miesiącach z powodu braków kwalifikacji w ich zespołach IT pojawiły się znaczne problemy w zarządzaniu i administrowaniem serwerami. Przykład ten w dosadny sposób pokazuje, jak ważne jest posiadanie w swoich szeregach wykwalifikowanego i wyspecjalizowanego w zarządzaniu chmurą zespołu.

 

Firmy, które oferują outsourcing wdrażają coraz częściej automatyzację procesów związanych z administracją, co przede wszystkim zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa nie tylko danych, ale również modeli biznesowych.

 

Outsourcing zarządzania chmurą a rekrutacja

Outsourcing zarządzania rozwiązuje również problem związany z rekrutacją oraz zatrudnianiem kolejnych pracowników, którzy konieczni są do zapewnienia całodobowego wsparcia oraz administracji serwerami. W przypadku skorzystania z usług firmy zewnętrznej otrzymujemy wsparcie całego zespołu w ramach stałego abonamentu – jedna miesięczna opłata powoduje, że nasz zespół powiększa się o kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt osób.

 

Hostersi specjalizują się w obsłudze serwerów i usług chmurowych. Takie firmy mają możliwość testowania setek usług chmurowych czy rozwiązań serwerowych i weryfikowania ich silnych i mocnych stron. Wprowadzają szereg automatyzacji i procedur bezpieczeństwa, które nie miałyby uzasadnienia finansowego i biznesowego, aby wprowadzić je do Twojej organizacji. Ale kiedy planuje się działania z perspektywy zarządzania setkami infrastruktur chmurowych, wtedy łatwiej i prościej podjąć decyzje o tworzeniu narzędzi i automatyzowaniu dziesiątek procesów. 

 

Jako przykład można podać ręczne konfigurowanie pewnego parametru. Zwykle zajmuje to chwilę, zaledwie 15 minut. Zbyt często nie trzeba tego robić, wystarczy zrobić to raz na kwartał. W przypadku pojedynczej firmy jest to koszt czasowy na poziomie 1 godziny rocznie. Jeśli natomiast przygotowanie narzędzia, które będzie robiło to w pełni automatycznie wraz z konfiguracją i testami zajmie 10 godzin, to raczej niewiele osób czy firm zgodzi się na taką inwestycję. Inny punkt widzenia ma firma, która zarządza serwerami. Załóżmy, że firma specjalizująca się w outsourcingu zarządzania obsługuje 100 klientów. Wtedy inwestycja w stworzenie tego mechanizmu zwróciłaby się już zaledwie po 2 miesiącach. Niezależnie od tego, czy myślimy o administracji serwerami Linux czy administracji serwerami Windows, takich działań i drobnych spraw są dziesiątki i setki. Dlatego firmy, które działają jako zdalny administrator i zajmują się outsourcingiem zarządzania są dużo bardziej efektywne od zespołu in-house.

 

Co daje outsourcing zarządzania chmurą?

Przedstawione w artykule informacje wskazują, że usługi zarządzania środowiskiem chmurowym, oferowane w modelu outsourcingu, po prostu się opłacają. Przeniesienie procesów związanych z administracją na zewnątrz nie jest modą, ale przede wszystkim skuteczną i dobrą praktyką biznesową, która pozwala odnieść szereg korzyści w obszarze kosztów, zatrudnienia czy jakości realizowanych procesów. Prognozy dla branży wskazują, że rynek outsourcingu IT ma tendencję rozwojową. To wpływa na rosnącą profesjonalizację usług, ale również wzrost bezpieczeństwa rozwiązań dostarczanych w tym modelu.

 

 

PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zobacz również:

 

 

Case Studies
Referencje

Rekomendujemy Hostersi Sp. z o. o wszystkim, którzy cenią wysoką jakość usług, profesjonalizm oraz szybki czas reakcji.

Krystian Karczyński
Założyciel i szef serwisu eTrapez
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.