Migracja do chmury AWS platformy sprzedażowej MJM

23 września 2015

migracja do chmury aws

Migracja do chmury AWS platformy sprzedażowej Prestige MJM, wiodącej agencji koncertowej w Polsce, pozwoliła obsłużyć sprzedaż biletów na koncert Justina Timberlake’a w Gdańsku.

 

Migracja do chmury AWS – opis projektu

Dla Prestige MJM, wiodącej agencji koncertowej w Polsce, wdrożyliśmy rozwiązanie oparte o chmurę obliczeniową Amazon Web Services. Agencja ta ma na swoim koncie organizację eventów i koncertów z udziałem światowych gwiazd: Jose Carrerasa, Roda Stewarta, Bryana Adamsa, Justina Timberlake?a, grupy Scorpions, Backstreet Boys, etc.

 

 

Wyzwanie

Koncert Justina Timberlake?a w Gdańsku to jedno z największych wydarzeń muzycznych ostatnich lat w Polsce. Obejrzała go rekordowa liczba widzów. PGE Arena w Gdańsku zgromadziła 42 tys. fanów piosenkarza, dlatego prawdziwym wyzwaniem było obsłużenie sprzedaży biletów na koncert.

Przeprowadzona przez nas analiza wykazała, że wzmożony ruch internautów, nabywających bilety na koncert amerykańskiego muzyka, spowodowałby przeciążenie serwera VPS platformy Prestige MJM. W efekcie zakup wejściówek okazałby się niemożliwy, a sama platforma sprzedażowa byłaby przeciążona i niedostosowana do skokowego wzrostu odwiedzin serwisu.

 

Realizacja

Po analizie projektu pod kątem stale rosnącej liczby użytkowników i niewystarczającej wydajności serwera VPS, zaproponowaliśmy migrację zasobów do chmury obliczeniowej Amazon Web Services, której podstawową zaletą jest skalowalność.

Głównym celem było dostosowanie infrastruktury serwerowej do obciążenia generowanego przez użytkowników. Zaproponowaliśmy uruchomienie instancji EC2 (jedna instancja C3.large na bazę danych oraz pięć instancji C3.large na serwis www), których zadaniem było obsłużenie wzmożonego ruchu w module sprzedażowym platformy MJM. Dodatkowo uruchomiliśmy usługę load balancingu do równomiernego obciążenia serwerów ruchem sieciowym.

 

Przygotowanie infrastruktury Amazon Web Services oraz procesu migracji danych podzieliliśmy na kilka zasadniczych etapów:

Etap 1 – Przygotowanie Infrastruktury Amazon

Po stworzeniu obrazu instancji, Amazon Machine Image (AMI), uruchomiliśmy jedną instancję C3.large na bazę danych, pięć instancji C3.large na serwis www oraz usługę load balancingu dla równomiernego obciążenia serwerów ruchem sieciowym. Zainstalowaliśmy oraz skonfigurowaliśmy również narzędzia do monitoringu oraz ulepszania wydajności i bezpieczeństwa.

Etap 2 – Optymalizacja i monitoring

Naszym kolejnym zadaniem było czuwanie nad skalowaniem i niezawodnością oraz optymalizacja parametrów bazy danych.

Etap 3 – Wstępna migracja danych

Wydajność aplikacji została przetestowana w środowisku AWS. Ustawienia nowej infrastruktury, włączając w to bezpieczeństwo danych, konfigurowane były w czasie rzeczywistym.

Etap 4 – Migracja danych

Żeby dokonać pełnej migracji danych, musieliśmy czasowo wyłączyć aplikację. MJM, przy naszym wsparciu, zsynchronizował wszystkie dane oraz pozmieniał adresy IP

Etap 5 – Backup danych

W ostatnim etapie przygotowaliśmy backup danych przeniesionych do chmury, by w razie awarii móc je łatwo odzyskać.

 

Korzyści biznesowe

Migracja zasobów z VPS do chmury obliczeniowej Amazon Web Services na czas sprzedaży biletów zwiększyła wydajność infrastruktury serwerowej i wyeliminowała problemy z dostępnością zasobów. W efekcie, fani Justina Timberlake?a mogli bez problemu nabywać wejściówki online na koncert swojego idola.

 

Prestige

Nowa infrastruktura jest wysoce skalowalna i pozwala na szybkie zwiększanie lub zmniejszanie zasobów w zależności od obciążenia. W przypadku sprzedaży biletów na koncert Justina Timberlake’a, obciążenie osiągało 7 tys. requestów na minutę.

 

Rekomendacja klienta

Hostersi Sp. z o.o. to rzetelny partner, którego pomoc okazała się nieoceniona. Dzięki wsparciu technicznemu firmy Hostersi, platforma sprzedażowa Prestige MJM znakomicie obsłużyła wzmożony ruch internautów.

 

Pobierz

Case Studies
Referencje

Rekomendujemy Hostersi Sp. z o. o wszystkim, którzy cenią wysoką jakość usług, profesjonalizm oraz szybki czas reakcji.

Krystian Karczyński
Założyciel i szef serwisu eTrapez
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.