Projekt, budowa i uruchomienie infrastruktury w AWS dla firmy Roler

23 marca 2023

Projekt, budowa i uruchomienie infrastruktury w AWS dla firmy Roler.

Roler to firma, zajmująca się wynajmem elektrycznych hulajnóg i rowerów za pośrednictwem autorskiej aplikacji mobilnej. Firma działa na terenie największych miast Aglomeracji Śląskiej, a w swojej ofercie ma już ponad 700 rowerów i hulajnóg.

Początek współpracy

Przedstawiciele firmy Roler zwrócili się do nas wspólnie z zespołem developerskim firmy Intellect z prośbą o pomoc w zaprojektowaniu, budowie i uruchomieniu infrastruktury zdolnej do obsługi aplikacji mobilnej służącej do korzystania z wypożyczalni elektrycznych hulajnóg i rowerów.

Głównym założeniem było stworzenie infrastruktury zdolnej do bardzo szybkiego skalowania, która wytrzyma wzmożone zainteresowanie użytkowników związane z weekendami, koncertami czy innymi wydarzeniami sprzyjającymi korzystaniu z oferty firmy Roler.

Wdrożone rozwiązania

Całą infrastrukturę dla aplikacji Klienta postanowiliśmy zbudować w ramach chmury AWS. Bazę danych aplikacji oparliśmy na Amazon Aurora, natomiast do obsługi części sprzętowej zdecydowaliśmy się użyć bazy danych Amazon DocumentDB. Co ciekawe aplikacja Klienta działa na zasadzie sklepu internetowego, a nie jak mogłoby się wydawać sieci IoT. W związku z tym postanowiliśmy podzielić aplikację na 8 funkcjonalnych mikroserwisów Dockera, które uruchomiliśmy w klastrze ECS. Każdy z nich pełni inną rolę, począwszy od wysyłania wiadomości SMS, przez zarządzanie urządzaniami aż po geolokalizację na potrzeby której użyliśmy DocumentDB, w którym zapisywane są dane o trasach wszystkich hulajnóg i rowerów (każde urządzenie posiada wbudowany moduł do zarządzania i komunikacji).

Do poprawnego działania wypożyczalni niezbędne jest bezpieczne połączenie każdego urządzenia z siecią LTE. W celu zabezpieczenia połączenia, urządzenia Roler pracują w wydzielonej podsieci, w ramach usługi prywatnego APNa. Komunikacja urządzeń z infrastrukturą odbywa się poprzez szyfrowany kanał VPN IPsec site-to-site, który zestawiliśmy ze wspomnianym już, prywatnym endpointem (APNem), wykupionym przez inwestora od operatora sieci LTE.

Skalowanie infrastruktury odbywa się na poziomie kontenerów, a każdy z mikroserwisów ma ustawiony swój minimalny i maksymalny poziom skalowania. Zarówno mikroserwisy aplikacyjne, jak i wszystkie zasoby dostępne dla użytkownika końcowego działają w modelu wysokiej dostępności. Całe środowisko składa się z części developerskiej i produkcyjnej, które zarządzane są w podejściu IaC, z poziomu Terraforma.

Podsumowanie

Dla firmy Roler zaprojektowaliśmy, zbudowaliśmy i uruchomiliśmy skalowalną, opartą o mikroserwisy infrastrukturę w chmurze AWS. Obecnie świadczymy dla Klienta usługi opieki administracyjnej, a także konsultujemy możliwości rozwoju istniejącej infrastruktury. Wpieraliśmy również zespół deweloperski na poziomie wdrożenia aplikacji pracując na styku infrastruktury i aplikacji, tak, żeby wdrożenie i uruchomienie przebiegło bezproblemowo.

 

PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

Zobacz również:

Migracja do Amazon Web Services aplikacji i serwisów DANONE

Migracja środowiska deweloperskiego, bazującego na mikroserwisach, do chmury AWS, w oparciu o platformę Kubernetes dla NeuroSYS

Wdrożenie i opieka nad infrastrukturą chmurową w AWS dla Displate

Migracja bazy danych MySQL do Amazon Aurora platformy Landingi.com

Migracja serwisu edukacyjnego EduNect do chmury AWS

Case Studies
Referencje

Jesteśmy ogromnie zadowoleni ze współpracy z firmą Hostersi. Ich specjaliści bardzo nam pomogli w procesie migracji oraz zaprojektowania infrastruktury hybrydowej (Amazon Web Services i on-premise). Polecamy zespół Hostersi jako rzetelnego i profesjonalnego partnera o ogromnych kompetencjach w obszarze DevOps i Cloud Computingu.

Zbigniew Ćwikliński
Director of the Customer Relationship and Technology Development Department
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.