Nowości w świecie Azure w ramach jesiennej konferencji Microsoft Ignite

30 listopada 2021

microsoft ignite 2021

Microsoft podczas jesiennej konferencji Ignite przedstawił szereg nowości, jakie w najbliższym czasie zawitają w narzędziach chmurowych.

W ramach Azure Cosmo DB pojawiły się nowe funkcjonalności, które ułatwiają migrację danych z Apache Cassandra do chmury. Zostały poprawione narzędzia w ramach Azure Advisor, dzięki temu jest większa nadzór nad kosztami jak również alertami.

SQL Server 2022 to jak dotąd najbardziej połączona z chmurą wersja produktu, integrująca się z Synapse Link i Azure Purview, aby umożliwić klientom uzyskiwanie głębszych analiz, prognoz i zarządzania na podstawie ich danych na dużą skalę. Integracja z chmurą jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej dzięki migracji na żywo o wysokiej dostępności i przywracaniu po awarii (HA/DR) bez przestojów, a także połączeniom bez ETL (wyodrębnianie, przekształcanie i ładowanie) z analizą w chmurze, które umożliwiają administratorom baz danych zarządzanie ich zasobami danych za pomocą większa elastyczność i minimalny wpływ na użytkownika. Wydajność i skalowalność są automatycznie zwiększane dzięki wbudowanej inteligencji. Istnieje wybór i elastyczność w różnych językach i platformach, w tym Linux, Windows i Kubernetes.

Jest też kilka nowości związanych z zarządzaniem infrastrukturami za pomocą Azure Arc a dokładniej Azure HCI, to rozwiązanie dostarczy samoobsługową kontrolę maszyny z poziomu platformy Azure, aby ułatwić inwentaryzację, organizowanie i kontrolowanie rozproszonych środowisk wirtualnych. Ponadto dostawcy usług zarządzanych i integratorzy systemów mogą korzystać z tych możliwości za pomocą usługi Azure Lighthouse w celu tworzenia zaawansowanych, skalowalnych rozwiązań.

Rozszerzona integracja między Azure Arc i VMware vSphere umożliwi samoobsługową kontrolę maszyn wirtualnych z platformy Azure, umożliwiającą tworzenie, konfigurowanie, obsługę i usuwanie maszyn wirtualnych na podstawie istniejących lub nowych szablonów vSphere. Zapewnia to administratorom VMware widoczność w wielu wdrożeniach vSphere i wykorzystuje wybór usług platformy Azure, aby wspomagać w inwentaryzacji, organizowaniu i kontrolowaniu rozproszonych środowisk wirtualizacji.

Uczenie maszynowe z obsługą usługi Azure Arc umożliwia tworzenie, trenowanie i wdrażanie modeli uczenia maszynowego w środowiskach lokalnych, wielochmurowych i brzegowych przy użyciu usługi Azure Machine Learning. Uproszczony i w pełni zarządzany dodatek uczenia maszynowego można wdrożyć jednym kliknięciem na platformie Kubernetes z obsługą Arc, to rozwiązanie obsługuje klastry Google Cloud Platform i Amazon Web Services Kubernetes.

Usługa Azure Automanage dla systemu Windows Server dostarcza unikatowe innowacje dla nowych maszyn wirtualnych z systemem Windows Server na platformie Azure:

 • Hotpatch - szybkie wdrażanie aktualizacji zabezpieczeń bez konieczności częstego ponownego uruchamiania.
 • SMB przez QUIC - bezpieczny dostęp do nowych serwerów plików zdalnie przez niezaufane sieci i bez sieci VPN.
 • Rozszerzona sieć dla platformy Azure - migracja obciążenia systemu Windows Server na platformę Azure, zachowując oryginalne adresy IP (ogólnie dostępne).

Klienci platformy Azure będą teraz mogli:

 • Zmieniać rozmiary maszyn wirtualnych bez ponownego wdrażania ich zestawu skalowania, co zapewnia większą elastyczność operacyjną.
 • Połączyć maszyny wirtualne Spot i maszyny wirtualne z płatnością zgodnie z rzeczywistym użyciem w ramach tego samego zestawu skali, aby zoptymalizować koszty.
 • Automatycznie zwiększać lub zmniejszać maszyny wirtualne w zestawie skalowania na podstawie metryk, harmonogramu lub prognoz AI.
 • Zarządzać maszynami wirtualnymi i zestawami skalowania maszyn wirtualnych przy użyciu tych samych interfejsów API.

Nowe maszyny wirtualne platformy Azure, które zapewniają lepszą cenę i wydajność:

 • Maszyny z rodziny Dv5 i Ev5 Azure, które zapewniają do 15% wyższą wydajność w przypadku większości obciążeń i można je skalować do 96 procesorów wirtualnych. Idealne rozwiązanie dla e-commerce, co może być szczególnie przydatne w okresie zbliżającego się black Friday czy zakupów świątecznych.
 • Nowe maszyny wirtualne Dasv5 i Easv5 Azure oparte na procesorze AMD EPYC7763v (Mediolan) trzeciej generacji. Te nowe maszyny wirtualne zapewniają opcje z lokalną pamięcią masową i bez niej za niższą cenę wejścia. Są idealne dla aplikacji korporacyjnych intensywnie korzystających z pamięci i dużych relacyjnych serwerów baz danych.
 • Nadchodząca nowa wersja maszyn Ebs v5 Azure Virtual Machine, nowej serii maszyn wirtualnych zoptymalizowanych pod kątem pamięci, która zapewnia nawet 300% wzrost wydajności zdalnej pamięci masowej w porównaniu z maszynami wirtualnymi Ev4. Nowe maszyny wirtualne oferują do 120 000 operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) i przepustowość pamięci masowej na dysku zdalnym 4000 MB/s, dzięki czemu idealnie nadają się do obciążeń intensywnie korzystających z danych.

Usługa Azure ExpressRoute została zaktualizowana o funkcje, które poprawią wydajność routingu, zabezpieczeń i ścieżek danych w sieciach hybrydowych klientów.

Ogólnie dostępne aktualizacje usługi ExpressRoute obejmują:

 • Obsługa protokołu IPv6 dla prywatnej komunikacji równorzędnej, umożliwiająca klientom ekspansję na rynki mobilne i Internetu rzeczy (IoT) za pomocą platformy Azure lub rozwiązanie problemu wyczerpania protokołu IPv4 w istniejących sieciach lokalnych.
 • Dodatkowe szyfry i zaawansowane funkcje w protokole MACsec do szyfrowania połączeń fizycznych między urządzeniem sieciowym klienta a urządzeniami sieciowymi firmy Microsoft podczas łączenia się z firmą Microsoft za pośrednictwem usługi ExpressRoute Direct.
 • FastPath, który poprawia wydajność ścieżki danych między sieciami lokalnymi klientów a ich sieciami wirtualnymi, obsługuje teraz więcej scenariuszy, w tym komunikację równorzędną sieci wirtualnych.

Podsumowanie

Artykuł nie wyczerpuje wszystkich nowości, czy zapowiedzi wersji, które będę wkrótce dostępne. Rozwój technologii chmurowych związany jest przede wszystkich z oczekiwaniami klientów i to właśnie dla nich pojawiają się nowości. Jako partner Microsoft i reseller Azure staramy się dobrać jak najlepsze rozwiązanie dla projektów naszych klientów, dlatego stale rozbudowujemy swoje kompetencje i bacznie obserwujemy rozwój technologii chmurowych.

Barbara Halska – na co dzień pracuje w Hostersi Sp. z o.o, gdzie odpowiada za działania presales i ewangelizację rynku w obszarze cloud computing. Od 2016 Microsoft Innovative Educator Expert, od 2017 Microsoft Innovative Educator Fellow. Współautorka podręcznika do kwalifikacji E13 i EE08 na kierunku technik informatyk oraz e-podręcznika „Wstęp do programowania” w projekcie Apki.org. Popularyzatorka większego udziału kobiet w IT i wykorzystywania nowych technologii w edukacji.

PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zobacz również:

Microsoft Inspire 2021

Wdrażanie aplikacji i zarządzanie zasobami sieciowymi na Azure AKS (Azure Kubernetes Service)

Podsumowanie roku 2020 w Microsoft Azure — wybraliśmy kilka nowości, którym warto się przyjrzeć.

 

 

Case Studies
Referencje

Współpracę z Hostersami cechuje solidność i pełna zgodność z warunkami umowy. Zapewniona jest ciągłość wykonywania powierzonych czynności, bez ryzyka przerwy w działaniu systemu. Przestrzegane są procedury związane z bezpieczeństwem przetwarzania danych osobowych oraz wymogi Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącymi umów outsourcingowych.

Karolina Świstak
Ekspert ds. Marketingu i Komunikacji Departament Sprzedaży
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.