Budowa infrastruktury w podejściu IaC dla Future Point

15 czerwca 2023

Infrastruktura w podejściu IaC

Future Point to firma zajmująca się doradztwem w zakresie zakupu i sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych na terenie całej Polski. Usługi firmy dedykowane są deweloperom i inwestorom, którzy oczekują kompleksowego doradztwa w zakresie realizowanej inwestycji.

Kontaktując się z nami, Klient miał już gotową klasyczną infrastrukturę w AWS, jednak jego celem było przekształcenie jej w środowisko stworzone w podejściu IaC, które umożliwi wdrożenie automatyzacji udostępniania zasobów co z kolei przełoży się na efektywne skalowanie i rozwój infrastruktury, pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze.

Współpraca

Pracę rozpoczęliśmy od audytu istniejącego środowiska, którego celem było wylistowanie wszystkich wykorzystywanych usług i narzędzi. Następnie wskazaliśmy obszary, w których możliwe jest zastosowanie bardziej optymalnych rozwiązań, a które przy przebudowie środowiska łatwo możemy wprowadzić. Po ustaleniu szczegółów działania z Klientem, rozpoczęliśmy pracę.

 

Wykorzystując narzędzie Terraform, stworzyliśmy środowisko developerskie w podejściu Infrastructure as Code, które automatyzuje zarządzanie większością infrastruktury.  Code pipeline zintegrowaliśmy z repozytorium poprzez providera GitHuba wykorzystując w tym celu AWS CodeStar. Dzięki dobrze wykonanej pracy przy budowie wersji developerskiej środowiska w podejściu IaC, uruchomienie środowiska produkcyjnego, wymagało jedynie kilku prostych operacji i niewielkiej ilości czasu.

 

Budowa infrastruktury w kodzie była świetną okazją do wdrożenia zmian wpisujących się w kulturę pracy DevOps. Tym samym uporządkowaliśmy dostępy przydzielone w ramach AWS Identity and Access Management (AWS IAM), uruchomiliśmy AWS Key Management Service (AWS KMS) w celu szyfrowania baz danych i wdrożyliśmy Parameter Store do standaryzacji oraz zwiększenia bezpieczeństwa sposobu przekazywania zmiennych środowiskowych. W kodzie przygotowaliśmy również możliwość konfiguracji IPSEC, którego użycie Klient przewiduje w przyszłości.

 

Należy również dodać, że środowisko Developerskie stworzyliśmy tak, żeby jego uruchomienie mogło odbywać się „na żądanie” wyłącznie w przypadkach, kiedy będzie ono rzeczywiście potrzebne, dzięki czemu możliwe jest znaczne ograniczenie kosztów związanych z jego utrzymaniem.

Podsumowanie

Dla klienta zbudowaliśmy infrastrukturę w podejściu IaC, bazując na pierwotnej, klasycznej wersji środowiska. Wykonaliśmy również szereg optymalizacji dzięki którym Klient może z powodzeniem stosować najlepsze praktyki DevOps poprawiając jakość pracy swoich zespołów technicznych. Budując środowisko w podejściu IaC, Klient zyskał skalowalne, zautomatyzowane, bezpieczne środowisko z dużym potencjałem rozwojowym. Po zakończeniu prac, objęliśmy środowisko całodobową opieką administracyjną.

 

PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zobacz również:

Rozwiązanie problemów i zwiększenie efektywności dla Oferteo

Migracja i budowa infrastruktury w AWS dla SimpleMining.net

Wdrożenie narzędzia automatyzującego budowę kolejnych infrastruktur dla firmy Flying Bisons

Ogólnokrajowe call center, oparte na chmurze AWS

Budowa infrastruktury opartej na technologii Kubernetes i opieka nad zasobami

Case Studies
Referencje

Bardzo istotną zaletą jest szybkie i fachowe wsparcie techniczne Hostersów, którzy wiedzą, że każda chwila przerwy technicznej w dostępie do serwisów WWW oznacza poważny uszczerbek na wizerunku każdej firmy, zwłaszcza instytucji państwowej, jaką jest Instytut Pamięci Narodowej.

Sebastian Górkiewicz
Kierownik Samodzielnej Sekcji ds. Serwisów Internetowych
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.