Wprowadzenie do GCP. Co nam daje Region Google Cloud w Polsce?

26 maja 2021

Wprowadzenie do GCP. Co nam daje Region Google Cloud w Polsce?

Partnerstwo OCHK (Chmury Krajowej) i Google umożliwiło otwarcie pierwszego regionu w Polsce. Polska dołącza do Google Cloud jako region dostępny dla klientów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Ten nowy region to trzy niezależne od siebie strefy z pełną infrastrukturą obliczeniową, umożliwiającą dostęp do usług Google Cloud. Dla Polski i polskich deweloperów to ogromna szansa na rozwój własnych projektów i otwarcie wielu drzwi ku tak szybko rozwijającej się technologii, jaką jest chmura.

Czym jest Google Cloud?

Google Cloud Platform (GCP) jest platformą chmurową, która umożliwia budowanie, wdrażanie i testowanie rozwiązań przy użyciu infrastruktury Google. Misją Google jest przyśpieszenie zdolności do cyfrowej transformacji firm każdych gabarytów oraz odkrycie na nowo swoich działalności dzięki innowacjom, oferowanym przez GCP. W porównaniu do innych platform chmurowych, Google Cloud oferuje: wysokiej jakości system bezpieczeństwa (poczynając od infrastruktury, na której zbudowany jest Google Cloud, domyślnie szyfrowanych danych, aż po narzędzia, które wykrywają wszelkie luki w regulacjach w czasie rzeczywistym), hybrydowość, multi-cloud, prostota uruchamiania i wdrażania aplikacji od strony użytkownika, udostępnienie algorytmów w postaci usług  oraz dbałość o środowisko, redukcję dwutlenku węgla (optymalizowanie infrastruktur, zadbanie o korzystanie z energii odnawialnych do zasilania technologii).

Usługi GCP

Aktualnie, cała infrastruktura Google Cloud liczy 25 regionów, 76 stref, 144 POPs (ang. - points of presence — są to miejsca, w których klienci mogą łączyć się z siecią Google), ponad 100 lokacji CDN i punktów łączenia z Google Cloud dedykowanym połączeniem, ponad 50 projektów dbających o środowisko oraz 14 kabli oceanicznych łączących regiony. Każda część infrastruktury Google ma za zadanie pogłębić wydajność, łączność i bezkolizyjność pomiędzy usługami, które oferuje firma i ułatwić klientowi korzystanie z ich. 

Wśród listy tych usług znajdują się, m.in.: 

Compute Engine -  dostarcza wysoko modyfikowalne wirtualne maszyny,

Google Kubernetes Engine – umożliwia wdrażanie, zarządzanie i organizowanie kontenerów Kubernetes. To narzędzie jest liderem w kontyneryzacji, budowaniu środowisk hybrydowych,

Cloud Run – umożliwia wdrażanie wysoko skalowalne aplikacje kontenerowe na w pełni zarządzanej platformie bezserwerowej. 

App Engine  - jest elastyczną platformą, która pozwala skoncentrować się na kodzie, zwalniając z konieczności zarządzania operacyjnymi detalami wdrożenia i zarządzania infrastrukturą. 

Dla bardziej tradycyjnych rozwiązań Google Cloud oferuje deweloperom przeniesienie, nawet starszych wersji bazodanowych Oracle’a na serwerach Bare Metal, na środowisko hostowane w Google Cloud. 

Oprócz tego, Google Cloud przygotowane jest na przenoszenie systemów produkcyjnych SAP oraz środowisk Vmware pod ich infrastrukturę, bez większych modyfikacji.

Korzyści z regionu GCP w Polsce

Dodanie Warszawy jako kolejnego regionu Google Cloud skutkuje dla klientów chmury wieloma ułatwieniami i korzyściami. 

Po pierwsze -  teraz możemy skonfigurować lokalizację składowania naszych danych, tak, aby były procesowane w Polsce. 

Kolejną istotną kwestią są opóźnienia sieciowe – do tej pory, najbliższy nam region znajdował się w Frankfurcie, co wywoływało opóźnienia nawet do 30-40 milisekund (!). Przeniesienie biznesu z bazy danych z Niemczech do Warszawy skutkuje zredukowaniem opóźnienia nawet o 90%

Oprócz tego, postawienie regionu głównego w naszym kraju daje nam możliwość, aby rozwijać swój biznes globalnie i korzystać z dostępu do globalnej infrastruktury oferowanej przez Google. 

Dzięki GCP, nasze aplikacje w łatwy sposób mogą trafić do różnych regionów, na inne kontynenty. Już dzisiaj w Polsce użytkownikami Google Cloud stały się takie organizacje jak, m.in.: UPC, eSky, Empik, Wirtualna Polska, czy Grupa LPP. 

 

PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

Zobacz również:

Wprowadzenie do Microsoft Azure

Chmura obliczeniowa nie taka straszna. Wprowadzenie do Amazon Web Services

Case Studies
Referencje

Firma Hostersi pozwoliła nam osadzić ogólne zagadnienia programu Well Architected Framework w kontekście naszej firmy. Oszczędziło nam to wiele czasu i pozwoliło znaleźć lepiej dopasowane rozwiązania do specyfiki naszego biznesu. WAF był świetnym katalizatorem do wprowadzenie szeregu zmian w obszarze niezawodności, szybkości i bezpieczeństwa edrone. 

Piotr Stachowicz
CTO
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.