Instancje „spod lady”, czyli jak uruchomić trudnodostępne instancje AWS EC2 typu P?

6 września 2023

Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) to jedna z flagowych usług Amazon Web Services, która umożliwia użytkownikom tworzenie i uruchamianie wirtualnych maszyn w elastyczny i skalowalny sposób. W ramach tej usługi AWS udostępnia również instancje o ogromnej mocy obliczeniowej typu P, które jednak nie uruchomimy w standardowy sposób z poziomu konsoli. Jak zatem to zrobić?

W tym artykule dowiesz się:

  • jak sprawnie i szybko kupić instancje AWS EC2 typu P,
  • ile mogą kosztować instancje AWS EC2 typu P,
  • dlaczego ich dostępność jest ograniczona.

 

Dlaczego nie uruchomimy instancji AWS EC2 typu P z poziomu konsoli?

Większość standardowych instancji AWS EC2 z łatwością wyklikamy z poziomu konsoli AWS. W przypadku rodziny P nie jest to jednak takie łatwe, gdyż są to instancje o ogromnej mocy, wykorzystujące akceleratory sprzętowe lub koprocesory, które znajdują zastosowanie np. w złożonych obliczeniach naukowych, renderowaniu, wysokowydajnych baz danych lub uczeniu maszynowym. Możliwość przetwarzania dużych ilości danych w krótkim czasie może mieć duże znaczenie dla niektórych aplikacji. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup instancji EC2 typu P, warto dokładnie przeanalizować nasze wymagania i oczekiwania. AWS bardzo rzadko daje możliwość zakupu tych instancji w standardowy sposób w trosce o rachunek użytkownika (instancje P3.16xlarge dostępne są w konsoli jedynie w kilku wybranych regionach). Bo o ile dość łatwo przełknąć odchylenia rachunku o kilka bądź kilkaset dolarów w przypadku, gdy np. zapomnimy wyłączyć jakąś nieużywaną usługę w AWS, o tyle nieodpowiednie i nienadzorowane użycie instancji typu P może być bardziej bolesne dla naszego portfela. W przypadku tej rodziny instancji bardzo łatwo wyklikać miesięczny rachunek na 60 000 dolarów. Oczywiście sumaryczny rachunek jest zawsze kwestią indywidualną, ale podana kwota i koszty rzędu kilku tysięcy dolarów za jednodniowe użycie instancji są dość powszechnym zjawiskiem. Instancje AWS EC2 typu P są dostępne w różnych konfiguracjach, a wybór tej właściwej zależy od konkretnej aplikacji czy zadania, które planujemy uruchomić na instancji. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że wyższe konfiguracje oferują większą wydajność, ale również są droższe.

 

Dlaczego instancje AWS EC2 typu P są takie drogie?

Ceny instancji EC2 typu P mogą być dla niektórych osób zaskakująco wysokie. Jednakże trzeba zrozumieć, że instancje te oferują bardzo dużą moc obliczeniową i są zoptymalizowane pod kątem zastosowań wymagających intensywnego przetwarzania. Cena instancji zależy od wybranej konfiguracji, czasu działania instancji oraz regionu, w którym jest uruchamiana.

Warto dodać, że instancje typu P, dostępne są na 4 poziomach, od P2 do P5, a różnicowane są kartami graficznymi, znajdującymi się „pod spodem”. Topowa instancja P5 48xlarge obsługiwana jest przez kartę graficzną Nvidia h100, której cena rynkowa wynosi około 150 000zł. Do tej pory Nvidia wyprodukowała 200 000 takich kart, a 30 000 z nich obsługuje instancje w AWS. Koszt godziny pracy instancji P5x 48 large wynosi około 100$ za każdą godzinę pracy. Przy zakupie instancji typu P warto więc przeanalizować swoje potrzeby i dostosować konfigurację tak, aby nie przepłacać za zasoby, których nie będziemy używać. Jak już wspomnieliśmy, instancje te wykorzystują zaawansowane technologie procesorów i akceleratorów, które zapewniają wyjątkowo wysoką wydajność obliczeniową. To jednak wiąże się z kosztami produkcji i utrzymania tych komponentów, co przekłada się na cenę instancji. Wysoka wydajność instancji typu P sprawia, że są one atrakcyjne dla wielu firm, instytucji naukowych i nowoczesnych projektów. To z kolei generuje duże zapotrzebowanie na te instancje, co może prowadzić do ograniczenia ich dostępności. Amazon Web Services stara się utrzymywać równowagę między zapotrzebowaniem a dostępnością, lecz istnieje ryzyko braku dostępnych instancji w określonym regionie i czasie.

 

Jak kupić instancje AWS EC2 typu P?

Wspomnieliśmy już, że szanse wyklinania tych instancji z poziomu konsoli są niewielkie. Jak zatem je uruchomić? Przez support AWS lub resellera, jakim są Hostersi. Warto jednak zaznaczyć, że zakup instancji EC2 typu P za pośrednictwem supportu AWS może być bardziej skomplikowany w zależności od konkretnych potrzeb oraz historii billingowej. Czasem może się okazać wręcz niemożliwe uruchomienie tego typu instancji, gdyż decyzja o przyznaniu zasobów przez AWS poprzedzona jest analizą historii rachunku konta w AWS, zdolnością finansową klienta i oceną działu handlowego AWS. Zakup przez resellera AWS, czyli przez Hostersów, jest prostszy, bo można ominąć wspomniane wcześniej kroki, a nawet rozliczyć się w złotówkach i otrzymać polską fakturę. Poza tym, jako oficjalny reseller AWS i partner o statusie AWS Premier Tier Services znamy bardzo dobrze procedurę uruchamiania instancji typu P oraz zwyczajnie mamy do nich preferencyjny dostęp, co zwiększa szansę na pozyskanie tych zasobów (pamiętajmy, że ich dostępność jest ograniczona).

 

Podsumowanie

Instancje AWS typu P to zaawansowane i potężne narzędzie, które mogą znacząco przyspieszyć przetwarzanie danych i obliczenia w projektach wymagających dużej mocy obliczeniowej. Wybór tych instancji powinien być jednak poprzedzony dokładną analizą potrzeb oraz naszych możliwości finansowych. Przy ich zakupie warto też zwrócić uwagę na optymalną konfigurację, aby uzyskać najlepszy stosunek wydajności do ceny. Zarówno z doborem instancji, jak i procesem zakupu, chętnie pomożemy jako oficjalny reseller AWS i partner o najwyższym możliwym statusie, AWS Premier Tier Services.

Case Studies
Referencje

Bardzo istotną zaletą jest szybkie i fachowe wsparcie techniczne Hostersów, którzy wiedzą, że każda chwila przerwy technicznej w dostępie do serwisów WWW oznacza poważny uszczerbek na wizerunku każdej firmy, zwłaszcza instytucji państwowej, jaką jest Instytut Pamięci Narodowej.

Sebastian Górkiewicz
Kierownik Samodzielnej Sekcji ds. Serwisów Internetowych
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.