Nowość — instancje Amazon EC2 X2iezn oparte na najszybszym skalowalnym procesorze Intel Xeon do zadań pamięciochłonnych

4 lutego 2022

Obciążenia automatyzacji projektowania elektronicznego (EDA) wymagają wysokiej wydajności obliczeniowej i dużej ilości pamięci. Obciążenia te są wrażliwe na wyższą wydajność procesora i wyższe częstotliwości taktowania, ponieważ większa wydajność umożliwia wykonanie większej liczby zadań na mniejszej liczbie rdzeni.

Na AWS re:Invent 2020 wprowadzono instancje Amazon EC2 M5zn, które wykorzystują procesory Intel Xeon Scalable (Cascade Lake) drugiej generacji z częstotliwością taktowania wszystkich rdzeni turbo do 4,5 GHz, która jest najszybszą ze wszystkich instancji w chmurze.

Klienci docenili wysoką wydajność jednowątkową, szybkie sieci i zrównoważony stosunek pamięci do vCPU instancji EC2 M5zn. Poprosili o instancje, które wykorzystają te funkcje, jednocześnie zapewniając im większy rozmiar pamięci na procesor wirtualny.

Dzisiaj twórcy uruchamiają instancje Amazon EC2 X2iezn, które wykorzystują te same procesory Intel Xeon Scalable co instancje M5zn, z częstotliwością taktowania turbo dla wszystkich rdzeni na poziomie 4,5 GHz i do 1,5 TiB pamięci, co jest najszybszą ze wszystkich instancji w chmurze dla Obciążenia EDA. Te instancje są w stanie zapewnić do 55% lepszą wydajność w stosunku do ceny na procesor wirtualny w porównaniu z instancjami X1e.

Instancje X2iezn oferują 32 GiB pamięci na procesor wirtualny i obsługują do 48 procesorów wirtualnych i 1536 GiB pamięci. Zbudowane na AWS Nitro, zapewniają do 100 Gb/s przepustowości sieciowej i 19 Gb/s dedykowanej przepustowości Amazon EBS, aby poprawić wydajność aplikacji EDA.

Być może zauważyłeś, że obecnie używa się sufiksu „i” w typie instancji, aby określić, że instancje używają procesora Intel, „e” w rodzinie instancji zoptymalizowanych pod kątem pamięci, aby wskazać pamięć rozszerzoną, „z”, co wskazuje procesory wysokiej częstotliwości i „n” do obsługi większej przepustowości sieci do 100 Gb/s.

Instancje X2iezn są tylko VPC i HVM oraz zoptymalizowane pod kątem EBS, z obsługą Optimize vCPU. Jak widać, stosunek pamięci do vCPU w tych instancjach jest taki sam, jak w instancjach X1e poprzedniej generacji:

Instance Name vCPUs RAM (GiB) Network Bandwidth (Gbps) EBS-Optimized Bandwidth (Gbps)
x2iezn.2xlarge 8 256 Up to 25 3.170
x2iezn.4xlarge 16 512 Up to 25 4.750
x2iezn.6xlarge 24 768 50 9.5
x2iezn.8xlarge 32 1024 75 12
x2iezn.12xlarge 48 1536 100 19
x2iezn.metal 48 1536 100 19

Wielu klientów będzie mogło korzystać z instancji X2iezn, aby poprawić wydajność i efektywność swoich obciążeń EDA. Oto kilka przykładów:

  • Firma Annapurna Labs przetestowała instancje X2iezn za pomocą narzędzia Design Rule Checking firmy Calibre, które wykazało o 40% szybsze działanie w porównaniu z instancjami X1e oraz o 25% szybsze działanie w porównaniu z instancjami R5d.
  • Astera Labs to firma półprzewodnikowa działająca w chmurze, działająca bez fabularyzacji, opracowująca specjalnie zaprojektowane rozwiązania łączności CXL, PCIe i Ethernet dla systemów zorientowanych na dane. Udało im się zaobserwować wzrost wydajności nawet o 25% w porównaniu z podobnymi obciążeniami EDA uruchomionymi na instancjach R5.
  • Cadence przetestował instancje X2iezn przy użyciu ich funkcji Pegasus True Cloud, która umożliwia projektantom uruchamianie fizycznych zadań weryfikacji w chmurze i zaobserwowała 50-procentową poprawę wydajności w porównaniu z instancjami R5. Postrzegają instancje X2iezn jako doskonałe środowisko do testowania obciążeń EDA.
  • NXP Semiconductors współpracowało z AWS, aby uruchomić swoje obciążenia Calibre i Spectre na instancjach Amazon EC2 X2iezn, które mierzyły 10-15% wyższą wydajność przy użyciu instancji X2iezn w porównaniu z ich lokalnymi, Xeon Gold 6254 z maksymalną częstotliwością turbo 4,0 GHz.
  • Firma Siemens EDA współpracowała z AWS, aby przetestować nowe instancje Amazon EC2 X2iezn HPC/EDA z uwzględnieniem wydajności branżowej i lidera, Calibre, oceniającego zaawansowane obciążenia robocze DRC węzłów. Z przyjemnością zademonstrowali poprawę wydajności nawet o 14% przy użyciu częstotliwości 4,5 GHz wszystkich rdzeni turbo instancji X2iezn dla wszystkich maszyn wirtualnych w przebiegu. Ponadto z powodzeniem zaprezentowali użycie heterogenicznej konfiguracji serwera z X2iezn jako węzłem podstawowym i innymi maszynami wirtualnymi o mniejszej ilości pamięci do zdalnego przetwarzania – zapewniając 11% szybkość i atrakcyjną wartość. Wyniki te potwierdziły, że X2iezn dobrze nadaje się do obciążeń EDA na serwerze głównym w aplikacjach do weryfikacji fizycznej i obwodowej Calibre.
  • Synopsys IC Validator zapewnia wysoce skalowalną i wydajną weryfikację fizyczną. Dzięki unikalnej technologii elastycznego zarządzania procesorem IC Validator w porównaniu z instancjami R5d osiągnęli 15-procentową poprawę wydajności, skalowalność do tysięcy rdzeni i 30-procentową wyższą wydajność.

Warto wiedzieć

Poniżej zawarto kilka ciekawostek na temat instancji X2iezn:

Optymalizacja procesora – możesz wyłączyć technologię Intel Hyper-Threading w przypadku obciążeń, które działają dobrze z procesorami jednowątkowymi, takimi jak niektóre aplikacje HPC.

NUMA – możesz skorzystać z niejednolitego dostępu do pamięci (NUMA) w instancjach x2iezn.12xlarge. Ta zaawansowana funkcja jest warta zbadania, jeśli dobrze rozumiesz wzorce dostępu do pamięci Twojej aplikacji.

Dostępne już teraz

Instancje Amazon EC2 X2iezn są teraz dostępne we wschodnich stanach USA (Północna Wirginia), zachodnich stanach USA (Oregon), Azji i Pacyfiku (Tokio) i Europie (Irlandia). Można używać instancji na żądanie, instancji zarezerwowanych, planu oszczędnościowego i instancji spot. Dostępne są również dedykowane instancje i dedykowane hosty

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: Instancje EC2 X2i i wyślij opinię do AWS re:Post dla EC2 lub za pośrednictwem swoich zwykłych kontaktów z pomocą techniczną AWS.

źródło: AWS

Case Studies
Referencje

Jesteśmy pełni uznania dla kompetencji administratorów firmy Hostersi i dotychczasowy poziom usług, świadczonych nam przez firmę Hostersi jest dla nas w pełni satysfakcjonujący.

Szymon Krupa
Dyrektor Biura Informatyki i Przetwarzania Informacji
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.