Dziesięciolecie stale rosnących Provisioned IOPS dla Amazon EBS

24 sierpnia 2022

Postęp zazwyczaj najlepiej ocenia się z perspektywy czasu. Często zdarza się, że stały strumień stopniowych ulepszeń przez długi czas ostatecznie sumuje się do znacznego poziomu zmian. Dzisiaj, dziesięć lat po tym, jak autorzy po raz pierwszy uruchomili funkcję Provisioned IOPS dla Amazon Elastic Block Store (EBS), mocno wierzą, że tak właśnie jest.

Wszystko, co warto wiedzieć o IOPS

Najlepiej zacząć od krótkiego przeglądu IOPS. To skrót od operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Jest to liczba powszechnie używana do scharakteryzowania wydajności urządzenia pamięci masowej, a wyższe liczby oznaczają lepszą wydajność. W wielu przypadkach aplikacje generujące wysokie wartości IOPS będą używać wątków, asynchronicznych operacji I/O i/lub innych form równoległości.

Droga do Zabezpieczeń IOPS

Kiedy autorzy uruchomili Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2) w 2006 roku (Amazon EC2 Beta), instancje m1.small miały śmiesznie niskie 160 GB lokalnej pamięci dyskowej. Ta pamięć ma taki sam okres istnienia jak instancja i znikała, gdy instancja uległa awarii lub została zakończona. W okresie poprzedzającym wersję beta potencjalni klienci powiedzieli AWS, że mogą tworzyć aplikacje nawet bez trwałej pamięci masowej. W ciągu dwóch lat między wersją beta EC2 a uruchomieniem Amazon EBS w 2008 roku klienci ci mogli zdobyć cenne doświadczenie z EC2 i wdrożyć potężne, skalowalne aplikacje. Jako punkt odniesienia, te wczesne wolumeny były w stanie dostarczyć średnio około 100 IOPS, z przekroczeniem tej wartości w oparciu o zasadę best-effort.

Ewolucja aprowizowanych IOPS

Ze względu na to, że pierwsi klienci AWS zdobywali doświadczenie z EC2 i EBS, poprosili twórców o większą wydajność I/O oraz o większą elastyczność. W artykule z 2012 r. (Fast Forward – Provisioned IOPS for EBS Volumes) po raz pierwszy opowiedziano o ówczesnych nowych woluminach Provisioned IOPS (PIOPS), a także przedstawiono koncepcję wystąpień zoptymalizowanych przez EBS. Te nowe woluminy znalazły gotową publiczność i umożliwiły jeszcze więcej rodzajów zastosowań.

Z biegiem lat, w miarę jak baza klientów AWS stawała się coraz bardziej zróżnicowana, dodano do EBS nowe funkcje i typy woluminów, jednocześnie zwiększając wydajność, trwałość i dostępność. Oto drzewo genealogiczne, które pomoże umieścić niektóre z nich w kontekście:

Dziesięciolecie stale rosnących Provisioned IOPS dla Amazon EBS

Obecnie EBS codziennie zajmuje się bilionami operacji wejścia/wyjścia i obsługuje siedem różnych typów woluminów, każdy z określonym zestawem cech wydajności, maksymalnymi rozmiarami woluminów, przypadkami użycia i cenami. Od punktu początkowego w 2012 r., w którym pojedynczy wolumin PIOPS mógł dostarczyć do 1000 IOPS, dzisiejsze woluminy io2 Block Express klasy high-end mogą dostarczyć do 256 000 IOPS.

Wewnątrz io2 Block Express

Pora zagłębić się odrobinę bardziej i przyjrzeć się bliżej io2 Block Express. Woluminy te wykorzystują wiele komponentów Nitro System, w tym pamięć AWS Nitro SSD i kartę Nitro dla EBS.

Woluminy io2 Block Express mogą mieć nawet 64 TB i mogą zapewnić do 256 000 IOPS przy 99,999% trwałości i przepustowości do 4000 MiB/s. Ta wydajność sprawia, że są one odpowiednie dla najbardziej wymagających obciążeń o znaczeniu krytycznym, które wymagają stałej, wysokiej wydajności i opóźnień poniżej milisekundy. Po stronie sieci woluminy io2 Block Express wykorzystują protokół Scalable Reliable Datagram (SRD), który został zaprojektowany w celu zapewnienia spójnej, wysokiej wydajności w złożonych sieciach wielościeżkowych (przeczytaj protokół transportowy zoptymalizowany pod kątem chmury dla elastycznego i skalowalnego HPC, aby dowiedzieć się dużo więcej na ten temat). Możesz używać tych woluminów z instancjami X2idn, X2iedn, R5b i C7g już dziś, z obsługą dodatkowych typów instancji w trakcie prac.

Twój ruch

Oto kilka zasobów, które pomogą Ci w zgłębianiu wiedzy o EBS i Provisioned IOPS IOPS:

Autorzy z niecierpliwieniem oczekują, aby zobaczyć, co przyniesie druga dekada dla EBS i Provisioned IOPS!

źródło: AWS

Case Studies
Referencje

Współpracę z Hostersami cechuje solidność i pełna zgodność z warunkami umowy. Zapewniona jest ciągłość wykonywania powierzonych czynności, bez ryzyka przerwy w działaniu systemu. Przestrzegane są procedury związane z bezpieczeństwem przetwarzania danych osobowych oraz wymogi Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącymi umów outsourcingowych.

Karolina Świstak
Ekspert ds. Marketingu i Komunikacji Departament Sprzedaży
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.