Zarządzanie infrastrukturą serwerową Spryciarze.pl

8 stycznia 2012

zarządzanie infrastrukturą serwerową

Zarządzanie infrastrukturą serwerową największego polskiego serwisu z poradnikami wideo, Spryciarze.pl, przyniosło efekty w postaci optymalizacji kosztów i szybkości działania portalu. Za tym wszystkim stała ekipa Hostersów.

 

Zarządzanie infrastrukturą serwerową Spryciarze.pl – opis projektu

Spryciarze.pl to największy w Polsce poradnikowy portal wideo. Hostersi doradzali przy tworzeniu kluczowych rozwiązań technologicznych portalu, wykonując na poszczególnych etapach jego wzrostu szereg prac optymalizujących wydajność systemu, a tym samym wpływających na szybkość działania serwisu. Zaproponowali rozproszoną architekturę serwerową z wykorzystaniem lokalizacji zagranicznej, co spowodowało obniżenie kosztów łącza internetowego.

Problemy w działaniu serwerów rozwiązywane są 24 godziny na dobę, we wszystkie dni w roku, dzięki czemu praca serwisu jest nieprzerwana i dostępna dla użytkowników i odwiedzających portal www.spryciarze.pl.

Użytkownicy odwiedzający portal samodzielnie tworzą filmy i przesyłają właścicielom serwisu www.spryciarze.pl, tym samym wymieniając się wzajemnie poradami.

Każdego dnia na portalu pojawia się około 13 – 17 nowych poradników wideo. W ciągu miesiąca serwis odwiedzany jest 3 mln razy.

Serwis posiada obecnie 400 tys. zarejestrowanych użytkowników, którzy dysponują bazami danych o objętości 12 mln rekordów. Z każdym dniem liczba fanów wzrasta. Początkiem sierpnia 2010 roku serwis zarejestrował 1,6 mln unikalnych użytkowników.

Jego fenomen został wyróżniony licznymi nagrodami, m.in. przez stowarzyszenie Polska Przedsiębiorcza dla dynamicznie rozwijającej się firmy w konkursie „Przedsiębiorczość – Inicjatywa – Startup”, nagrodą Webstar oraz branżowym wyróżnieniem przyznawanym najlepszym w kraju stronom internetowym w X edycji spotkania branży internetowej Barcamp w Poznaniu. Dodatkowo, Spryciarze.pl realizują projekt: „Stworzenie sieci serwisów tematycznych z poradnikami wideo dotyczącymi określonych dziedzin wiedzy”, w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

zarządzanie infrastrukturą serwerową

 

Wyzwanie

Serwis www.spryciarze.pl od momentu powstania cieszył się coraz większą popularnością. Z dnia na dzień portal odwiedzało coraz więcej internautów. I tak, w krótkim czasie, z fazy startup’u serwis stał się witryną odwiedzaną przez miliony użytkowników miesięcznie. W konsekwencji błyskawicznego wzrostu popularności serwisu www.spryciarze.pl, wystąpiły problemy z szybkością ładowania się strony i stabilnością serwisu. Mała wydajność serwisu sprawiła, że nie mógł on obsłużyć wszystkich użytkowników odwiedzających stronę.

Z uwagi na dużą liczbę filmów z poradami, ściąganymi przez użytkowników, serwis zaczął generować poważne koszty związane z przesyłem danych. Rosnące potrzeby spowodowały, że dotychczasowe rozwiązania serwerowe, przestały wystarczać. Serwis odwiedzany miesięcznie 3 mln razy, potrzebuje dedykowanej platformy hostingowej o imponującej wydajności. Spryciarze.pl jest największym w Polsce poradnikowym portalem internetowym oraz przykładem startup’u, który odniósł spektakularny sukces. Obecnie twórcy serwisu jako utalentowani przedsiębiorcy, są chętnie zapraszani przez najbardziej prestiżowe media w kraju. Spryciarze.pl obecni byli w takich programach jak: główne wydanie „Faktów” w TVN, program „Uwaga” w TVN, „Pytanie na śniadanie” w TVP2, program „Pozytywnie zakręceni” w TVP INFO. Emisja programów z udziałem przedstawicieli Spryciarze.pl w najlepszym czasie antenowym zawsze prowadzi do kilkukrotnego wzrostu ruchu użytkowników w serwisie. Wiąże się to z koniecznością chwilowego zapewnienia zwiększonych zasobów serwerowych.

 

Realizacja

Realizacja projektu dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wymaga od partnerów elastyczności i ścisłego dotrzymywania terminu.

Będąc serwisem społecznościowym, Spryciarze.pl dysponują obszerną bazą danych osobowych. Dlatego kluczowe dla ich biznesu jest spełnienie rygorystycznych przepisów prawa w tym zakresie.

Na początku współpracy stworzony został zespół projektowy, w którego skład weszli programiści Spryciarze.pl oraz doradcy techniczni Hostersów. W trakcie prac diagnostycznych Hostersi wykryli przyczynę wolnego działania serwisu oraz jego niestabilności. Przyczyną okazała się niewydajność wykorzystywanego framework’a CAKE przy tak dużej liczbie równoczesnych odwiedzin. Na podstawie rekomendacji przedstawionych przez ekspertów technicznych Hostersów, programiści Spryciarze.pl dokonali odpowiednich zmian w kodzie serwisu w kierunku rezygnacji z framework’a CAKE na rzecz czystego kodu PHP w kluczowych dla wydajności miejscach.

 

zarządzanie infrastrukturą serwerową

 

Hostersi doradzali przy tworzeniu dedykowanego systemu do hostingu statycznych plików zawierających video.

Obecnie platforma hostingu video zawiera 10 tys. filmów video z poradami. Do chwili obecnej filmy te były oglądane 142 mln razy.

Użycie kilku lokalizacji geograficznych, w Polsce i za granicą, pozwoliło na znaczne obniżenie kosztów związanych z przesyłem danych oraz gwarantuje nieprzerwaną pracę systemu.

W porozumieniu z przedstawicielami Spryciarze.pl, Hostersi zapewniają każdorazowo przed emisją programu zachęcającego widzów do odwiedzania serwisu www.spryciarze.pl, chwilowe rozszerzenie zasobów serwerowych, odpowiednie do przyjęcia zwiększonej liczby użytkowników.

Realizując projekt dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Hostersi wykazują się elastycznością i ścisłym dotrzymywania terminów, a także potrafią dostosować rozwiązanie hostingowi do wymagań zawartych w wniosku o dofinansowanie. Hostersi dzięki własnemu doświadczeniu w realizacji projektu unijnego, są w stanie zapewnić wsparcie również na etapie rozliczenia projektu. W ramach pakietu usług Hostersi zapewniają miejsce we własnym Data Center spełniającym wszelkie wymogi ustawy o ochronie danych osobowych.

 

Korzyści biznesowe

Optymalizacja wydajnościowa serwisu pozwoliła na szybkie przezwyciężenie bariery rozwoju i nadal pozwala na ciągły jego wzrost, a tym samym przyjęcie wszystkich zainteresowanych użytkowników.

Zastosowanie rozproszonej architektury serwerowej z wykorzystaniem lokalizacji zagranicznych, pozwoliło na istotne ograniczenie kosztów utrzymania serwisu. Dedykowana platforma hostingowa gwarantuje użytkownikom najwyższą dostępność serwisu.

Doświadczenie i elastyczność firmy Hostersi w realizacji projektów unijnych pomaga serwisowi www.spryciarze.pl w wypełnieniu rygorystycznych wymagań związanych z rozliczaniem projektu współfinansowanego z Unii Europejskiej. Kompetencje, wiedza i trafne rozwiązania zespołu technicznego Hostersów przyczyniły się do sukcesu portalu Spryciarze.pl mierzonego milionami odwiedzających miesięcznie.

 

Rekomendacja klienta

Galopujący rozwój ilości rejestrowanych użytkowników przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. W związku z tym musieliśmy podjąć zdecydowane działania zmierzające do optymalizacji działania serwisu. Na bazie bardzo pozytywnych doświadczeń zdobytych podczas współpracy w zakresie hostingu, bez wahania wybraliśmy firmę HOSTERSI jako partnera w procesie usprawnienia działania portalu i zwiększenia możliwości rozwojowych. Fachowa wiedza oraz wieloletnie doświadczenie w administrowaniu skomplikowanymi strukturami bazodanowymi pracowników firmy HOSTERSI, przyczyniły się do przyspieszenia działania serwisu i uelastyczniły możliwości jego rozwoju.

Marcin Radziwoń, Prezes Zarządu Spryciarze.pl sp. z o.o

 

Pobierz

Case Studies
Referencje

Jesteśmy pełni uznania dla kompetencji administratorów firmy Hostersi i dotychczasowy poziom usług, świadczonych nam przez firmę Hostersi jest dla nas w pełni satysfakcjonujący.

Szymon Krupa
Dyrektor Biura Informatyki i Przetwarzania Informacji
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.