Projekt i wdrożenie infrastruktury chmurowej AWS dla Cleeng

20 czerwca 2016

Projekt i wdrożenie infrastruktury chmurowej AWS dla Cleeng

Projekt i wdrożenie infrastruktury chmurowej AWS (Amazon Web Services) dla firmy Cleeng okazał się dla nas niezwykle ciekawym wyzwaniem, otwierając drogę do stałej współpracy z firmą, która według The Next Web jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w Europie. Przeczytajcie i obejrzyjcie nasze case study!

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie infrastruktury chmurowej AWS – opis projektu

Cleeng to wiodąca platforma video e-commerce, wspierająca koncerty na żywo, wydarzenia sportowe i konferencje dla czołowych światowych marek w rodzaju Cirque du Soleil, TEDMED, czy Dailymotion. Cleeng podejmuje wszelkie wyzwania, związane ze sprzedażą video na wszystkie urządzenia, jak np. Mayweather-Pacquiao, najbardziej dochodowej walki bokserskiej w historii systemu pay-per-view. Firma wspiera wiele różnych modeli biznesowych (eventy na żywo, VOD, subskrypcje, rejestracje) i umożliwia płatności w ponad 170 krajach.

Cleeng, mierząc się z coraz większymi globalnymi eventami, potrzebował dostosować swoją infrastrukturę do nowych wyzwań, dostarczając użytkownikom najlepszą jakość świadczonych usług. Firma zaufała Hostersom, partnerowi consultingowemu Amazon Web Services i powierzyła nam zadanie ulepszenia istniejącej infrastruktury chmurowej.

Projekt i wdrożenie infrastruktury chmurowej AWS

Cleeng to jedna z najszybciej rozwijających się firm w Europie według The Next Web.

Wyzwanie

Cleeng posiadał klasyczną infrastrukturę chmurową. Głównym celem było przejście z istniejącego rozwiązania na architekturę wysoce skalowaną, niezawodną, z uproszczonym schematem logicznym, z którego wyeliminowano Single Point of Failure. Hostersi postanowili spłaszczyć infrastrukturę klienta, eliminując jej słabości i czyniąc ją bardziej wydajną i niezawodną.

projekt i wdrożenie infrastruktury chmurowej aws

Hostersi są oficjalnym partnerem Amazon Web Services w zakresie wdrażania rozwiązań chmurowych. Jako partner AWS, posiadamy niezbędną wiedzę, doświadczenie i certyfikacje, potwierdzone przez Amazon Web Services.

 

Wdrożenie

Hostersi przygotowali i wdrożyli projekt wysoce skalowalnej i niezawodnej architektury, opartej na Amazon Web Services. Hostersi zarządzają również rozwiązaniem chmurowym Cleenga, co pozwala zachować wysoką dostępność zasobów (HA),ich łatwą skalowalność i odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Amazon Web Services to w tej chwili największy dostawca chmury IaaS (wyprzedza takie firmy jak Microsoft czy IBM). Z usług AWS korzysta ponad 1 000 000, 600 agencji rządowych z całego świata oraz tak znane marki, jak Spotify, Netflix, IMDB, czy NASA.

 

Wdrożenie podzieliliśmy na trzy podstawowe etapy:

Etap 1 – Projekt oraz implementacja infrastruktury Amazon Web Services

W ramach prac zautomatyzowano proces deployu aplikacji oraz tworzenia i konfiguracji elementów infrastruktury. Stworzono również projekt infrastruktury HA z wykorzystaniem Multi AZ oraz opracowano i wdrożono polityki scenariuszy DR i monitorowania zasobów. Ważnym elementem projektu była również asysta przy testach wydajności aplikacji. W efekcie stworzono infrastrukturę testową z możliwością automatycznego uruchomienia i zatrzymania.

Uruchomiliśmy instancje EC2 oraz skonfigurowaliśmy Elastic Load Balancing, który pomaga równomiernie rozprowadzić przychodzący ruch pomiędzy dostępne instancje EC2. Użyliśmy również Amazon Relational Database Service (Amazon RDS) do zarządzania i ustawiania parametrów relacyjnej bazy danych w chmurze. W celu zwiększenia wydajności aplikacji, wdrożyliśmy także usługę ElastiCache.

Etap 2 – Optymalizacja i monitoring

Naszym kolejnym zadaniem była optymalizacja i monitoring nowej, opartej o chmurę, infrastruktury Cleenga.

Etap 3 – Zarządzanie chmurą

Cały czas dbamy o stabilne i efektywne działanie infrastruktury klienta, dodając nowe instancje, konfigurując środowisko AWS i na bieżąco konsultując kwestie wydajności z zespołem developerskim Cleenga.

 

Korzyści biznesowe

Zoptymalizowana infrastruktura sama się skaluje, w zależności od zapotrzebowania w ciągu dnia. Oznacza to, że wydajność systemu dynamicznie dopasowuje się do zmieniających się obciążeń. Teraz infrastruktura Cleenga jest przygotowana na masowy ruch użytkowników, a sama firma płaci tylko za to, z czego faktycznie korzysta.

Projekt i wdrożenie infrastruktury chmurowej AWS

W szczytowym natężeniu ruchu aplikacja potrafi obsłużyć 250 tys. requestów na godzinę, zachowując swą pierwotną wydajność.

Ulepszona infrastruktura zawiera rozwiązania, które zapewniają lepszą wydajność i dostępność systemu – HA (High Availability) oraz odporność na awarie DR (Disaster Recovery), co przekłada się na ciągłości procesów informatycznych i biznesowych.

 

Rekomendacja klienta

Dzięki Amazon Web Services i wsparciu Hostersów nasza platforma jest doskonale przygotowana na nieoczekiwany wzrost ruchu. Hostersi wiele razy udowadniali, że są wiarygodną i niezwykle profesjonalną firmą, realizując swe zadania zawsze na czas i dostosowując się do indywidualnych wymagań klienta.

Donald Res, Cleeng CTO

 

Pobierz

 

 

Case Studies
Referencje

Zespół Hostersi błyskawicznie reaguje na nasze potrzeby, jest bardzo elastyczny, a przy tym dostarcza najwyższej klasy rozwiązań technologicznych. Polecam firmę Hostersi jako rzetelnego i profesjonalnego partnera.

Paweł Grzebyk
Marketing & E-commerce Director
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.