Optymalizacja wydajnościowa serwisu Fotosik.pl

8 kwietnia 2010

Optymalizacja wydajnościowa serwisu

Optymalizacja wydajnościowa serwisu oraz wdrożenie rozwiązań technologicznych zaprojektowanych przez Hostersów pozwoliło na przyjęcie milionów użytkowników oraz przechowywanie milionów zdjęć w serwisie Fotosik.pl.

 

Optymalizacja wydajnościowa serwisu Fotosik.pl – opis projektu

Hostersi doradzają przy tworzeniu kluczowych rozwiązań technologicznych portalu Fotosik.pl od początków jego istnienia. Na poszczególnych etapach jego wzrostu wykonali również szereg prac optymalizujących wydajność systemu, a tym samym wpływających na szybkość działania serwisu. Hostersi opiekują się 30 serwerami zlokalizowanymi we własnym Data Center Hostersów oraz we Francji. Problemy w działaniu serwerów są rozwiązywane 24 godziny na dobę we wszystkie dni roku.

Fotosik.pl to bardzo popularny wśród polskich użytkowników serwis do przechowywania i udostępniania zdjęć. Przechowuje 45 milionów zdjęć, miesięcznie odwiedzany jest 40 milionów razy przez prawie 3 mln unikalnych użytkowników (Megapanel PBI/Gemius). Codziennie przybywa około 40 tysięcy nowych zdjęć. Transfer danych sięga 500 Mbitów na sekundę. Przestrzeń dyskowa jaka jest potrzebna na utrzymanie tak dużej bazy danych i plików zdjęć to kilkadziesiąt terabajtów. Największe tablice bazy danych zawierają kilkadziesiąt milionów rekordów.

Optymalizacja wydajnościowa serwisu

Hostersi Data Center zapewnia pomieszczenia oraz środowisko pracy dla serwerów Fotosik.pl

 

Wyzwanie

Zaprojektowanie oraz wdrożenie rozwiązań technologicznych pozwalających na przyjęcie milionów użytkowników oraz przechowywanie milionów zdjęć. Rozwiązywanie problemów z serwerami wymagających zaawansowanej wiedzy 24 godziny na dobę we wszystkie dni roku w kilku różnych lokalizacjach w Polsce i za granicą. Zapewnienie bezpiecznego miejsca oraz środowiska dla pracy serwerów we własnym Data Center.

 

Realizacja

Oprócz bieżącego rozwiązywania problemów z serwerami oraz reakcji na awarie systemu Hostersi opracowali szereg indywidualnych rozwiązań zwiększających wydajność oraz szybkość działania portalu Fotosik.pl.

Po pierwsze są autorami wydajnego rozwiązania klastrowego wykorzystującego w wielu miejscach wirtualizację.

Po drugie doradzali przy tworzeniu wydajnego systemu bazy danych, na co składało się opracowanie architektury bazy danych, logiki systemu oraz rozwiązań serwerowych do obsługi skomplikowanej bazy danych.

Po trzecie opracowali wydajne rozwiązanie do przechowywania i serwowania milionów zdjęć gdzie niezbędny był właściwy dobór oprogramowania, a także trafiony wybór rozwiązań na poziomie systemu operacyjnego oraz serwerów.

Dalej, w celu obniżenia kosztów łącza internetowego dla właścicieli Fotosik.pl, Hostersi doradzali w procesie umieszczenia części serwerów poza granicami Polski, gdzie ceny łącza są o wiele niższe.

W tym celu wdrożyli rozwiązanie sprzętowe pozwalające na wydajne serwowanie zdjęć z różnych lokalizacji geograficznych. W trakcie wieloletniej współpracy Hostersi odpowiadali również za utworzenie dedykowanego rozwiązania do przetwarzania zdjęć oraz filmów na zunifikowany format. Bardzo często wykonywali optymalizację zapytań do bazy danych o skomplikowanej składni.

 

Korzyści biznesowe

Zaawansowane kompetencje oraz indywidualne rozwiązania technologiczne wdrożone przez zespół techniczny Hostersów przyczyniły się do sukcesu portalu Fotosik.pl.

Zastosowanie architektury systemu wykorzystującej serwery umieszczone w kilku lokalizacjach w Polsce i za granicą pozwoliło na optymalizację kosztów związanych przesyłem danych i zwiększenie poziomu rentowności serwisu.

Unikalna, dalece zaawansowana wiedza i doświadczenie ekspertów spółki Hostersi znacząco wpływa na dynamiczny rozwój serwisu i pozwala nam zachować najwyższe standardy technologiczne, co przyczynia się do utrzymania przez nasz portal jednej z wiodących pozycji na rynku, a serwisy Medousa znajdują się w 30-tce największych serwisów w Polsce.

Agata Górny, Public Relations Manager Medousa sp. z o.o.

 

Pobierz

Case Studies
Referencje

Jesteśmy pełni uznania dla kompetencji administratorów firmy Hostersi i dotychczasowy poziom usług, świadczonych nam przez firmę Hostersi jest dla nas w pełni satysfakcjonujący.

Szymon Krupa
Dyrektor Biura Informatyki i Przetwarzania Informacji
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.