Infrastruktura chmurowa AWS dla aplikacji Dziennikus.pl

20 stycznia 2016

infrastruktura chmurowa aws

Infrastruktura chmurowa AWS okazała się idealnym rozwiązaniem dla systemu Dziennikus.pl, co pozwoliło na zwiększenie wydajności aplikacji oraz wyeliminowanie problemów z dostępnością zasobów.

 

Opis projektu

SmartMedia to spółka technologiczna, która specjalizuje się w dostarczaniu oprogramowania na potrzeby firm i instytucji publicznych. Jedną z aplikacji stworzonych przez firmę jest Dziennikus.pl, elektroniczny dziennik, wspomagający pracę szkoły oraz kompleksowe źródło informacji dla rodziców o planach lekcji, obecnościach, sprawdzianach i ocenach ich pociech.

Zakres naszych prac obejmował zaprojektowanie i wdrożenie wysoko skalowalnej infrastruktury HA, opartej o Amazon Web Services oraz opiekę administracyjną, gwarantującą stabilne działanie aplikacji.

 

infrastruktura chmurowa aws

Wyzwanie

Po efektywnej kampanii sprzedażowej, przeprowadzonej przez firmę Dziennikus, lawinowo zaczęło przybywać użytkowników aplikacji. Rosnące potrzeby spowodowały, że dotychczasowe rozwiązania serwerowe przestały wystarczać. W związku z tym, klient szukał wydajnego i skalowalnego rozwiązania, które byłoby w stanie obsłużyć dynamiczny przyrost użytkowników. Wybór padł na infrastrukturę chmurową AWS.

 

Nasza analiza wykazała, że dotychczasowe rozwiązanie hostingowe, na którym opierał się Dziennikus, mogłoby mieć problemy z wydajnością. W efekcie, użytkowanie aplikacji byłoby utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.

 

Realizacja

Po analizie projektu pod kątem dynamicznego przyrostu użytkowników i niewystarczającej wydajności dotychczasowego rozwiązania hostingowego, zaproponowaliśmy migrację zasobów do chmury obliczeniowej Amazon Web Services. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest skalowalność, która idealnie wpisywała się w potrzeby klienta

infrastruktura chmurowa aws

 

Proces wdrożenia podzieliliśmy na kilka zasadniczych etapów:

Etap 1 – Infrastruktura chmurowa AWS – przygotowanie i wdrożenie

Uruchomiliśmy instancje t2.medium na serwis oraz instancje c4.large na bazę danych. Skonfigurowaliśmy również Elastic Load Balancer, który pozwala na równomierne rozłożenie ruchu pomiędzy instancje Amazon Web Services. Zainstalowaliśmy oraz skonfigurowaliśmy także narzędzia do monitoringu oraz ulepszania wydajności i bezpieczeństwa.

Etap 2 – Migracja danych

Wydajność aplikacji została przetestowana w środowisku AWS. Po skonfigurowaniu ustawień nowej infrastruktury, zmigrowane zostały wszystkie dane aplikacji Dziennikus.pl do chmury AWS.

Etap 3 – Optymalizacja i monitoring

Naszym kolejnym zadaniem było czuwanie nad niezawodnością i skalowaniem oraz optymalizacja parametrów bazy danych.

Etap 4 – Opieka administracyjna

Cały czas świadczymy opiekę administracyjną, dbając o stabilne i wydajne działanie aplikacji Dziennikus oraz czuwając nad jej bezpieczeństwem.

 

Korzyści biznesowe

Wdrożenie infrastruktury chmurowej Amazon Web Services pozwoliło na zwiększenie wydajności serwisu oraz wyeliminowanie problemów z dostępnością zasobów w przypadku wzrostu ruchu. Przekłada się to na stabilne i nieprzerwane działanie aplikacji.  Dla użytkowników Dziennikusa oznacza to natomiast większy komfort i możliwość bezproblemowego korzystania z aplikacji.

 

Rekomendacja klienta

Dzięki zaangażowaniu Hostersi Sp. z o.o. i wdrożeniu nowej infrastruktury, opartej o chmurę Amazon Web Services, aplikacja Dziennikus.pl jest znacznie bardziej wydajna i dostosowana do rosnącego ruchu użytkowników.

Bartosz Sobolewski, SmartMedia Sp. z o.o.

 

Pobierz

Case Studies
Referencje

Rekomendujemy Hostersi Sp. z o. o wszystkim, którzy cenią wysoką jakość usług, profesjonalizm oraz szybki czas reakcji.

Krystian Karczyński
Założyciel i szef serwisu eTrapez
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.