Kluczowe sposoby na rozpoczęcie optymalizacji kosztów chmury AWS

28 marca 2022

Optymalizacja kosztów w AWS

 

Dzięki AWS możesz przejąć kontrolę nad kosztami i stale optymalizować wydatki, jakie przeznaczasz na chmurę, jednocześnie tworząc nowoczesne, skalowalne aplikacje spełniające Twoje potrzeby. Brzmi dość prosto, prawda? Mimo to niezbędna będzie krzywa uczenia się, aby zrozumieć, jakich narzędzi i zasobów należy używać do określonych celów.

Aby pomóc Ci rozpocząć lub ulepszyć bieżące procesy optymalizacji kosztów, oto odpowiedzi na 3 najczęściej zadawane pytania od klientów oraz 3 najważniejsze rzeczy, które możesz zrobić, aby zacząć oszczędzać na rachunku za chmurę.

Top 3 pytania zadawane przez klientów

1. W jaki sposób mogę rozpocząć mój proces optymalizacji kosztów?

Istnieje kilka dostępnych opcji optymalizacji kosztów chmury. Zwykle zaleca się, aby klienci korzystali z dwustopniowej struktury priorytetów, aby pomóc w nakreśleniu ścieżki w przyszłości.

  • Ustalaj priorytety swoich wysiłków w oparciu o czas wdrożenia, poziom zaangażowania i wymaganą wiedzę. Zacznij od tych z dolnego końca tego spektrum, takich jak dostosowanie obliczeń, planowanie, usuwanie odpadów i inteligentne warstwowanie Amazon S3 (Amazon S3 Intelligent Tiering);
  • Oceń potencjalne ryzyko i oszczędności, zaczynając od zasobów w środowiskach niekrytycznych (np. rozwój, etapowanie, testowanie), a także od tych inicjatyw, które przynoszą największe oszczędności w możliwie najkrótszym czasie.

Dowiedz się więcej o wprowadzeniu do zarządzania finansami w chmurze i o tym, jak AWS może pomóc w transformacji Twojej firmy dzięki zarządzaniu kosztami i optymalizacji.

2. Czy wydajemy więcej niż powinniśmy? Skąd to wiemy?

Bardzo ważne, aby poprawić ROI z inwestycji w chmurę. Jeśli chodzi o koszty chmury, użytkownicy powinni zbadać dwa obszary: „Użycie” i „Stawka”.

  • Użycie: Twoim celem jest „wykorzystywanie tylko tego, czego potrzebujesz” dzięki przejrzystości kosztów i rozliczalności, co pomoże Ci skuteczniej wykorzystać elastyczność chmury (np. wymiarowanie praw obliczeniowych, planowanie niekrytycznych obciążeń, dostrajanie usług i całościowe usuwanie odpadów);
  • Stawka: istnieje wiele możliwości „płacenia mniej za to, z czego korzystasz”, badając możliwości modernizacji (np. AWS Graviton), wykorzystując niewykorzystaną moc obliczeniową (np. Amazon EC2 Spot) i zobowiązując się do stabilnego wykorzystania zasobów (np. AWS Obliczanie planów oszczędnościowych, wystąpienia zarezerwowane AWS).

Podejmij działania, aby móc korzystać tylko z tego, czego potrzebujesz i płacić mniej za to, z czego aktualnie korzystasz. Obejrzyj prezentację „9 sposobów na zmniejszenie rachunku AWS w rozmowach AWS CFM”.

3. Jakie narzędzia są dostępne by pomóc nam kontrolować swoje koszty?

Utrzymywanie kosztów pod kontrolą wymaga dyscypliny i zrozumienia, jak narzędzia AWS mogą pomóc w optymalizacji kosztów w oparciu o specyficzne potrzeby Twojej organizacji. Chociaż istnieje wiele narzędzi AWS, które mogą pomóc w zarządzaniu i kontrolowaniu wydatków na AWS, zwykle zaleca się rozpoczęcie od tych:

  • AWS Cost Explorer: po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, co powoduje wzrost kosztów, a AWS Cost Explorer może dać całościowy obraz Twojej infrastruktury w chmurze – co, kiedy, kto i ile. Możesz również skorzystać z jego rekomendacji dotyczących praw do rozmiaru i zaleceń dotyczących wystąpień zarezerwowanych i planów oszczędnościowych zgodnie z Twoim historycznym użyciem, aby przyspieszyć oszczędzanie w AWS.
  • AWS Budgets: dzięki widoczności kosztów i początkowym optymalizacjom, Budżety AWS mogą pomóc w zdefiniowaniu określonych progów budżetowych, które napędzają automatyczne działania (od powiadomień po zwiększanie ograniczeń i zatrzymywanie zasobów), dzięki czemu można uniknąć niespodzianek i zapewnić początkową kontrolę nad Twoje wydatki na AWS.
  • AWS Cost Anomaly Detection: aby zwiększyć widoczność i kontrolę nad wydatkami na AWS, możesz użyć AWS Cost Anomaly Detection, które wykorzystuje zaawansowane technologie uczenia maszynowego do identyfikacji nieprawidłowych wydatków i przyczyn źródłowych, dzięki czemu możesz szybko podjąć działania. Dzięki trzem prostym krokom możesz stworzyć własny kontekstowy monitor i otrzymywać alerty w przypadku wykrycia jakichkolwiek nietypowych wydatków.

Zacznij już dziś!

TOP 3 Najważniejsze wnioski

  1. Wybierz odpowiedni model cenowy
  2. Dopasuj pojemność do popytu
  3. Wdroż proces identyfikacji marnotrawstwa zasobów

Podsumowanie

Korzystając z usług i opcji cenowych AWS, zyskasz elastyczność, aby skutecznie zarządzać kosztami i nadal utrzymywać wymaganą wydajność i pojemność. Dowiedz się, jak możesz zacząć przekształcać swoją firmę dzięki przejrzystości kosztów, kontroli, prognozowaniu i optymalizacji.

Źródło: https://aws.amazon.com/blogs/aws-cloud-financial-management/key-ways-to-start-optimizing-your-aws-cloud-costs/

Case Studies
Referencje

Firma Hostersi pozwoliła nam osadzić ogólne zagadnienia programu Well Architected Framework w kontekście naszej firmy. Oszczędziło nam to wiele czasu i pozwoliło znaleźć lepiej dopasowane rozwiązania do specyfiki naszego biznesu. WAF był świetnym katalizatorem do wprowadzenie szeregu zmian w obszarze niezawodności, szybkości i bezpieczeństwa edrone. 

Piotr Stachowicz
CTO
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.