Chmura a koszty energii

23 października 2022

Chmura a koszty energii

Prawdopodobnie wiele firm do tej pory nie analizowało zbyt szczegółowo kosztów energii związanych z pracą serwerów 24 godziny na dobę, oświetleniem czy klimatyzacją, która jest niezbędna do utrzymania wszystkiego w odpowiedniej temperaturze. Sytuacja może się zmienić właśnie teraz jesienią i zimą, kiedy koszty energii drastycznie rosną.  Przeniesienie usług do chmury i outsourcing do specjalistycznego dostawcy usług w chmurze pozwoli zredukować koszty związane z energią.

Ze względu na obecny kryzys energetyczny dostawy energii mogą stać się niestabilne, szczególnie w okresie zimowym, z możliwością przerw w dostawie prądu w najgorszym przypadku. Jeśli tak się stanie, dostawca chmury ma większe szanse na lepszą odporność pod względem generatorów zapasowych i sprzętu, zapewniając nieprzerwane działanie usług. Przejście do chmury może również zwiększyć zrównoważony rozwój organizacji na wiele innych sposobów. Przede wszystkim ułatwia to trend pracy hybrydowej i zdalnej, minimalizując wytwarzane emisje i energię potrzebną personelowi do podróżowania do i z pracy.

Trochę danych

Według Energy Innovation serwery i systemy chłodzenia odpowiadają za prawie 86% zużycia energii elektrycznej w centrach danych, a następnie dyski pamięci masowej (11%) i urządzenia sieciowe (3%). Według Microsoft Corporation i WSP Global Inc.,  przetwarzanie w chmurze jest o 93% bardziej energooszczędne niż lokalne centra danych. Kolejne badania przeprowadzone przez Berkeley Lab i Northwestern University, finansowane przez Google, wykazały, że firmy mogą zaoszczędzić od 60% do 85% kosztów energii, gdy przejdą na usługi oparte na chmurze.

W niedalekiej przeszłości byliśmy świadkami wzrostu liczby hiperskalowych centrów danych, co skutkuje niższymi wynikami efektywności zużycia energii (PUE). Według najnowszych danych Synergy Research Group, na całym świecie istnieje ponad 600 hiperskalowych centrów danych, które od 2015 r. prawie się podwoiły, które należą przede wszystkim do takich firm jak Amazon, Google czy Microsoft. Jednak pomimo ich efektywności energetycznej, hiperskalowe centra danych są kosztownymi inwestycjami dla małych i średnich firm (MŚP). Duzi dostawcy usług w chmurze mogą sobie pozwolić na obiekty w hiperskali, ponieważ mogą skonsolidować wykorzystanie serwerów i działać przy wyższych wskaźnikach wykorzystania niż małe i średnie firmy.

W jaki sposób dostawcy usług w chmurze utrzymują koszty na niskim poziomie?

Ponieważ dostawcy usług w chmurze mają do czynienia z wieloma klientami, koszt energii, której używają do obsługi swoich serwerów, jest dzielony między ich klientów, aby mogli korzystać z ekonomii skali. Prawdopodobnie uzyskają również hurtowe stawki za energię, co oznacza, że ich energia będzie mniej kosztowna na jednostkę niż dla przeciętnej firmy.  Jeśli chmura dodatkowo znajduje się w obszarach, które pozyskują energię odnawialną, przetwarzanie w chmurze może nie tylko zaoszczędzić miliardy dolarów na kosztach energii, ale może również zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Podsumowanie

Kluczową cechą przetwarzania w chmurze jest jej elastyczność. Oznacza to, że dostawcy mogą dynamicznie skalować zasoby w górę iw dół w celu zaspokojenia popytu, ale też ograniczyć potencjalne marnotrawstwo energii. Ta elastyczna alokacja zasobów oznacza, że organizacje płacą tylko za to, z czego korzystają, oferując kolejną drogę do redukcji kosztów.

Czynniki takie jak większa elastyczność obciążenia, lepsze wskaźniki wykorzystania serwerów i bardziej energooszczędna infrastruktura sprawiają, że chmury publiczne są bardziej opłacalne niż własne serwerownie.

W firmie Hostersi świadczymy pełen zakres usług związanych z migracją do chmury prywatnej, zarządzanie usługami w chmurze zarówno publicznej, jak i hybrydowej. Nasze doświadczenie w realizacji projektów opartych o rozwiązania chmurowe znacznie wpływa na zmniejszenie wydatków kapitałowych.

Case Studies
Referencje

Firma Hostersi pozwoliła nam osadzić ogólne zagadnienia programu Well Architected Framework w kontekście naszej firmy. Oszczędziło nam to wiele czasu i pozwoliło znaleźć lepiej dopasowane rozwiązania do specyfiki naszego biznesu. WAF był świetnym katalizatorem do wprowadzenie szeregu zmian w obszarze niezawodności, szybkości i bezpieczeństwa edrone. 

Piotr Stachowicz
CTO
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.