Amazon Bedrock. Nowa era aplikacji AI z modelami generatywnymi

14 listopada 2023

Amazon Bedrock

Usługa Amazon Bedrock, oferowana przez Amazon Web Services (AWS), otwiera nowe możliwości dla szerokiego spektrum użytkowników - od dużych korporacji, przez startupy, po indywidualnych deweloperów. Ta platforma pozwala na budowanie zaawansowanych aplikacji AI, z wykorzystaniem tzw. modeli fundamentowych (foundation models - FMs), które mogą znacząco przekształcić sposób, w jaki firmy podejmują i realizują zadania biznesowe.

 

Co to jest Amazon Bedrock?

Amazon Bedrock to zaawansowana usługa, która umożliwia tworzenie, dostosowywanie i wdrażanie aplikacji generatywnych AI. Aplikacje te mogą wykonywać złożone zadania, takie jak rezerwacja podróży, zarządzanie zapasami, przetwarzanie roszczeń ubezpieczeniowych czy tworzenie kampanii reklamowych. Dzięki Amazon Bedrock, programiści mogą dynamicznie wywoływać API, zapewniając nie tylko zautomatyzowanie, ale także inteligentne zarządzanie operacjami biznesowymi.

 

Zastosowania i przypadki użycia

Amazon Bedrock wspiera szereg zastosowań, od generowania tekstu po wirtualnych asystentów. Umożliwia tworzenie oryginalnych treści, takich jak posty na blogach i treści w mediach społecznościowych, oraz może syntezować informacje, aby odpowiadać na pytania z obszernego korpusu danych. Co więcej, może streszczać długie dokumenty oraz generować obrazy i animacje dla różnych projektów kreatywnych.

 

Personalizacja w centrum uwagi

Kluczową cechą Amazon Bedrock jest możliwość dostosowywania modeli z wykorzystaniem własnych danych. Programiści mogą prywatnie dostosowywać FMs za pomocą wizualnego interfejsu, dostosowując możliwości AI do konkretnego obszaru i potrzeb organizacyjnych bez pisania kodu. Ta personalizacja rozszerza moc FMs, czyniąc AI bardziej obeznanym w konkretnych domenach.

 

Elastyczne modele cenowe

Struktura cenowa Amazon Bedrock jest zaprojektowana tak, aby być elastyczną, zaspokajając potrzeby firm o różnych profilach działalności. Oferuje model cenowy na żądanie dla firm szukających podejścia pay-as-you-go oraz model przepustowości zarezerwowanej dla zadań wymagających gwarantowanej przepustowości. Platforma umożliwia również dostosowywanie FMs z wykorzystaniem danych użytkownika, rozliczane na podstawie liczby przetworzonych tokenów podczas treningu modelu i przechowywania. Szczegółowe ceny za korzystanie z modeli od dostawców takich jak AI21 Labs i własnych modeli Amazona, takich jak modele Titan, są zróżnicowane, z kosztami obliczanymi za każdy tysiąc przetworzonych lub wygenerowanych tokenów oraz za każdy utworzony obraz w modelach generowania obrazów.

 

Bezpieczeństwo

Kluczową cechą Amazon Bedrock jest zdolność do dostosowywania modeli za pomocą danych własnych, co pozwala firmom poprawić zrozumienie AI dla ich specyficznego obszaru. Ta funkcjonalność, w połączeniu z przestrzeganiem przez usługę surowych protokołów bezpieczeństwa i zgodności, w tym kwalifikacji HIPAA i zgodności z GDPR, zapewnia, że wrażliwe dane pozostają chronione. Usługa zapewnia, że treści nie są wykorzystywane do ulepszania bazowych modeli ani nie są udostępniane dostawcom zewnętrznym, utrzymując poufność i integralność danych w każdym momencie.

 

Porównanie z modelami GPT

Czynnikami różnicującymi Amazon Bedrock są jego rozległe możliwości dostosowywania, integracja z innymi usługami Amazon oraz skupienie na bezpieczeństwie i zgodności. W przeciwieństwie do modeli GPT, które są wstępnie przeszkolone i oferują ogólne możliwości AI, Amazon Bedrock zapewnia ramy do dostosowywania modeli AI do konkretnych potrzeb biznesowych, gwarantując, że AI działa optymalnie w kontekście ich operacji.

 

Amazon Bedrock – podsumowanie

Amazon Bedrock to znaczący krok naprzód w rozwoju aplikacji AI, oferujący firmom narzędzia do tworzenia zaawansowanych rozwiązań opartych na AI, które są zarówno elastyczne, jak i bezpieczne. W miarę jak rozwoju obszaru generatywnej AI, usługi takie jak Amazon Bedrock staną się niezbędne dla przedsiębiorstw dążących do innowacji i utrzymania przewagi konkurencyjnej.

Case Studies
Referencje

Jesteśmy ogromnie zadowoleni ze współpracy z firmą Hostersi. Ich specjaliści bardzo nam pomogli w procesie migracji oraz zaprojektowania infrastruktury hybrydowej (Amazon Web Services i on-premise). Polecamy zespół Hostersi jako rzetelnego i profesjonalnego partnera o ogromnych kompetencjach w obszarze DevOps i Cloud Computingu.

Zbigniew Ćwikliński
Director of the Customer Relationship and Technology Development Department
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.