Pierwszy rybnicki meetup IT już za nami!

29 listopada 2021

pierwszy rybnicki meetup it już za nami

Pierwszy rybnicki meetup IT już za nami! Przedstawiciele siedmiu rybnickich firm IT po raz pierwszy spotkali się na tzw. meetupie, by rozmawiać o perspektywach rozwoju branży informatycznej w Rybniku, pozyskiwaniu pracowników i możliwościach współpracy.

 

Hostersi, ALAN Systems, Digitree Group, Inis, Leon, Rybnet, FireUp Software. Co łączy te firmy? Wszystkie są z Rybnika, dostarczają produkty oraz usługi, wykorzystujące szeroko pojęte technologie informacyjno-telekomunikacyjne oraz pilnie potrzebują specjalistów IT do realizacji swoich projektów.

Po raz pierwszy, przedstawiciele rybnickiej branży IT w towarzystwie przedstawicieli urzędu miasta oraz zaproszonych gości, spotkali się w niedawno otwartej siedzibie Hostersi przy ul. Jankowickiej, aby lepiej się poznać, wymienić się doświadczeniami oraz porozmawiać o kondycji branży IT.

– Rzadko mamy okazję się spotkać w takim gronie. Część z nas zna się prywatnie, ale mało jest okazji, żeby porozmawiać na tematy zawodowe. Mam nadzieję, że zainaugurowane przez nas spotkanie zapoczątkuje nową tradycję w Rybniku – mówił Tomasz Dwornicki, prezes zarządu Hostersi Sp. z o.o.

Z jakimi wyzwaniami borykają się firmy IT w Rybniku? Brak specjalistów, brak wiedzy potencjalnych pracowników na temat rybnickich firm, w których mogliby pracować oraz trudności z rekrutacją – twierdzili zgodnie zgromadzeni goście.

– Ludzie mają naturalną tendencję do zmiany pracy po jakimś czasie, co jest zupełnie normalne. Najważniejsze jednak, żeby ci pracownicy mieli alternatywę na miejscu - w Rybniku, a nie w Krakowie, czy Katowicach. Bo jak wyjadą, to prawdopodobnie już tu nie wrócą. Dlatego wszystkim nam powinno zależeć, aby rybnicka branża IT była silna i oferowała atrakcyjne miejsca pracy – tłumaczył Adam Krosny z FireUp Software.

Swoją otwartość do współpracy z rybnickimi firmami IT deklarowali też przedstawiciele magistratu.

– Jako miasto jesteśmy otwarci na wspólne działania, chociażby stworzenia hubu IT w Rybniku, jeśli będzie zainteresowanie ze strony lokalnych firm. Możemy pomóc w przygotowaniu wniosku na jego stworzenie w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – mówił Piotr Masłowski, zastępca prezydenta miasta Rybnik.

Przypomnijmy też, że miasto ma ambitne plany co do zagospodarowania terenu przy Placu Armii Krajowej w Rybniku, w sąsiedztwie którego swoje siedziby mają firmy Hostersi, FireUp Software czy ALAN Systems. Docelowo, mają pojawić się tam nowe inwestycje z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, przebudowany ma też zostać układ komunikacyjny, ma powstać parking wielopoziomowy i centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia. O tym, jak dokładnie będzie wyglądać ta nowa, biznesowa przestrzeń, ma zdecydować konkurs.

– Powinniśmy kontynuować spotkania w tej konwencji. To była świetna okazja do wymiany spostrzeżeń w interesujących nas wszystkich tematach – spuentował Witold Kotarba, dyrektor zarządzający ALAN Systems.

 

Idea meetupów jest silnie zakorzeniona w branży IT. Pierwsze pomysły na organizowanie takich tematycznych spotkań pojawiły się już 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstało nawet specjalne oprogramowanie, ułatwiające ich organizację. Dziś, każdego miesiąca organizowanych jest tysiące meetupów na całym świecie.

Case Studies
Referencje

Firmę Hostersi rekomendujemy jako rzetelnego i wysoce profesjonalnego partnera. Dzięki zaangażowaniu Hostersi Sp. z o.o., wydajność platformy AleRabat.com wzrosła aż 8-krotnie!

Rafal Kopyto
CEO
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.