Czy szybkie ładowanie się serwisów WWW i sklepów jest ważne?

31 maja 2021

Czy szybkie ładowanie się serwisów www i sklepów jest ważne

Czy szybkie ładowanie się serwisów WWW i sklepów jest ważne? Niestety, internauci są niecierpliwi - co potwierdza badanie Kissmetrics -im dłużej ładuje się strona, tym więcej osób ją opuści. To główny powód, dla którego od 10 lat badamy rzeczywiste czasy ładowania najpopularniejszych w Polsce serwisów oraz sklepów internetowych.

Patrząc na wyniki badania serwisów w 2020 aż cztery serwisy potrafią się załadować do 3 sekund (google.pl - 1,1 sekundy, facebook.com - 1,1 sekundy, fakt.pl - 2,4 sekundy  i onet.pl 3,0 sekundy). Pozostałe serwisy ładują się dłużej, ale mieszczą się w czasie poniżej 5 sekund (wyborcza.pl – 3,2 sekundy, tvn24.pl – 3,3 sekundy, wp.pl – 3,9 sekundy, gazeta.pl – 4,0 sekundy i interia.pl – 4,9 sekundy).

Podawane rezultaty oznaczają całkowity czas ładowania się wszystkich elementów strony, a więc wraz z wszystkimi skryptami, grafikami, elementami zewnętrznymi takimi jak banery, reklamy itd. Czynniki te można skutecznie ograniczać, dokonując optymalizacji grafik, kodu strony internetowej, czego efektem będzie krótszy czas ładowania witryny i zwiększony ruch użytkowników. Ważna jest również wersja np. języka PHP na serwerze czy dodanie certyfikatów SSL, który również przyśpiesza ładowanie strony. Jeżeli już mowa o serwerze, to ważne jest to z jakiego hostingu się korzysta, choćby dlatego, czy są aktualizowane wersji PHP, jak również usługi jakie są w ramach niego dostępne. To, co jest bardzo ważne, to wczesne odkrycie głównych przyczyn, przez które strona zwalnia i szybkie ich usunięcie. Ponieważ nawet kilkusekundowe opóźnienia potrafią skutecznie zniszczyć większość pozyskiwanych konwersji, a już na pewno współczynnik odrzuceń.

PRZEJDŹ DO PEŁNEGO RAPORTU

Case Studies
Referencje

Z przyjemnością polecamy firmę Hostersi, z którą mieliśmy przyjemność współpracować przy okazji wdrożenia skalowalnej infrastruktury w Amazon Web Services, opartej o technologię Kubernetes i metodykę DevOps.  Hostersi okazali się niezwykle proaktywnym partnerem, który nie tylko wdrażał wskazane rozwiązania, ale proponował optymalne narzędzia i technologie, które sprawiły, że efekt wdrożenia jest dla nas w pełni satysfakcjonujący. Polecamy!

Grzegorz Lentzy
IT Director LINK Mobility
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.