Backup jak polisa ubezpieczeniowa

18 września 2012

Powinna być wykonywana przynajmniej raz na dobę i przechowywana w lokalizacji innej niż zabezpieczane dane. Mowa o kopii bezpieczeństwa (backup) danych, które przechowujemy na serwerze. Jeśli nie wykonujesz stałego backupu, oznacza to, że dane nie są dla Ciebie aż tak ważne.

O wykonywaniu regularnych kopii bezpieczeństwa przypominamy sobie zazwyczaj, gdy jest już niestety za późno. Wówczas należy liczyć na szczęście i fachową pomoc specjalisty od odzyskiwania danych. Takie usługi nie dość, że nie gwarantują odzyskania danych, to ich koszt może się równać wydatkom poniesionym na backup w okresie? aż 10 lat!
Utrata danych w wyniku awarii sprzętu to wcale nierzadki problem. Z badania organizacji Zoomerang i firmy F-Secure, przeprowadzonego w 2011 roku wśród użytkowników komputerów w Europie i USA, wynika, że aż 60% użytkowników w Polsce spotkało się z utratą plików przechowywanych na swoich komputerach! To nasze niechlubne pierwsze miejsce na świecie.

Backup, czyli kopia bezpieczeństwa lub kopia zapasowa danych, to taka ?polisa ubezpieczeniowa?, na wypadek awarii ? wyjaśnia Tomasz Dwornicki, Dyrektor Techniczny firmy hostingowej Hostersi. – Podobnie, jak o kopie plików z komputera, powinniśmy również zadbać o stałe kopie serwisu www czy innych aplikacji, które przechowywane są na serwerze ? dodaje.

Niedostępność prosprzedażowego serwisu www (na przykład sklepu internetowego), nawet przez krótki czas, to wymierne straty finansowe dla jego właściciela. Niejednokrotnie na skutek awarii technicznej zniszczeniu ulegają bazy danych, co dodatkowo pozostawia poważną rysę na wizerunku firmy.

Regularny i bezpieczny backup pozwala szybko i sprawnie przywrócić funkcjonalność danych z serwera, ograniczając do minimum ewentualne straty finansowe ? podkreśla Tomasz Dwornicki z Hostersów, którzy wzbogacają właśnie swoją ofertę o rozwiązanie Backup Service. – Bezpieczny backup powinien być wykonywany przynajmniej raz na dobę i przechowywany co najmniej przez 7 dni, w lokalizacji innej niż zabezpieczane dane ? dodaje Dwornicki.

Propozycja Hostersów polega na stałym wykonywaniu kopii bezpieczeństwa danych utrzymywanych na serwerach w dowolnej lokalizacji oraz przechowywaniu kopii na serwerze backupowym, nawet przez 1 miesiąc. 

Case Studies
Referencje

Jesteśmy ogromnie zadowoleni ze współpracy z firmą Hostersi. Ich specjaliści bardzo nam pomogli w procesie migracji oraz zaprojektowania infrastruktury hybrydowej (Amazon Web Services i on-premise). Polecamy zespół Hostersi jako rzetelnego i profesjonalnego partnera o ogromnych kompetencjach w obszarze DevOps i Cloud Computingu.

Zbigniew Ćwikliński
Director of the Customer Relationship and Technology Development Department
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.