Allegro ustępuje podium Facebook i Wikipedii – czyli badanie szybkości 2012

27 czerwca 2012

Zyskujący coraz większą popularność w Polsce portal społecznościowy Facebook.com potrzebuje jednej sekundy, by wyświetlić się na ekranie użytkownika. Jego polski odpowiednik, serwis NK.pl, wyświetla się prawie trzy razy dłużej, bo w czasie 2,7 sekundy.

Facebook.com i Wikipedia.org to najszybsze serwisy internetowe w Polsce, bo na ekranie użytkownika pojawiają się w jedną sekundę. Najwolniejsza jest natomiast Gazeta.pl ? ładuje się w czasie 7 sekund. To wyniki trzeciej edycji badania szybkości ładowania najczęściej odwiedzanych stron internetowych w Polsce, które przygotowują Hostersi. Poprzednio, z czasem ładowania zaledwie pół sekundy, najszybszy był serwis Allegro.pl, który w tym roku spadł na drugie miejsce.

Porównując wyniki bieżącej edycji badania z rezultatami z roku 2011, wszystkie serwisy internetowe potrzebują więcej czasu na załadowanie treści. Mimo to, w ogólnym rankingu szybkości ładowania, kilka serwisów awansowało w tym roku na wyższe pozycje ? na przykład NK.pl (z 5. miejsca na 3.), Money.pl (z 14. miejsca na 9.) czy Onet.pl (z 13. miejsca na 10.).

Pomiar prędkości trwał przez tydzień. Codziennie w godzinach 7:00, 9:00, 11:00, 13:00, 16:00, 18:00, 20:00, 22:00, z dwóch lokalizacji (Warszawa i Rybnik) eksperci badali szybkość ładowania się stron, za pomocą programu Firebug. Serwisy zostały wyłonione na podstawie badania Megapanel PBI/Gemius. W sumie wykonano 5 040 pomiarów (2 lokalizacje x 7 dni badania x 8 pomiarów dziennie x 15 serwisów internetowych x 3 próby dla każdego pomiaru).

Case Studies
Referencje

Jesteśmy ogromnie zadowoleni ze współpracy z firmą Hostersi. Ich specjaliści bardzo nam pomogli w procesie migracji oraz zaprojektowania infrastruktury hybrydowej (Amazon Web Services i on-premise). Polecamy zespół Hostersi jako rzetelnego i profesjonalnego partnera o ogromnych kompetencjach w obszarze DevOps i Cloud Computingu.

Zbigniew Ćwikliński
Director of the Customer Relationship and Technology Development Department
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.