Allegro najszybciej ładującym się serwisem e-commerce w 2021 roku

27 stycznia 2022

Allegro najszybciej ładującym się serwisem e-commerce w 2021 roku

Już po raz siódmy zrealizowaliśmy badanie szybkości ładowania najpopularniejszych platform e-commerce w Polsce.

Zdecydowanym zwycięzcą tegorocznego badania został serwis allegro.pl, który do wyświetlania w pełnej gotowości potrzebował równej sekundy. Wynik ten był jednocześnie najlepszym rezultatem uzyskanym przez allegro.pl w całej historii naszych badań. Na drugim miejscu znalazł się serwis aptekagemini.pl, który do pełnego załadowania potrzebował 2,6 sek. (5,4 sek. w 2020). Trzecie miejsce podium przypadło ceneo.pl, które w poprzedniej jak i obecnej edycji badania uzyskało taki sam czas ładowania – 6,7sek.

Największe przyspieszenie w porównaniu do poprzedniej edycji badania, odnotowała strona mediaexpert.pl (7,8 sek w 2020 i 6,9 w 2021). Pozostałe serwisy zwolniły. Czasem minimalnie, o 0,1sek, jak w przypadku euro.com.pl czy empik.pl, czasem bardzo odczuwalnie, bo aż o 7 sekund jak w przypadku serwisu doz.pl, który równocześnie zajął ostatnie miejsce w naszym badaniu z czasem ładowania 14,3 sek.

Dane zostały zebrane przez firmę Hostersi w oparciu o testy automatyczne, a celem pomiarów było zbadanie rzeczywistych czasów ładowania wskazanych witryn. Dla każdej lokalizacji testowany był pojedynczy adres URL i mierzony był czas do załadowania użytecznej wersji strony z niezbędnymi jej elementami i odwołaniami zewnętrznymi oraz czas końcowy z załadowanymi wszystkimi elementami, skryptami i odwołaniami.

Testy zostały przeprowadzone z 3 lokalizacji, dwóch w Polsce (Warszawa, Rybnik) i jednej z zagranicy - Frankfurtu (chmura Amazon Web Services). Kilka miejsc wykonywania testów miało na celu zwiększenie ilości pomiarów oraz wyeliminowanie ewentualnych problemów z pojedynczą lokalizacją testową. Każdy pomiar wykonany był co godzinę, w sumie było ich aż ponad 7000.

PRZEJDŹ DO PEŁNEGO RAPORTU

Case Studies
Referencje

Hostersi wsparli nas na każdym etapie projektowania i budowy infrastruktury. Finansowanie, które pomogli pozyskać nam od AWS, pozwoliło przetestować szereg różnych rozwiązań i wybrać konfigurację, która najlepiej odpowiada potrzebom naszej aplikacji. Hostersi stworzyli dla nas infrastrukturę „szytą na miarę”, którą dzięki programowi wsparcia startupów, pozyskaliśmy niemal bezkosztowo.

Wojciech Mróz
CEO & Co-founder Pagaspot
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.