Świętuj 15-lecie Amazon S3 z „Tygodniem Pi” dzięki wydarzeniom na żywo

30 marca 2021

15 lat temu powstał artykuł na bloga, w którym twórcy Amazon Simple Storage Service ogłosili jego powstanie.

W tym poście zostało wyjaśnione, że usługa jest dostępna za pośrednictwem interfejsów API i była przeznaczona dla programistów. Twórcy przedstawili kilka kluczowych funkcji oraz udostępnili informacje o cenach. Programiści, którzy odkryli ten post, zaczęli pisać kod służący do przechowywania i pobierania obiektów za pomocą interfejsu API S3, a reszta to już historia!

Dzisiaj twórcy z radością obwieszczają, że S3 przechowuje obecnie ponad 100 bilionów (1014 lub 100,000,000,000,000) obiektów i regularnie osiąga dziesiątki milionów żądań na sekundę. To prawie 13 000 obiektów na każdą osobę na świecie lub 50 obiektów na każdą z około dwóch bilionów galaktyk (według szacunków z 2021) w całym wszechświecie.

Prosty start

Patrząc wstecz na tamtą premierę, można zauważyć, że twórcy podjęli wiele decyzji, które okazały się słuszne; stanowiło to bardzo duże ułatwienie dla programistów, aby zrozumieć i rozpocząć przygodę z S3 w przeciągu kilku minut.

Rozpoczęto od prostego modelu koncepcyjnego: buckets (wiadra) o unikatowych nazwach, które mogą pomieścić każdą liczbę obiektów, każdy zidentyfikowany za pomocą klucza ciągu. Początkowe API było równie proste: utwórz bucket, wyświetl wszystkie zasobniki, umieść obiekt, pobierz obiekt i umieść listę kontroli dostępu. Ta prostota pomogła twórcom uniknąć jakichkolwiek sytuacji bez wyjścia oraz pozostawiła dużo wolnej przestrzeni dla twórców na ich rozwój S3 w odpowiedzi na uwagi klientów. Wszystkie z tych wskazówek pozostają istotne, a kod napisany w dniu premiery w dalszym ciągu działa dobrze do dziś.

Po przedyskutowaniu wielu różnych modeli cenowych (omówionych szczegółowo w sekcji Working Backwards) twórcy wybrali model oparty na kosztach. Jak powiedzieli jedni z twórców, Colin i Bill:

Podążając za kosztami, niezależnie od tego, co programista postanowił zrobić z S3, użyłby tego w sposób, który spełniałby ich wymagania i dążyłby do zminimalizowania swoich, a co za tym idzie naszych kosztów. Nie istniałaby gra w systemie, przez co nie musieliby szacować, w jaki sposób przeciętny klient użyłby S3 do ustalania cen.

Zgodnie z modelem uwzględniającym koszty, twórcy wielokrotnie obniżali cenę S3 za miesiąc GB, a także wprowadzili klasy pamięci masowej, które pozwalają płacić jeszcze mniej za przechowywanie danych, z których rzadko się korzysta (S3 Glacier i S3 Glacier Deep Archive) lub danych, które możesz odtworzyć, jeśli zachodzi taka potrzeba (S3 One Zone-Infrequent Access). Dodano także S3 Intelligent Tiering w celu monitorowania wzorców dostępu i automatycznego przenoszenia obiektów do odpowiedniej pamięci masowej.

Danie programistom możliwości łatwego przechowywania tak dużej ilości danych przy prostym modelu cenowym było dużym wydarzeniem. Jak powiedział dziennikarz The New York Times, John Markoff , w swoim „Software Out There” krótko po uruchomieniu S3:

Amazon niedawno wprowadził usługę przechowywania danych online o nazwie S3, która oferuje przechowywanie danych za miesięczną opłatą 15 centów za gigabajt. To uwalnia programistę tworzącego nową aplikację lub usługę w internecie od konieczności tworzenia potencjalnie kosztownego systemu przechowywania danych.

Trwałość była projektowana od samego początku. W 2010 roku twórcy wyjaśnili, co mieli na myśli, kiedy powiedzieli, że S3 został zaprojektowany, aby zapewnić trwałość “11 9’ (99.999999999%). Od samego początku wiedzieli, że awarie sprzętu, oprogramowania oraz sieci zdarzają się cały czas, dlatego stworzyli S3, aby radzić sobie z wymienionymi problemami w sposób przejrzysty i elegancki. Na przykład w sposób automatyczny korzystają z wielu macierzy pamięci, regałów, komórek i stref dostępności (77 i wciąż rośnie).

Twórcy równie mocno angażowali się w kwestie bezpieczeństwa i zawsze traktowali je jako „job zero”. Jak możesz zobaczyć w liście poniżej, twórcy kontynuują udoskonalanie i ulepszanie kwestii bezpieczeństwa oraz funkcji, z których możesz korzystać w celu ochrony danych, które przechowujesz w S3.

Kilka dni po uruchomieniu S3 zaczęły pojawiać się narzędzia, aplikacje i witryny. Tak jak przewidywali i oczekiwali twórcy, wiele z nich było całkowicie niespodziewanych, dlatego miło było przekonać się, co tworzyli programiści.

Dziś, 15 lat później, S3 nadal wspiera i inspiruje programistów, pozwalając im skupić się na innowacjach!

Przez lata

Twórcy często są pytani o wybór ulubionej usługi, premiery lub funkcji. Ze względu na to, że bardziej lubią uwzględniać, niż wykluczać, taki wybór jest dla nich bardzo trudny! Mając to na uwadze, poniżej znajdują się dodatki do S3, które twórcy uważają za najważniejsze:

Koniecznie sprawdź S3 15 Launches Infographic dla bardziej atrakcyjnych wizualnie oraz chronologicznych zmaganiach w ostatnich 15 latach.

Świętuj 15-lecie Amazon S3 z „Tygodniem Pi” dzięki wydarzeniom na żywo

S3 dzisiaj

Z ponad 100 bilionami obiektów w S3 i praktycznie niewyobrażalnie szerokim zestawem przypadków użycia, twórcy w dalszym ciągu otrzymują prośby o więcej funkcji. Tak jak zawsze, zdanie klientów jest dla nich najważniejsze, dlatego słuchają ich wymagań i w jak najlepszym stopniu starają się sprostać ich potrzebom.

Kontynuują profilowanie, przeglądanie i ulepszanie każdej części implementacji S3, mając na celu poprawę wydajności, skalowalności i niezawodności. Oznacza to, że S3 (jak i każda usługa AWS) z czasem staje się lepsza, bez zmian API i bez przestojów na aktualizacje. Jako prosty przykład: twórcy niedawno ustalili sposób radykalnego zmniejszenia dla 0,01% żądań PUT skierowanych do S3. Początkowo mogło to wydawać się niewielkim sukcesem, w rzeczywistości był on znacznie większy. Po pierwsze uniknięto sytuacji, w której żądania klientów przekraczały limit czasu i ponawiały próby. Po drugie dostarczyło to programistom pewne spostrzeżenia, które mogą wykorzystać do dalszego zmniejszenia opóźnień w tej, jak i innych sytuacjach.

Włącz wirtualne wydarzenia „Tygodnia Pi” i dowiedz się więcej o S3

Twórcy S3 przygotowali wiele interesujących treści, które pomogą Ci dowiedzieć się jeszcze więcej o S3 podczas Tygodnia Pi. To bezpłatne, wirtualne, emitowane na żywo wydarzenie, które daje możliwość wysłuchania liderów i ekspertów AWS opowiadających o historii AWS i kluczowych decyzjach, które zostały podjęte podczas tworzenia i ewolucji S3. W trakcie innych sesji dowiesz się, jak używać S3 do kontrolowania kosztów i ciągłej optymalizacji wydatków podczas tworzenia nowoczesnych i skalowalnych aplikacji.

Werner Vogels przeprowadził nawet wywiady z niektórymi ze starszych architektów i liderów S3, np. z Mai-Lan Tomsen Bukovec, wiceprezesem Block and Object Storage, Billem Vass, wiceprezesem ds. Pamięci masowych, automatyzacji i zarządzania oraz Erikiem Brandwine, wiceprezesem do spraw Bezpieczeństwa.

źródło: AWSCase Studies
Referencje

Jesteśmy ogromnie zadowoleni ze współpracy z firmą Hostersi. Ich specjaliści bardzo nam pomogli w procesie migracji oraz zaprojektowania infrastruktury hybrydowej (Amazon Web Services i on-premise). Polecamy zespół Hostersi jako rzetelnego i profesjonalnego partnera o ogromnych kompetencjach w obszarze DevOps i Cloud Computingu.

Zbigniew Ćwikliński
Director of the Customer Relationship and Technology Development Department
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.