Instancje Amazon EC2 VT1 do transkodowania wielostrumieniowego wideo na żywo

20 września 2021

Globalne zapotrzebowanie na treści wideo gwałtownie rośnie i obecnie ma największe grono odbiorców ruchu internetowego i sieci komórkowej.

Ponadprzeciętne usługi przesyłania strumieniowego, takie jak Twitch, nadal odnotowują wybuch twórców treści, którzy poszukują usługi dostarczania na żywo z doskonałą jakością obrazu, podczas gdy nadawcy wydarzeń na żywo coraz częściej szukają elastycznej infrastruktury chmury, aby obniżyć koszty bez poświęcania niezawodności i skutecznie skalować się wraz z popytem.

Trzynastego września, Amazon ogłosił powszechną dostępność instancji Amazon EC2 VT1, które zostały zaprojektowane w celu zapewnienia najlepszej wydajności cenowej dla wielostrumieniowego transkodowania wideo w rozdzielczościach do 4K UHD.

Instancje VT1 są wyposażone w karty transkodujące media Xilinx® Alveo™ U30 z akcelerowanymi kodekami H.264/AVC oraz H.265/HEVC, i zapewniają do 30% lepszą cenę za strumień w porównaniu z najnowszymi instancjami EC2 opartymi na GPU, a także do 60% lepszą cenę za strumień w porównaniu z najnowszymi instancjami EC2 opartymi na CPU.

Klienci z własnymi transmisjami na żywo i strumieniowym przesyłaniem wideo mogą używać instancji VT1 do transkodowania strumieni wideo o rozdzielczościach do 4K UHD. Instancje VT1 obsługują interfejsy sieciowe o przepustowości do 25 Gb/s, które mogą przyjmować wiele strumieni wideo przez IP z małym opóźnieniem i niskim jitter’em. Funkcja ta umożliwia tym klientom pełne wykorzystanie skalowalnej, opłacalnej i odpornej infrastruktury.

Typ Instancji Amazon EC2 VT1

Instancje EC2 VT1 są dostępne w trzech rozmiarach. Przyspieszone kodeki H.264/AVC i H.265/HEVC są zintegrowane z układami Xilinx Zynq ZU7EV SoCs. Każda karta akceleratora transkodowania mediów Xilinx® Alveo™ U30 zawiera dwa Zynq SoCs.

Rozmiar
instancji

vCPUs

Karta
Xilinx U30

Pamięć

Przepustowość
sieci

Przepustowość zoptymalizowana
przez EBS

Strumienie 1080p60 na instancję

vt1.3xlarge

12

1

24GB

Do  3.12 Gbps

Do 4.75 Gbps

8

vt1.6xlarge

24

2

48GB

6.25 Gbps

4.75 Gbps

16

vt1.24xlarge

96

8

192GB

25 Gbps

19 Gbps

64

Instancje VT1 nadają się do transkodowania wielu strumieni na instancję. Strumienie mogą być przetwarzane niezależnie równolegle lub miksowane (obraz w obrazie, obok siebie, przejścia). Rdzenie vCPU pomagają w implementacji przetwarzania obrazu, przetwarzania dźwięku i multipleksacji. Karta Xilinx® Alveo™ U30 może jednocześnie wysyłać wiele strumieni w różnych rozdzielczościach (1080p, 720p, 480p i 360p) oraz w H.264 i H.265.

Każdą instancję VT1 można skonfigurować do tworzenia kodowania równoległego z różnymi ustawieniami, rozdzielczościami i szybkością transmisji („ABR ladders”). Na przykład strumień 4K UHD może być kodowany z szybkością 60 klatek na sekundę za pomocą H.265 w celu wyświetlania w wysokiej rozdzielczości. Wiele niższych rozdzielczości można zakodować za pomocą H.264 w celu wyświetlania w standardowej rozdzielczości.

Pierwsze kroki z instancjami EC2 VT1

Instancje VT1 można uruchamiać w konsoli Amazon EC2, interfejsie AWS Command Line Interface (AWS CLI) lub przy użyciu zestawu SDK z interfejsem API Amazon EC2.

Pierwsze kroki z instancjami EC2 VT1

AWS udostępnia szereg przykładowych pipeline’ów przetwarzania wideo dla instancji VT1. W repozytorium GitHub znajdują się filmy instruktażowe i przykłady kodu, które obejmują sposób dostrajania kodeków pod kątem jakości obrazu i opóźnienia transkodowania, wywoływania środowiska wykonawczego kart U30 bezpośrednio z własnych aplikacji, włączania filtrów wideo, takich jak tytuły i znaki wodne, oraz wdrażania na platformy oparte o konteneryzację.

Xilinx udostępnia “Xilinx Video Transcoding SDK”, które obejmują:

  • Integracja z media frameworkiem FFMpeg (GStreamer pojawi się jeszcze w tym roku)
  • Xilinx Media Acceleration API (xma) do bezpośredniego połączenia z enkoderem, dekoderem i skalerem na karcie Xilinx® Alveo™ U30
  • Xilinx Runtime API (xrt) ułatwiający zarządzanie i korzystanie z urządzeń Xilinx Zynq SoC

Instancje VT1 można łączyć z Amazon Elastic Container Service (Amazon ECS) i Amazon Elastic Kubernetes Service (Amazon EKS), aby efektywnie skalować obciążenia związane z transkodowaniem, a także z Amazon CloudFront, aby dostarczać treści na całym świecie. Instancje VT1 można również uruchamiać z obrazami maszyn Amazon Machine Images (AMIs) i kontenerami opracowanymi przez partnerów AWS Marketplace, takimi jak Nginx dla dodatkowej funkcjonalności przetwarzania wideo.

Możesz uzupełnić instancje VT1 o usługi AWS Media Services, aby zapewnić niezawodne pakowanie i tworzenie transkodowanej zawartości. Aby dowiedzieć się więcej, możesz skorzystać z biblioteki rozwiązań Live Streaming on AWS, aby zbudować przepływ pracy wideo na żywo przy użyciu tych usług AWS.

Dostępność

Instancje Amazon EC2 VT1 są teraz dostępne we wschodnich stanach USA (N. Virginia), zachodnich stanach USA (Oregon), Europie (Irlandia), Azji i Pacyfiku (Tokio). Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę instancji EC2 VT1.

 

źródło: AWS

Case Studies
Referencje

Z przyjemnością polecamy firmę Hostersi, z którą mieliśmy przyjemność współpracować przy okazji wdrożenia skalowalnej infrastruktury w Amazon Web Services, opartej o technologię Kubernetes i metodykę DevOps.  Hostersi okazali się niezwykle proaktywnym partnerem, który nie tylko wdrażał wskazane rozwiązania, ale proponował optymalne narzędzia i technologie, które sprawiły, że efekt wdrożenia jest dla nas w pełni satysfakcjonujący. Polecamy!

Grzegorz Lentzy
IT Director LINK Mobility
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.