Amazon Managed Service for Prometheus

25 stycznia 2021

Obserwowalność stanowi niezbędny aspekt zarządzania infrastrukturą chmury na dużą skalę. Musisz wiedzieć, że Twoje zasoby są w jak najlepszym stanie i działają zgodnie z oczekiwaniami, oraz że Twój system zapewnia pożądany poziom wydajności Twoim klientom.

W trakcie nadzorowania aplikacji opartych na kontenerach może pojawić się wiele wyzwań. Po pierwsze dlatego, że zasoby kontenerów są przejściowe i istnieje wiele wskaźników do obserwowania, stąd dane monitorowania mają uderzająco wysoką moc zbioru. W prostym języku oznacza to, że istnieje wiele unikalnych wartości, które mogą utrudniać zdefiniowanie modelu pamięci masowej zajmującej mało miejsca oraz tworzenie pytań, które zwracają znaczące wyniki. Po drugie, ponieważ dobrze zaprojektowany system oparty na kontenerach jest skomponowany z dużej liczby ruchomych części, przyjmowanie, przetwarzanie i przechowywanie danych monitorowania samo z siebie może okazać się dużym wyzwaniem infrastrukturalnym.

Prometheus to czołowe rozwiązanie służące do monitorowania typu open source, posiadające aktywną społeczność programistów i użytkowników. Dysponuje wielowymiarowym modelem danych, który bardzo dobrze pasuje do szeregów danych czasowych zebranych z kontenerów.

Nadchodzi Prometheus – usługa zarządzana przez Amazon (AMP)

Właśnie została uruchomiona usługa Amazon Managed Service for Prometheus (AMP). Ta w pełni zarządzana usługa jest w 100% kompatybilna z Prometheus. Obsługuje te same metryki, zapytania PromQL, a także może korzystać z ponad 150 eksporterów Prometheus. AMP działa w wielu strefach dostępności w celu zapewnienia większej dyspozycyjności i jest zasilana przez CNCF Cortex dla skalingu w poziomie. AMP skaluje się w łatwy sposób, dzięki czemu pozyskuje, przechowuje i wyszukuje miliony danych szeregów czasowych.

Wersja zapoznawcza obejmuje usługę Amazon Elastic Kubernetes Service (EKS) i Amazon Elastic Container Service (ECS). Może również zostać użyta do monitorowania samodzielnie zarządzanych klastrów Kubernetes, które działają w chmurze lub lokalnie.

Jak zacząć korzystać z Amazon Managed Service for Prometheus (AMP)

Po dołączeniu do wersji zapoznawczej należy otworzyć konsolę AMP, wprowadzić nazwę swojego obszaru roboczego AMP i następnie wybrać „create” (utwórz), aby rozpocząć (dostępne jest także wsparcie API I CLI).

Jak zacząć korzystać z Amazon Managed Service for Prometheus (AMP)

Obszar roboczy staje się aktywny w przeciągu około minuty. Konsola zapewnia punkty końcowe, których można używać do zapisu danych w wybranym obszarze roboczym oraz wydawania zapytań:

Jak zacząć korzystać z Amazon Managed Service for Prometheus (AMP)

Zawiera także wskazówki dotyczące tego, jak skonfigurować istniejący serwer Prometheus, aby wysyłać metryki do obszaru roboczego w AMP:

konfiguracja AMP metryki

Możliwe jest także użycie AWS Distro for Open Telemetry w celu scrapingu metryk Prometheus i wysłania ich do obszaru roboczego AMP.

Po zapisaniu kilku metryk z w obszarze roboczym możliwe jest uruchamianie zapytań PromQL i korzystanie z Grafana w celu tworzenia paneli nawigacyjnych i pozostałych wizualizacji. Poniżej znajduje się panel Grafana:

amp grafana

 

Źródło: https://aws.amazon.com/blogs/aws/

Case Studies
Referencje

Firma Hostersi pozwoliła nam osadzić ogólne zagadnienia programu Well Architected Framework w kontekście naszej firmy. Oszczędziło nam to wiele czasu i pozwoliło znaleźć lepiej dopasowane rozwiązania do specyfiki naszego biznesu. WAF był świetnym katalizatorem do wprowadzenie szeregu zmian w obszarze niezawodności, szybkości i bezpieczeństwa edrone. 

Piotr Stachowicz
CTO
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.