Do korzystania z kont poczty elektronicznej służą programy pocztowe (np. MS Outlook, The Bat, Mozilla Thunderbird). Istnieje również możliwość odbierania i wysyłania poczty przez system pocztowy dostępny przez stronę WWW.

Podstawowe informacje niezbędne do poprawnej konfiguracji programu pocztowego:

Serwer POP3: poczta.hostersi.pl – port 110 (995 dla połączenia SSL)

Serwer IMAP: poczta.hostersi.pl – port 143 (993 dla połączenia SSL)

Serwer SMTP: poczta.hostersi.pl – port 587

Nazwa konta: należy podać nazwę zgodnie z posiadaną (nie podaje się aliasu)
Adres zwrotny: należy wpisać adres, który mają widzieć inni użytkownicy, np. alias konta (jan.kowalski@firma.pl)

Należy też koniecznie włączyć autoryzację SMTP.

Nie, bezpieczne połączenie nie jest wymagane. Należy jednak pamiętać, iż hasło do skrzynki przesłane będzie tekstem otwartym, a co za tym idzie, można je podsłuchać. Jeśli nie masz zainstalowanego skanera antywirusowego, zalecamy włączenie tej opcji.

Alias jest to inna nazwa tego samego konta. Do konta pocztowego można mieć dowolną liczbę aliasów. Posiadanie aliasu nie jest równoznaczne z posiadaniem kolejnego konta.

Spam to niepożądana korespondencja, wiadomości które nie interesują adresata, rozsyłane pocztą elektroniczną, najczęściej pełniące funkcję reklamy. Zwykle jest wysyłany hurtowo od firmy reklamującej się do wielu odbiorców w celu znalezienia potencjalnego klienta. Do spamu zalicza się również e-mail od prywatnego użytkownika do wielu internautów, którego treść raczej nie zainteresuje odbiorców.

Bardzo trudno jest uchronić się przed spamem w 100%. Stosując się do kilku poniższych zasad, masz szansę zmniejszyć ilość otrzymywanej niechcianej korespondencji.

 • Nie podawaj adresu e-mail w formularzach rejestracyjnych, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne.
 • Wypełniając jakikolwiek formularz on-line, sprawdź jakie opcje zaznaczone są domyślnie i czy twój wybór byłby taki sam.
 • Umieszczając swój e-mail np. na stronie WWW bądź w sygnaturce na forum, staraj się utrudnić automatom używanym przez spamerów zidentyfikowanie adresu. Używaj zamiast znaku @ np. zapisu [at],_at_. Możesz też zastąpić tekst grafiką zawierającą informację o adresie.
 • Nie odpisuj na spam.
 • Nie klikaj odnośników zawartych w spamach.
 • Nie wypisuj się z list mailingowych, do których się nie zapisywałeś, a z których otrzymujesz spam ? często zawierają one instrukcję wraz z linkiem do wypisania się, jednak link służy spamerom tylko do potwierdzenia prawidłowości adresu.
 • Nie przesyłaj otrzymanego żartu czy ciekawostki do wszystkich z książki adresowej za pomocą jednego maila, gdzie wszyscy odbiorcy wpisani są w pole ?Do:?.
 • Korzystaj z konta pocztowego zaopatrzonego w filtry antyspamowe.
 • Wiele programów pocztowych posiada wbudowane mechanizmy antyspamowe, używaj ich.

Posiadamy system antyspamowy, który wykorzystuje dwa mechanizmy antyspamowe. Pierwszy filtr oparty na programie SpamAssassin usuwa blisko 95% spamu. Metoda polega na analizie otrzymanego maila pod względem nagłówków i treści. Jeżeli w wyniku testowania wiadomość otrzyma wyższą niż zadana liczbę punktów klasyfikowana jest jako spam.

Drugi filtr stanowi baza ORB, czyli baza serwerów, które rozsyłają masową korespondencję lub są źródłem spamu z powodu błędów w konfiguracji umożliwiających wysyłkę spamu innym za ich pośrednictwem. Filtr ten usuwa 50-90% pozostałego po SpamAssassine spamu.

Dodatkowo istnieje możliwość definiowania tzw. czarnych list – adresów e-mail, z których korespondencja jest zawsze odrzucana, oraz białych list – gdzie zamieszcza się adresy nadawców, od których poczta będzie bezwarunkowo przyjmowana. Ochrona antyspamowa(aktywowanie/dezaktywacja poszczególnych mechanizmów, ustalenie poziomów ochrony itp.) jest w pełni konfigurowalna przez użytkownika.

Usługi pocztowe świadczone przez Hostersów posiadają odpowiednie zabezpieczenia antyspamowe. Aby powstrzymać falę ataków spamu, radzimy zastosować ustawienia antyspam Twojej skrzynki pocztowej. W tym celu:

 • Zaloguj się do panelu administracyjnego dla Twojej usługi pocztowej poprzez stronęhttps://panel.hostersi.pl/.
 • W zakładce „Ustawienia poczty” wybierz „Antyspam”.
 • Włącz „Ochronę z wykorzystaniem mechanizmu SpamAssassin”.
 • Poziom mechanizmu ustaw na wartość co najwyżej „5” (gdzie 1 to najmocniejszy filtr, 15 to najsłabszy).
 • Włącz „Spam folder”.
 • Zmiany zatwierdź przyciskiem AKTUALIZUJ.

Każdy list przechodzący przez nasze serwery analizowany jest za pomocą dwóch programów antywirusowych. Baza danych wirusów jest aktualizowana co godzinę.

Wiadomość zawierająca wirus jest całkowicie usuwana z serwera.

Częstotliwość pobierania poczty z serwera powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zwykle nie jest konieczne sprawdzanie poczty częściej niż co 1/2 godziny.

Prawdopodobnie w opcjach programu pocztowego ustawiona jest funkcja usuwania wiadomości z serwera. Aby możliwe było odczytanie wiadomości zarówno w pracy, jak i w domu, należy program pocztowy ustawić tak, by wiadomości pozostawiane były na serwerze. Ustawienie tej opcji spowodować jednak może przepełnienie konta i nowe wiadomości nie będą dochodziły z powodu braku miejsca na koncie. Trzeba wtedy pamiętać o regularnym usuwaniu wiadomości z serwera.

Podczas wysyłania poczty za pomocą systemu poczta.hostersi.pl automatycznie pobierana jest z bazy danych fizyczna nazwa konta. Aby to zmienić, po zalogowaniu się do systemu pocztowego należy wejść w zakładkę OPCJE i wybrać DANE UŻYTKOWNIKA. Następnie w sekcji OPCJE ADRESU I NAZWY w polu Adres e-mail należy wpisać alias, który ma być widoczny w programie pocztowym odbiorcy. Jeśli chcesz, by dodatkowo wyświetlały się u odbiorców Twoje dane osobowe, uzupełnij również pole Imię i nazwisko.