Domena jest to adres internetowy, za pomocą którego będzie można trafić na Twój serwis WWW umieszczony w Internecie. Domena jest niepowtarzalna. Oznacza to, że nikt nie może mieć drugiej takiej domeny jak Twoja. Domena po zarejestrowaniu staje się Twoją własnością.

Rejestracja domeny jest to proces nabycia konkretnego adresu internetowego i uwidocznienia go w Internecie. Poprzez wysłanie odpowiedniego wniosku do rejestratora stajesz się właścicielem domeny. Należy pamiętać o terminowym opłacaniu abonamentu za domenę, gdyż w przeciwnym razie można ją stracić.

W celu rejestracji domeny należy wypełnić elektroniczny wniosek na stronach rejestratora. Domena jest rezerwowana na 7 dni. Jeżeli w tym czasie nie zostanie uiszczona opłata za rejestrację domeny, zostaje ona usunięta z kolejki do rejestracji. Jeżeli chcesz zarejestrować domenę za naszym pośrednictwem, skontaktuj się z nami telefonicznie: +48 32 422 91 33 lub mailem.

Domenę może zarejestrować zarówno firma/podmiot gospodarczy, jak i osoba fizyczna.

W przypadku polskiej nazwy domeny może się ona składać wyłącznie z liter alfabetu łacińskiego, cyfr oraz znaku „-” (minus). Znak „-” nie może występować na początku ani na końcu nazwy domeny, oraz równocześnie na 3. i 4. pozycji w nazwie domeny (wyjątek stanowią nazwy domen z prefiksem „xn--„, czyli nazwy zawierające polskie znaki diakrytyczne). Nazwa domeny może zawierać łącznie do 63 znaków – dotyczy to każdego poziomu/rozszerzenia np:.pl,.com.pl.
W przypadku domen globalnych np: .com, .org długość nazwy jest ograniczona do 24 znaków i oczywiście nie wolno używać znaków diakrytycznych.

Domena zwykle jest widoczna w ciągu kilku godzin od zarejestrowania. Maksymalny czas propagacji, zastrzegany przez rejestratorów wynosi 24 godziny.

Tak. Rejestracja domeny zawierającej polskie znaki diakrytyczne (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź) polega na rejestracji nazwy domeny w postaci ASCII Compatible Encoding (ACE). Procedura rejestracji jest taka sama jak w przypadku domeny bez polskich znaków diakrytycznych. Należy zgłosić chęć rejestracji do Działu Obsługi Klienta.
UWAGA: Nie wszystkie przeglądarki internetowe umożliwiają korzystanie z nazw domen z polskimi znakami diakrytycznymi. Przystosowane przeglądarki internetowe:

  • Netscape(v.7.1)
  • Mozilla(v.1.4)
  • Opera(v.7.20)
  • Microsoft Internet Explorer (wersja 5.0 lub wyższa) – należy zainstalować plugin dostępny pod adresem http://www.idnnow.com/index.jsp.

W przypadku innych przeglądarek należy wpisywać w pasku adresu przeglądarki nazwę domeny w postaci ASCII.

Końcówki te nazywane sufiksami są to skróty, które w założeniu miały pozwalać na intuicyjne określenie treści serwisów znajdujących się pod adresami z konkretnymi sufiksami.
Przykładowo:

  • *.edu oznaczać ma domeny związane z edukacją,
  • *.org – organizacjami,
  • *.com – to domeny komercyjne,
  • *.pl – domeny polskie itp.

W obecnej chwili końcówki te straciły na znaczeniu i traktowane są dość swobodnie, dlatego raczej nie należy się nimi sugerować przy wyborze własnej domeny.

Można zarejestrować nieograniczoną liczbę domen.

Serwery DNS (Domain Name Server) pełnią rolę „translatorów” nazw domenowych na adresy IP i odwrotnie. System ten zwiększa wygodę użytkowników, którzy wolą posługiwać się prostymi do zapamiętania nazwami domenowymi, a nie adresami IP, na których operują komputery.

Dla poprawnego działania domeny kolejność DNS-ów nie ma znaczenia. Rejestratorzy przyjmują zwykle, że jako pierwszy podawany jest podstawowy DNS (Primary DNS). Dlatego przy rejestracji domeny i parkowaniu jej na naszych serwerach prosimy o zachowanie następującej kolejności:

  • ns1: dns.hostersi.pl. [91.201.153.2]
  • ns2: dns2.hostersi.pl. [91.201.154.41]

W chwili obecnej nie ma możliwości samodzielnego dodania domeny do panel.hostersi.pl. W celu udostępnienia domeny w panelu administracyjnym, należy skontaktować się z administratorami.