Poczta

Do korzystania z kont poczty elektronicznej służą programy pocztowe (np. MS Outlook, The Bat, Mozilla Thunderbird). Istnieje również możliwość odbierania i wysyłania poczty przez system pocztowy dostępny przez stronę WWW.

Podstawowe informacje niezbędne do poprawnej konfiguracji programu pocztowego:

Serwer POP3: poczta.hostersi.pl – port 110 (995 dla połączenia SSL)

Serwer IMAP: poczta.hostersi.pl – port 143 (993 dla połączenia SSL)

Serwer SMTP: poczta.hostersi.pl – port 587

Nazwa konta: należy podać nazwę zgodnie z posiadaną (nie podaje się aliasu)
Adres zwrotny: należy wpisać adres, który mają widzieć inni użytkownicy, np. alias konta (jan.kowalski@firma.pl)

Należy też koniecznie włączyć autoryzację SMTP.

Nie, bezpieczne połączenie nie jest wymagane. Należy jednak pamiętać, iż hasło do skrzynki przesłane będzie tekstem otwartym, a co za tym idzie, można je podsłuchać. Jeśli nie masz zainstalowanego skanera antywirusowego, zalecamy włączenie tej opcji.

Alias jest to inna nazwa tego samego konta. Do konta pocztowego można mieć dowolną liczbę aliasów. Posiadanie aliasu nie jest równoznaczne z posiadaniem kolejnego konta.

Spam to niepożądana korespondencja, wiadomości które nie interesują adresata, rozsyłane pocztą elektroniczną, najczęściej pełniące funkcję reklamy. Zwykle jest wysyłany hurtowo od firmy reklamującej się do wielu odbiorców w celu znalezienia potencjalnego klienta. Do spamu zalicza się również e-mail od prywatnego użytkownika do wielu internautów, którego treść raczej nie zainteresuje odbiorców.

Bardzo trudno jest uchronić się przed spamem w 100%. Stosując się do kilku poniższych zasad, masz szansę zmniejszyć ilość otrzymywanej niechcianej korespondencji.

 • Nie podawaj adresu e-mail w formularzach rejestracyjnych, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne.
 • Wypełniając jakikolwiek formularz on-line, sprawdź jakie opcje zaznaczone są domyślnie i czy twój wybór byłby taki sam.
 • Umieszczając swój e-mail np. na stronie WWW bądź w sygnaturce na forum, staraj się utrudnić automatom używanym przez spamerów zidentyfikowanie adresu. Używaj zamiast znaku @ np. zapisu [at],_at_. Możesz też zastąpić tekst grafiką zawierającą informację o adresie.
 • Nie odpisuj na spam.
 • Nie klikaj odnośników zawartych w spamach.
 • Nie wypisuj się z list mailingowych, do których się nie zapisywałeś, a z których otrzymujesz spam ? często zawierają one instrukcję wraz z linkiem do wypisania się, jednak link służy spamerom tylko do potwierdzenia prawidłowości adresu.
 • Nie przesyłaj otrzymanego żartu czy ciekawostki do wszystkich z książki adresowej za pomocą jednego maila, gdzie wszyscy odbiorcy wpisani są w pole ?Do:?.
 • Korzystaj z konta pocztowego zaopatrzonego w filtry antyspamowe.
 • Wiele programów pocztowych posiada wbudowane mechanizmy antyspamowe, używaj ich.

Posiadamy system antyspamowy, który wykorzystuje dwa mechanizmy antyspamowe. Pierwszy filtr oparty na programie SpamAssassin usuwa blisko 95% spamu. Metoda polega na analizie otrzymanego maila pod względem nagłówków i treści. Jeżeli w wyniku testowania wiadomość otrzyma wyższą niż zadana liczbę punktów klasyfikowana jest jako spam.

Drugi filtr stanowi baza ORB, czyli baza serwerów, które rozsyłają masową korespondencję lub są źródłem spamu z powodu błędów w konfiguracji umożliwiających wysyłkę spamu innym za ich pośrednictwem. Filtr ten usuwa 50-90% pozostałego po SpamAssassine spamu.

Dodatkowo istnieje możliwość definiowania tzw. czarnych list – adresów e-mail, z których korespondencja jest zawsze odrzucana, oraz białych list – gdzie zamieszcza się adresy nadawców, od których poczta będzie bezwarunkowo przyjmowana. Ochrona antyspamowa(aktywowanie/dezaktywacja poszczególnych mechanizmów, ustalenie poziomów ochrony itp.) jest w pełni konfigurowalna przez użytkownika.

Usługi pocztowe świadczone przez Hostersów posiadają odpowiednie zabezpieczenia antyspamowe. Aby powstrzymać falę ataków spamu, radzimy zastosować ustawienia antyspam Twojej skrzynki pocztowej. W tym celu:

 • Zaloguj się do panelu administracyjnego dla Twojej usługi pocztowej poprzez stronęhttps://panel.hostersi.pl/.
 • W zakładce „Ustawienia poczty” wybierz „Antyspam”.
 • Włącz „Ochronę z wykorzystaniem mechanizmu SpamAssassin”.
 • Poziom mechanizmu ustaw na wartość co najwyżej „5” (gdzie 1 to najmocniejszy filtr, 15 to najsłabszy).
 • Włącz „Spam folder”.
 • Zmiany zatwierdź przyciskiem AKTUALIZUJ.

Każdy list przechodzący przez nasze serwery analizowany jest za pomocą dwóch programów antywirusowych. Baza danych wirusów jest aktualizowana co godzinę.

Wiadomość zawierająca wirus jest całkowicie usuwana z serwera.

Częstotliwość pobierania poczty z serwera powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zwykle nie jest konieczne sprawdzanie poczty częściej niż co 1/2 godziny.

Prawdopodobnie w opcjach programu pocztowego ustawiona jest funkcja usuwania wiadomości z serwera. Aby możliwe było odczytanie wiadomości zarówno w pracy, jak i w domu, należy program pocztowy ustawić tak, by wiadomości pozostawiane były na serwerze. Ustawienie tej opcji spowodować jednak może przepełnienie konta i nowe wiadomości nie będą dochodziły z powodu braku miejsca na koncie. Trzeba wtedy pamiętać o regularnym usuwaniu wiadomości z serwera.

Podczas wysyłania poczty za pomocą systemu poczta.hostersi.pl automatycznie pobierana jest z bazy danych fizyczna nazwa konta. Aby to zmienić, po zalogowaniu się do systemu pocztowego należy wejść w zakładkę OPCJE i wybrać DANE UŻYTKOWNIKA. Następnie w sekcji OPCJE ADRESU I NAZWY w polu Adres e-mail należy wpisać alias, który ma być widoczny w programie pocztowym odbiorcy. Jeśli chcesz, by dodatkowo wyświetlały się u odbiorców Twoje dane osobowe, uzupełnij również pole Imię i nazwisko.

Do góry

WWW

Aby umieścić stronę na serwerze, należy użyć dowolnego klienta FTP. Host serwera FTP to cluster.hostersi.pl, nazwę użytkownika oraz hasło otrzymali Państwo razem z umową hostingową lub poprzez e-mail z parametrami kont.

Problem tkwi w konstrukcji strony. Należy użyć odpowiednich znaczników HTML określających język strony. Jeśli strona jest generowana przy pomocy skryptów PHP, należy ustawić właściwość default_charset.

Statystyki oglądalności serwisu są bezpłatne. Wszystkie zakładane serwisy mają automatycznie uruchamiane statystyki. Problemy ze statystykami należy zgłaszać mailem administratorom lub pod numer telefonu +48 32 422 92 00.

Należy zgłosić stronę do wyszukiwarek, aby roboty trafiły na Twój serwis. Zwykle wystarczy podać URL strony głównej, aby cały serwis został zaindeksowany przez wyszukiwarkę.

Do góry

Bazy Danych

Możesz zakładać bazy danych MySQL (wersja 5.1) i PostgreSQL (8.4).

Bazę danych można utworzyć na https://panel.hostersi.pl, logując się na konto administracyjne – zakładka „Twoje usługi”: Serwery wirtualne: Bazy danych. Należy unikać zbyt długich nazw baz danych.

Do góry

Domeny

Domena jest to adres internetowy, za pomocą którego będzie można trafić na Twój serwis WWW umieszczony w Internecie. Domena jest niepowtarzalna. Oznacza to, że nikt nie może mieć drugiej takiej domeny jak Twoja. Domena po zarejestrowaniu staje się Twoją własnością.

Rejestracja domeny jest to proces nabycia konkretnego adresu internetowego i uwidocznienia go w Internecie. Poprzez wysłanie odpowiedniego wniosku do rejestratora stajesz się właścicielem domeny. Należy pamiętać o terminowym opłacaniu abonamentu za domenę, gdyż w przeciwnym razie można ją stracić.

W celu rejestracji domeny należy wypełnić elektroniczny wniosek na stronach rejestratora. Domena jest rezerwowana na 7 dni. Jeżeli w tym czasie nie zostanie uiszczona opłata za rejestrację domeny, zostaje ona usunięta z kolejki do rejestracji. Jeżeli chcesz zarejestrować domenę za naszym pośrednictwem, skontaktuj się z nami telefonicznie: +48 32 422 91 33 lub mailem.

Domenę może zarejestrować zarówno firma/podmiot gospodarczy, jak i osoba fizyczna.

W przypadku polskiej nazwy domeny może się ona składać wyłącznie z liter alfabetu łacińskiego, cyfr oraz znaku „-” (minus). Znak „-” nie może występować na początku ani na końcu nazwy domeny, oraz równocześnie na 3. i 4. pozycji w nazwie domeny (wyjątek stanowią nazwy domen z prefiksem „xn--„, czyli nazwy zawierające polskie znaki diakrytyczne). Nazwa domeny może zawierać łącznie do 63 znaków – dotyczy to każdego poziomu/rozszerzenia np:.pl,.com.pl.
W przypadku domen globalnych np: .com, .org długość nazwy jest ograniczona do 24 znaków i oczywiście nie wolno używać znaków diakrytycznych.

Domena zwykle jest widoczna w ciągu kilku godzin od zarejestrowania. Maksymalny czas propagacji, zastrzegany przez rejestratorów wynosi 24 godziny.

Tak. Rejestracja domeny zawierającej polskie znaki diakrytyczne (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź) polega na rejestracji nazwy domeny w postaci ASCII Compatible Encoding (ACE). Procedura rejestracji jest taka sama jak w przypadku domeny bez polskich znaków diakrytycznych. Należy zgłosić chęć rejestracji do Działu Obsługi Klienta.
UWAGA: Nie wszystkie przeglądarki internetowe umożliwiają korzystanie z nazw domen z polskimi znakami diakrytycznymi. Przystosowane przeglądarki internetowe:

 • Netscape(v.7.1)
 • Mozilla(v.1.4)
 • Opera(v.7.20)
 • Microsoft Internet Explorer (wersja 5.0 lub wyższa) – należy zainstalować plugin dostępny pod adresem http://www.idnnow.com/index.jsp.

W przypadku innych przeglądarek należy wpisywać w pasku adresu przeglądarki nazwę domeny w postaci ASCII.

Końcówki te nazywane sufiksami są to skróty, które w założeniu miały pozwalać na intuicyjne określenie treści serwisów znajdujących się pod adresami z konkretnymi sufiksami.
Przykładowo:

 • *.edu oznaczać ma domeny związane z edukacją,
 • *.org – organizacjami,
 • *.com – to domeny komercyjne,
 • *.pl – domeny polskie itp.

W obecnej chwili końcówki te straciły na znaczeniu i traktowane są dość swobodnie, dlatego raczej nie należy się nimi sugerować przy wyborze własnej domeny.

Można zarejestrować nieograniczoną liczbę domen.

Serwery DNS (Domain Name Server) pełnią rolę „translatorów” nazw domenowych na adresy IP i odwrotnie. System ten zwiększa wygodę użytkowników, którzy wolą posługiwać się prostymi do zapamiętania nazwami domenowymi, a nie adresami IP, na których operują komputery.

Dla poprawnego działania domeny kolejność DNS-ów nie ma znaczenia. Rejestratorzy przyjmują zwykle, że jako pierwszy podawany jest podstawowy DNS (Primary DNS). Dlatego przy rejestracji domeny i parkowaniu jej na naszych serwerach prosimy o zachowanie następującej kolejności:

 • ns1: dns.hostersi.pl. [91.201.153.2]
 • ns2: dns2.hostersi.pl. [91.201.154.41]

W chwili obecnej nie ma możliwości samodzielnego dodania domeny do panel.hostersi.pl. W celu udostępnienia domeny w panelu administracyjnym, należy skontaktować się z administratorami.

Do góry

Panel administracyjny

Konfiguracji usług można dokonać z poziomu panelu administracyjnego dostępnego na stronie WWW. Dane dostępowe do panelu administracyjnego otrzymasz w momencie wykupienia usługi.
Jeśli chcesz przetestować możliwości naszego panelu skorzystaj z wersji DEMO.

Tak. Nasz panel jest dostępny tylko za pośrednictwem bezpiecznego połączenia SSL. Zalecamy sprawdzenie autentyczności certyfikatu przed podaniem danych autoryzujących w formularzu. Certyfikat RSI jest wystawiony przez Thawte Server CA, zaufanego światowego wystawcę certyfikatów.

Hasła Klientów nie są przechowywane w postaci pozwalającej na ich odtworzenie. W przypadku utraty hasła do konta należy skontaktować się z infolinią 0 801 000 601 lub mailem. Zostanie dla Państwa wygenerowane hasło zastępcze, za pomocą którego będą się Państwo mogli zalogować do systemu i zmienić hasło na prywatne.

Do góry

Wersja PHP 5.3

Domyślnie zostanie uruchomiony interpreter skryptów PHP 5.3. Aby powrócić do poprzedniej wersji (tj. PHP 5.2), należy umieścić w katalogu domowym konta FTP plik o nazwie .php52.

Najnowsza wersja WordPress jest już kompatybilna z wersją PHP 5.3. Nie trzeba więc dokonywać żadnych zmian.

Nie ma takiej możliwości. Ustawić można tylko jedną lub drugą wersję PHP przez dodanie pliku .php53 do katalogu domowego użytkownika.

Jeśli używasz najnowszej wersji phpbb3, to nie powinno być żadnych problemów, ponieważ ta wersja jest kompatybilna z wersją PHP 5.3.

Do góry